Blog

07.02.2022

Rozkład parcia gruntu

W artykule znajdziesz:

Rozkład parcia gruntu

Rozkład parcia gruntu na wysokości ścianki jest silnie uzależniony od poprzecznych przemieszczeń gruntu, z kolei przemieszczenia te zależą od sztywności ścianki. Jest to zagadnienie wzajemnego oddziaływania konstrukcja grunt (program uprawnienia budowlane na komputer). Określenie przekroju i długości ścianki oraz sposobu jej zakotwienia było jedynie częścią zagadnienia, gdyż należało również sprawdzić stateczność całego nabrzeża, a mianowicie, czy nie wystąpi powierzchnia poślizgu przebiegająca poniżej ścianki oraz poza blokiem kotwiącym. Tego rodzaju sprawdzenie ogólnej stateczności nabrzeża może okazać się o wiele trudniejsze niż zaprojektowanie samej ścianki oporowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). A oto zagadnienia, jakie należało rozwiązać przy projektowaniu ścianki zakotwionej:

  • określić rodzaj (materiał i przekrój) ścianki,
  • wyznaczyć głębokość wbicia ścianki w grunt nośny tak, aby wykluczyć możliwość wyłomu ścianki z gruntu u jej podstawy,
  • obliczyć wysokość, na jakiej należy umieścić cięgno kotwiące,
  • wyznaczyć długość cięgna kotwi,
  • określić rodzaj kotwi w gruncie (jednym ze sposobów zakotwienia może być użycie bloków betonowych, innym - zapuszczenie do gruntu pali ukośnych kozłowych),
  • wyznaczyć rozkład parcia gruntu na wysokość ścianki (uprawnienia budowlane),
  • ustalić sposób odwodnienia nabrzeża, zapobiegający powstawaniu zmiennego ciśnienia wody w gruncie poza ścianką,
  • obliczyć najmniejszą dopuszczalną odległość dźwigu (ciężar dźwigu z maksymalnym ładunkiem 59-103 kG) od krawędzi ścianki,
  • określić - w przypadku konieczności - maksymalne dopuszczalne obciążenie składowanych ładunków na nabrzeżu (program egzamin ustny).

Rurociągi zasypywane

Często spotykamy się z koniecznością przeprowadzenia rurociągu pod wysokim nasypem kolejowym lub drogowym. Gwałtowny rozwój budowy autostrad oraz produkcja rur instalacyjnych spowodowały częste stosowanie rurociągów zasypywanych. Rurociągi zasypywane są to zazwyczaj rury o cienkich ściankach metalowych lub z tworzyw sztucznych, zwane rurami elastycznymi, albo są to rury żelbetowe o grubych ściankach, zwane rurami sztywnymi (opinie o programie). Zanotowano niewielką liczbę rurociągów zasypywanych, które uległy zniszczeniu wskutek działania obciążenia zewnętrznego. Większość awarii rurociągów nastąpiła w związku z:

a) błędami wykonawstwa

b) wystąpieniem większych obciążeń niż projektowane (przewidywane),

c) zginaniem rurociągu wywołanym osiadaniem lub zapadnięciem się gruntu (segregator aktów prawnych).

Biorąc pod uwagę wielką liczbę istniejących i dobrze działających rurociągów, należy stwierdzić, że stosowane metody projektowo-wykonawcze zapewniają należyte funkcjonowanie tych instalacji. Jednakże za mało istnieje prac poświęconych bezpieczeństwu rurociągów oraz za mało jest opracowań stwierdzających, że wykonywane rurociągi są projektowane z dużym zapasem bezpieczeństwa, co prowadzi do zbędnych nakładów finansowych. Rurociąg składający się z dwóch rur o średnicy 76,5 cm, grubości ścianek. Największe ugięcie rury, obliczone metodą analityczną powszechnie stosowaną, wyniosło 19 cm. Z praktyki wynika, że 5-procentowe ugięcie rury w stosunku do jej średnicy można przyjąć za największą wartość bezpieczną, a więc dla rur o średnicy 76,5 cm ugięcie bezpieczne wyniesie 3,8 cm. W związku 7. tym przeprowadzono badania laboratoryjne gruntu oraz próbne obciążenia rurociągu na budowie (promocja 3 w 1).

Uzyskane w ten sposób dane o podłożu rurociągu pozwoliły zaprojektować posadowienie dające bezpieczne ugięcie rury 0,82 cm. Największe ugięcie rury, zmierzone już po jej ułożeniu i zasypaniu wykopu, wyniosło jedynie 0,43 cm. Tak małe ugięcie rury jest oczywistą zaletą rozwiązania, ale jest też jednocześnie potwierdzeniem niedokładności powszechnie stosowanych obliczeń ugięcia rur zasypywanych. Sposób wykonania rurociągu zawierał w kolejności: wykonanie wykopu pod rurociąg, ręczne wykonanie podłoża dostosowanego do krzywizny rury, staranne wykonanie zasypki bocznej w celu zapewnienia jej właściwego zagęszczenia, a następnie wykonanie zasypki z luźnego gruntu ponad rurami i nasypu ziemnego nad rurociągiem. Zagęszczona zasypka boczna miała za zadanie usztywniać poprzecznie rury i zmniejszać ich poprzeczną rozszerzalność*

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami