Blog

Punkty geodezyjne zdjęcie nr 2
14.10.2020

Rozdeskowanie kesonu

W artykule znajdziesz:

Rozdeskowanie kesonu

Punkty geodezyjne zdjęcie nr 3
Rozdeskowanie kesonu

Przy rozdeskowaniu najpierw usuwa się deskowanie zewnętrzne, a następnie wewnętrzne, po czym keson zdejmuje się z podkładów. Keson rozdeskowuje się stopniowo bez wstrząsów i zgodnie z przyjętym w obliczeniach schematem podparcia kesonu.
Zewnętrzne deskowanie usuwa się zazwyczaj po 3-5 dniach po ukończeniu betonowania (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do rozbiórki deskowań wewnętrznych przystępuje się zazwyczaj po 12-14 dniach, a przy użyciu cementów wysokowartościowych odpowiednio wcześniej. Długie kesony rozdeskowuje się po dłuższym okresie, gdyż są bardziej narażone na pęknięcia poprzeczne. Ramy deskowania rozbiera się równomiernie od środka kesonu w obydwie strony w kierunku obliczeniowych punktów pod- parcia kesonu.
Elementy ram rozbiera się w podobny sposób. Z początku usuwane są środkowe słupki i zastrzały, a następnie boczne. Materiał usuwa się zazwyczaj przez rury stropowe, niekiedy jednak urządza się specjalne włazy boczne w ścianach kesonu, które później zabetonowuje się.

Po usunięciu wewnętrznych deskowań przystępuje się do zdjęcia kesonu z podkładów. Podkłady usuwa się symetrycznie w stosunku do osi poprzecznej kesonu, postępując w kierunku obliczeniowych punktów podparcia. Usuwa się je przez podkopywanie od dołu i z boków. Niezwłocznie po usunięciu każdego podkładu zasypuje się rowek piaskiem, który dobrze się podbija pod półkę kesonu z obydwu stron. Przed przystąpieniem do usuwania podkładów, długie podkłady przecina się w pobliżu ścian kesonu i usuwa się następnie ich część środkową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Uzyskuje się w ten sposób jednakowe podparcie kesonu na całym obwodzie. Po takim przygotowaniu usuwa się podkłady 1 spod naroży kesonu ze względu na trudności, związane z wydobyciem ich w późniejszym czasie. Po usunięciu podkładów z naroży kesonu przystępuje się do usuwania pozostałych podkładów począwszy od części środkowej kesonu, idąc w kierunku krótszych boków w kolejności oznaczonej na rysunku.
W czasie usuwania podkładów keson osiada zagłębiając się stopniowo w grunt.

Przygotowanie kesonu do opuszczania

Osiadanie to jest dość znaczne i dochodzi do 30-40 cm, a przy cięższych kesonach i słabszych gruntach bywa większe. Niekiedy osiadanie kesonu jest tak duże, że ostatnie podkłady usuwa się dopiero w czasie jego opuszczania (uprawnienia budowlane). Bardzo ciężkie kesony zdejmuje się z podkładów za pomocą klatek, które ustawia się wewnątrz kesonu pod stropem w punktach podparcia kesonu, przyjętych w obliczeniach. Polega ono na wyprawieniu ścian i założeniu potrzebnych instalacji w komorze roboczej oraz zmontowaniu rur szybowych i śluz kesonowych i ustawieniu płaszcza na stropie kesonu.
Po rozdeskowaniu kesonu należy starannie oczyścić i zatrzeć zaprawą cementową wszystkie niewypełnione betonem miejsca (program egzamin ustny).

Głębsze dziury należy przekuć i dobrze zatorkretować. Po usunięciu usterek wyprawia się wewnętrzną powierzchnię kesonu zaprawą nie przepuszczającą powietrza, a następnie maluje się ją na jasny kolor (opinie o programie).
Wewnątrz komory roboczej zakłada się instalację oświetleniową, telefoniczną, sygnalizacyjną i pomiarową oraz zawiesza klapy do rur stropowych i montuje się urządzenia do urabiania gruntu.
Na stropie kesonu zawiesza się piony dla kontroli położenia kesonu w czasie głębienia. Rozmieszczenie pionów powinno umożliwiać natychmiastową orientację co do położenia kesonu, zarówno w kierunku poprzecznym jak i podłużnym. Zazwyczaj zawiesza się dwa piony symetrycznie do osi poprzecznej kesonu (segregator aktów prawnych).

Poza pionami układa się przy ścianach kesonu ławy pomiarowe (do pomiaru przechyleń kesonu za pomocą poziomnicy) zazwyczaj w narożach kesonu oraz w części środkowej ścian.
Rury szybowe ustawia się na wysokość 2-3 elementów, aby w pierwszym okresie głębienia nie zachodziła potrzeba wysokiego podnoszenia urobku i aby komunikacja z komorą roboczą była dla ludzi mniej uciążliwa. Na rurach szybowych ustawia się śluzy i montuje urządzenia wyciągowe.

Montaż rur i śluz wykonuje się za pomocą dźwigów montażowych lub wykorzystuje się do tego celu konstrukcję rusztowań albo płaszcza (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Punkty geodezyjne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Punkty geodezyjne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Punkty geodezyjne zdjęcie nr 8 Punkty geodezyjne zdjęcie nr 9 Punkty geodezyjne zdjęcie nr 10
Punkty geodezyjne zdjęcie nr 11
Punkty geodezyjne zdjęcie nr 12 Punkty geodezyjne zdjęcie nr 13 Punkty geodezyjne zdjęcie nr 14
Punkty geodezyjne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Punkty geodezyjne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Punkty geodezyjne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami