Blog

03.11.2022

Rozliczenie z materiałów zużytych

W artykule znajdziesz:

Rozliczenie z materiałów zużytych

Wyżej wymienione zarządzenie dopuszcza również pominięcie w dokumentacji rozliczeniowej materiałów zużytych do robót zimowych. Celem wprowadzonych zmian w systemach rozliczeń materiałowych jest przejście z wartościowego do ilościowego rozliczania materiałów. Powinno to doprowadzić do zwracania przez personel budów większej uwagi na ilość i jakość użytych materiałów, właściwe ustalenie ich norm zużycia, kontrolowanie zgodności zużycia z normami i tym samym wyeliminowanie nadmiernego zużycia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Listę materiałów nie podlegających rozliczeniu ilościowemu należy okresowo aktualizować, opierając się o dane w zakresie zużycia tych materiałów w poprzednich okresach. Rozliczenie z materiałów zużytych do produkcji polega na zestawieniu dwóch wielkości: ilości dopuszczalnego zużycia z ilością rzeczywistego zużycia materiałów oraz na udokumentowanym wyjaśnieniu oszczędności lub przekroczeń dopuszczalnego zużycia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Rozliczenie zużycia materiałów prowadzi się:

  1. w produkcji podstawowej - w odniesieniu do obiektu (robót) stanowiącego w księgowości przedsiębiorstwa wyodrębnioną jednostkę kalkulacyjną,
  2. w produkcji pomocniczej - w odniesieniu do każdego zlecenia produkcyjnego, a przy produkcji seryjnej - na określoną jednorodną produkcję, wykonywaną w pewnym okresie czasu (uprawnienia budowlane).

Rozliczenia magazynów uproszczonych, rozliczanych z obrotu i zużycia, stanowią podstawę do rozliczeń zużycia materiałów. Rozliczenie zużytych materiałów sporządza się w jednym egzemplarzu i przechowuje w przedsiębiorstwie w ciągu 3 lat od daty zatwierdzenia rozliczenia obiektu, robót lub zlecenia produkcyjnego. W celu prawidłowego planowania ilości potrzebnych materiałów, jak również w celu limitowania i kontroli ilości zużytych materiałów, posługujemy się normami zużycia materiałów (program egzamin ustny).

Podstawą natomiast do limitowania i kontroli zużycia materiałów na budowie są:

  1. normy zużycia materiałów budowlanych ujęte w KNZMB zatwierdzonym przez Ministra Budownictwa i PMB,
  2. normy zatwierdzone przez dyrektorów zarządów i zjednoczeń,
  3. normy zatwierdzone przez dyrektorów przedsiębiorstw - w przypadku braku norm wyszczególnionych w pkt. 1) i 2) (opinie o programie).

Limity poszczególnych materiałów

Normami tymi powinien się posługiwać kierownik budowy przy wszelkich obliczeniach ilości potrzebnych lub zużytych materiałów. Ilość materiałów zużytych na budowie nie może przekroczyć ilości materiałów potrzebnych według norm do wykonania danego zakresu robót. W celu ograniczenia ilości materiałów wydawanych do produkcji do ilości wynikających z obowiązujących norm, wskazane jest ustalenie przed rozpoczęciem robót limitu dostaw materiałów dla każdego oddzielnie rozliczanego obiektu. Jest to najwłaściwsza forma rozliczeń, zalecana przede wszystkim w budownictwie ogólnym, w którym nie zachodzą większe trudności w zakresie dokumentacji projektowej, a ustalenie normatywnej ilości zużycia materiałów przed rozpoczęciom robót nie przysparza zazwyczaj większych kłopotów (segregator aktów prawnych).

Limity poszczególnych materiałów w produkcji podstawowej ustala się dla poszczególnych jednorodnych pozycji harmonogramu budowy w oparciu o dokumentację projektową i obowiązujące jednostkowe normy zużycia materiałów. W produkcji pomocniczej limity ilościowe materiałów powinny wynikać z kart technologicznych lub kalkulacyjnych, przy czym opracowuje się je dla poszczególnych zleceń produkcyjnych, względnie dla jednorodnej produkcji wykonywanej w pewnym okresie czasu.

Przy ustalaniu limitów materiałów zużywanych na wykonanie budynków tymczasowych, budowli, urządzeń i instalacji na placu budowy, powinna być równocześnie przewidziana ilość tzw. odzysku materiałowego, jaki ma nastąpić przy likwidacji tych budynków i urządzeń (promocja 3 w 1).

Limity zużycia materiałów powinny uwzględnić wszystkie zmiany, jakie zamierza się wprowadzić w wykonawstwie w stosunku do dokumentacji projektowej w wyniku przeprowadzonej w przedsiębiorstwie analizy tej dokumentacji. Dotyczyć to może zmian technologii, materiałów, ilości robót itp.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami