Blog

18.05.2022

Wirówka osiowa

W artykule znajdziesz:

Wirówka osiowa

Wirówka osiowa (wrzecionowa) ma przedni (nieruchomy) i tylny (ruchomy) wrzeciennik z zaciskowymi tarczami uchwytowymi jednym razem. W tych przypadkach trzeba formę załadowywać dwukrotnie lub trzykrotnie, co przedłuża cykl formowania rury (program uprawnienia budowlane na komputer).

Formy. Przy odśrodkowym formowaniu elementów rurowych stosuje się formy trzech typów: pełne formy rozbieralne, stosowane przy maszynach dowolnej konstrukcji, pełne formy nierozbieralne (nie uzyskały dużego rozpowszechnienia), formy rozbieralne perforowane, wyłożone od wewnątrz filtrami z tkaniny bawełnianej. Pełne formy rozbieralne składają się z dwóch podłużnie stykających się połówek, hermetycznie ściąganych przy montażu odchylanymi śrubami z uszczelkami zapobiegającymi wyciekaniu mleczka cementowego z zaprawy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Do połówek form w miejscu ich łączenia na styk przyspawa się żebra usztywniające z kształtowników profilowych. Na jednym końcu formy zamocowuje się sztywny kielich, a na przeciwległym - pierścieniowy kołnierz czołowy. W kierunku poprzecznym usztywnia się formy pierścieniami z kołnierzami, równomiernie rozmieszczonymi na długości.

Do formowania rur o średnicy do 500 mm stosuje się czasami lżejsze formy z jednym szwem, wykonane z blachy stalowej o grubości od 2 do 6 mm. Forma w tym przypadku stanowi rozwalcowany sprężynujący cylinder stalowy z podłużnym przecięciem, na którego obrzeżu rozmieszczone są ściągacze śrubowe. Po odkręceniu śrub szew połączeniowy rozchodzi się i gotową rurę wyciąga się łatwo z formy (uprawnienia budowlane).

Formy nierozbieralne produkowane ze stali o wysokiej jakości mają z zewnątrz pierścienie z kołnierzami. Dla ułatwienia rozformowania rur nanosi się na wewnętrzną powierzchnię form przed betonowaniem warstwę parafiny lub innego łatwo topliwego materiału. Po wpuszczeniu pary i podniesieniu temperatury do punktu topnienia parafiny topi się ona i wycieka, po czym zdejmuje się formy z rur, które pozostają w komorze dla obróbki cieplnej (program egzamin ustny).

Formowanie rur

Zaletą form perforowanych jest możliwość natychmiastowego rozformowania wyrobów po wirowaniu, w wyniku dużego odwodnienia mieszanki betonowej w procesie jej zagęszczania. W tym celu prędkość obwodową wirowania form doprowadza się do 20 m/s. W wytwórniach pracujących według tego sposobu stosuje się wirówki osiowe (opinie o programie).

Przygotowanie i montaż form, ustawianie i zamocowanie szkieletów zbrojeniowych wykonuje się tak samo, jak przy pionowym formowaniu rur. Zawczasu zadozowaną porcję mieszanki ładuje się do zmontowanej i ustawionej na maszynie formy przy jej obracaniu się na wirówce z początkową prędkością 60-80 obr/min. Po załadowaniu i rozdzieleniu mieszanki w formie liczbę obrotów formy doprowadza się stopniowo do największej, określanej wymaganą wielkością odśrodkowego prasowania mieszanki i średnicą rury (segregator aktów prawnych).

Reżym formowania charakteryzuje się zarówno prędkością jak i czasem wirowania form. Na pierwszej prędkości (60-80 obr/min) w ciągu 34 min. odbywa się załadunek i rozdział mieszanki w formie. Następnie przez 6-8 min prędkość podnosi się do 250-300 obr/min. Wreszcie w celu ostatecznego zagęszczenia doprowadza się ją do 350-450 obr/min i przetrzymuje przez 9-12 min. Po tym w ciągu 1-3 min prędkość stopniowo obniża się i wirówkę zatrzymuje. W taki sposób całkowity cykl formowania jednej rury trwa 20H-27 min (promocja 3 w 1).

Po zdjęciu z wirówki wyrób w formie zostaje skierowany do obróbki cieplnej. Przy zdejmowaniu formy wylewa się wyciśniętą wodę. Czasami wodę usuwa się przed zdjęciem formy z wirówki, przedmuchując wnętrze rury strumieniem sprężonego powietrza lub za pomocą urządzeń ssawnych. Przy filtracyjnym odśrodkowym zagęszczaniu część wody uchodzi przez filtr i otwory w formie, a druga zostaje początkowo wyciśnięta do wnętrza rury, a następnie uchodzi na zewnątrz.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami