Blog

Nity jednostronne zdjęcie nr 2
24.01.2020

Rozdzielnia elektryczna

W artykule znajdziesz:

Rozdzielnia elektryczna

Nity jednostronne zdjęcie nr 3
Rozdzielnia elektryczna

Do otwierania skrzynek w rozdzielni, wymiany stopek bezpiecznikowych w rozdzielni i szafkach upoważniony jest jedynie elektryk odpowiedzialny za całość instalacji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Każda kotłownia zasilana jest z dwóch linii; przy czym jedna z nich jest zasilana kablem roboczym, druga awaryjnym. Do przełączania instalacji z jednej linii zasilającej na drugą lub zupełnego wyłączenia spod napięcia, służy przełącznik umieszczony zazwyczaj w pobliżu drzwi wejściowych do kotłowni przed główną tablicą rozdzielczą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Z zasilania awaryjnego można korzystać jedynie dorywczo, przez czas trwania uszkodzenia i reperacji zasilania roboczego, po czym należy natychmiast przełączyć instalację na zasilanie robocze.
W przypadku zaniku napięcia na obwodzie zasilania roboczego, należy bezwarunkowo najpierw wyłączyć wszystkie silniki, następnie przełącznikiem wymienionym wyżej przełączyć na obwód zasilania awaryjnego. Jeżeli i ten jest bez napięcia należy przełącznik ustawić w położenie beznapięciowe. Z chwilą pojawienia się napięcia na obwodzie zasilania roboczego (co należy kontrolować za pomocą lampki kontrolnej) należy natychmiast powrócić na obwód zasilania roboczego.
W razie powstania pożaru w kotłowni, przed przystąpieniem do akcji ratunkowej, należy bezwarunkowo najpierw wyłączyć całą instalację elektryczną spod napięcia (uprawnienia budowlane).

Przerwa po pierwszym sezonie opałowym

Po wyżej wymienionej przerwie należy:
1) po ostygnięciu oczyścić kotły, spuścić wężem gumowym wodę z całej instalacji i kotłów przez zawory spustowe na kotłach;
2) przemyć wodą cały zład, aż będzie spływała woda zupełnie czysta i bez zanieczyszczeń;
3) zbadać całą instalację, usunąć nieszczelności, naprawić uszkodzenia, dopełnić szczeliwa przy zaworach; części narażone na rdzewienie pomalować farbą lub wytrzeć oliwą, oczyścić naczynia wzbiorcze wewnątrz i na zewnątrz oraz pomalować, w miarę potrzeby, farbą miniową; wymienić uszkodzone manometry, termometry i inny osprzęt oraz sprzęt transportowy;
4) napełnić ponownie zład wodą, nagrzać go do najwyższej dopuszczalnej temperatury i pozostawić wodę w zakładzie przez cały okres letni;
5) oczyścić starannie kotlinę, palenisko i wszystkie kanały spalinowe w kotle;
6) usunąć z czopucha nagromadzony popiół;
7) uszczelnić wszelkie szpary, pęknięcia, nieszczelności wyczystek (program egzamin ustny).

Po przerwie wymienionej w tytule (zład całkowicie wykonany) należy:
spuścić częściowo wodę przez kurki spustowe na kotłach i na sieci w miejscach jej zasyfonowania w takiej ilości, aby całkowicie spłynęła woda zanieczyszczona. Zwraca się uwagę, iż do zasilania kotłów nie można używać wody zawierającej zanieczyszczenia mechaniczne lub związki niszczące materiał kotłów, rur i armaturę centralnego ogrzewania. Woda używana do zasilania kotłów nie może być twarda.

Zgodnie z obowiązującymi normami twardość wody nie może być większa niż 1 do 2 stopni niemieckich (1 stopień niemiecki odpowiada zawartości 10 mg tlenku wapnia (CaO) w jednym litrze wody). Z nagrzanej wody twardej wapno wydziela się i osadza się na ściankach kotłów i przewodów instalacji tworząc, tzw. kamień kotłowy (opinie o programie). Kamień kotłowy narastając (szczególnie przy częstych zmianach wody) na ściankach kotła zmniejsza jego wydajność cieplną, przez co zużywa się więcej opału, a w przewodach narastający kamień zmniejsza przekrój przewodu, przez co utrudnia przepływ wody.

Każdy administrator nieruchomości powinien wiedzieć, że palenie w kotłach, zależnie od założeń przyjętych do projektu centralnego ogrzewania, może odbywać się z przerwą lub bez przerwy w czasie nocy (segregator aktów prawnych).
Najczęściej spotykanym u nas sposobem palenia jest palenie bez przerwy przez całe 24 godz., lecz słabsze w nocy.

Przy ogrzewaniach wodnych nie można wygaszać kotłów, jeżeli o godz* 21 zewnętrzna temperatura jest niższa niż + 5°C, przy ogrzewaniach zaś parowych - gdy o godz. 21 temperatura zewnętrzna jest niższa niż -5°C (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Nity jednostronne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Nity jednostronne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Nity jednostronne zdjęcie nr 8 Nity jednostronne zdjęcie nr 9 Nity jednostronne zdjęcie nr 10
Nity jednostronne zdjęcie nr 11
Nity jednostronne zdjęcie nr 12 Nity jednostronne zdjęcie nr 13 Nity jednostronne zdjęcie nr 14
Nity jednostronne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Nity jednostronne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Nity jednostronne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami