Blog

21.02.2020

Rozbiórka uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Rozbiórka uprawnienia budowlane

Rozbiórka uprawnienia budowlane

Stosunkowo znaczne utrudnienie może nastąpić również przy rozbiórce ścian z cegły żerańskiej w przypadku napotkania w ścianie elementów, których kanały zostały zazbrojone i zabetonowane. Konieczne jest wtedy rozbicie zazbrojonej części bloku ściennego przed jego demontażem (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rozbiórka wykonanych z elementów’ wielkoblokowych nie nastręcza specjalnych nudności, gdyż połączenie ich na kliny zaprawowe jest stosunkowo słabe.
Przy rozbieraniu ścian z elementów prefabrykowanych niezbędne będzie zabezpieczenie sąsiednich prefabrykatów przed przewróceniem się przez usztywnienie ich za pomocą rozpór montażowych. Przewrócenie się ciężkiego elementu ściennego w budynku może spowodować awarię jego fragmentu lub nawet całego budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ponieważ w wielu elementach ściennych może nie być uchwytów transportowych, należy przed likwidacją połączeń w węzłach wykuć w tych elementach otwory na zamocowanie wieszaków służących do ich transportu przez żuraw. Sposób rozbiórki ścian zewnętrznych w zasadzie niczym nie będzie się różnił od sposobu rozbiórki ścian wewnętrznych. Ze względu na możliwość wypadnięcia elementu ściennego przy jego demontażu należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne jego zamocowanie, zapewniając mu stateczność w momencie rozkuwania połączeń w węzłach.

Należy się przy tym liczyć, że przy rozkuwaniu węzłów tych elementów może nastąpić uszkodzenie wyprofilowania ich pionowych obrzeży, stanowiących najsłabszą część elementu (uprawnienia budowlane). Przy demontażu elementów przestrzennych w budynku (kabiny sanitarne, obudowa dźwigów, bloki wentylacyjne, bloki instalacyjne, bloki elektryczne itp.) należy się liczyć ze stosunkowo znacznymi trudnościami przy demontażu kabin sanitarnych i obudowy dźwigów ze względu na ucięcie w nich uchwytów transportowych po zmontowaniu elementu w budynku. W przypadku gdy elementów tych szczególnie kabin sanitarnych nie uda się w całości zdemontować, zajdzie konieczność ich rozbicia za pomocą młotków mechanicznych i przecięcia prętów zbrojenia. Demontaż pozostałych bloków, po wykuciu w nich otworów na umocowanie wieszaków do transportu bloków żurawiem, nie powinien nastręczać trudności. Bloki są ustawione na zaprawie, co nie powinno utrudnić ich zdejmowania ze stropu (program egzamin ustny).

Wzmacnianie i osuszanie gruntu pod budynkiem

Mimo stosunkowo znacznych różnic między technologią wznoszenia budynków metodą tradycyjną i uprzemysłowioną, wiele robót związanych z remontami i wzmacnianiem konstrukcji obu rodzajów budynków będzie identycznych lub niewiele różniących się. Do robót tych należą przede wszystkim wzmacnianie podłoży gruntowych i fundamentów, naprawa izolacji przeciwwilgociowych i osuszanie budynków, ochrona budynków przed wpływem drgań i wstrząsów, naprawa pokrycia i odwodnienie dachów, obróbek blacharskich, elementów wykończenia i wyposażenia budynków itp. Przed przystąpieniem do prac związanych z remontem i wzmacnianiem konstrukcji należy przede wszystkim jeśli będzie zachodzić taka potrzeba zabezpieczyć budynek przed możliwością jego awarii, a następnie usunąć wszystkie przyczyny powstałego zagrożenia czy też uszkodzeń. Samo usunięcie uszkodzeń bez usunięcia ich przyczyn spowoduje, że w bardzo krótkim czasie powstaną powtórnie te same uszkodzenia, ale w ostrzejszej już formie.

W przypadku osłabienia gruntu pod fundamentami budynku można stosować albo wzmocnienie podłoża, albo samych fundamentów (opinie o programie). Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku istnieje wiele różnych metod wzmacniania, na ogół ilość kosztownych, pracochłonnych i wymagających bardzo dokładnej realizacji. Z tych względów należy przed wyborem jednej z tych metod przeprowadzić dokładną porównawczą analizę techniczno-ekonomiczną każdej /. nich, aby przyjąć najwłaściwszą dla danego przypadku. Przy rozpatrywaniu możliwości zastosowania którejś z metod wzmacniania podłoża należy uwzględniać rodzaj jego uszkodzenia, wielkość budynku, jego wartość oraz możliwości techniczne przedsiębiorstwa, które będzie wykonywało roboty wzmacniające (segregator aktów prawnych).

Wzmacnianie podłoży gruntowych pod fundamentami budynków należy do stosunkowo skomplikowanych robót, wymagających przestrzegania wyjątkowej ostrożności i dokładności wykonania wszystkich prac z tym związanych przy zapewnieniu maksimum bezpieczeństwa pracującym oraz konstrukcji budynku. Niestaranne wykonanie prac wzmacniających podłoże pod fundamentami może, zamiast uzyskania skutecznego zabezpieczenia budynku przed dalszymi uszkodzeniami, spowodować jeszcze większe jego zagrożenie. Rozróżnia się następujące metody wzmacniania podłoża: wymiana gruntu pod ławami fundamentowymi, zagęszczenie gruntu, zastrzyki oraz wzmocnienie gruntu z jednoczesnym jego osuszaniem metodą elektrochemiczną.

Należy przy tym zaznaczyć, że szczególnie dwie pierwsze metody wzmacniania podłoża pod fundamentami wymagają wyjątkowej ostrożności przy wykonywaniu prac (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami