Blog

Ściągi z płaskowników uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
21.09.2022

Węglan potasowy

W artykule znajdziesz:

Ściągi z płaskowników uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Węglan potasowy

Ponieważ CaCl2 jest higroskopijny, to beton zawierający go pozostanie na zawsze bardziej wilgotny, co może być jego wadą w konkretnych przypadkach wykonywanej konstrukcji. Chlorek wapniowy jest obecnie najpowszechniej stosowaną domieszką i w zasadzie niezawodną (program uprawnienia budowlane na komputer).

Węglan potasowy znany jest w zastosowaniu technicznym jako potaż. Charakteryzuje się tym, że nie wywołuje korozji stali. Stosowanie tej domieszki jest dość kłopotliwe, gdyż działa ona w sposób bardzo szybki i w zasadzie jest efektywna w połączeniu z cementami szybkotwardniejącymi. W celu opóźnienia początku wiązania trzeba stosować ją razem z powierzchniowo aktywnymi domieszkami (Klutan, Klutanit, Abiesod). Mieszanka betonowa z tą domieszką nie może mieć wyższej temperatury w momencie układania niż 10°C [1J. Węglan sodowy działa podobnie jak węglan potasowy, lecz jest bardziej skuteczny i można stosować go w mniejszej ilości (trudniejszy do nabycia). Używany jest pod nazwą „soda kalcynowana” (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Obie wymienione domieszki używa się tylko w przypadkach stosowania niewielkich ilości betonów, np. do wypełniania węzłów i szczelin przy montowaniu konstrukcji z prefabrykatów [23]. W tablicy 7-9 podano stosowane ilości domieszek w zależności od temperatury (uprawnienia budowlane). Obie domieszki rozpuszcza się w wodzie zarobowej i dopiero w postaci roztworu łączy z pozostałymi składnikami betonu. Azotyn sodowy działa głównie jako domieszka obniżająca znacznie temperaturę zamarzania wody, co pozwala na przebieg wiązania i twardnienia betonu w ujemnej temperaturze, choć w sposób znacznie zwolniony (program egzamin ustny).

Azotyn sodowy

Przy odpowiedniej ilości domieszki w stosunku do masy cementu, tj. 4-5% przy T - 5°C; 6-8% przy T = -10°C; 8-10% przy T = -15°C uzyskuje się po 4 tygodniach przebywania betonu w temperaturze ujemnej 35-P50% wytrzymałości 28-dniowej uzyskiwanej w temperaturze naturalnej. Dalsze przechowywanie betonu w temperaturze dodatniej (ok. 18°C) przez okres 1-2 mies. powoduje znaczny przyrost wytrzymałości, zależny od użytego cementu (opinie o programie). W szczególnych przypadkach może dojść do 100% wytrzymałości, jaką uzyskałby beton dojrzewając cały czas w temperaturze 4l8°C. Przy stosowaniu ciepłych mieszanek w momencie układania lub przy stosowaniu cementów szybko-twardniejących efekt stosowania azotynu sodowego jest wyższy. Azotyn sodowy nie tylko nie wywołuje korozji stali, lecz nawet jest jej inhibitorem. Stąd też wprowadza się ostatnio łączne stosowanie azotynu sodowego z chlorkiem wapniowym jako domieszek do betonów.

Chlorek sodowy używany jest wyjątkowo, gdyż znacznie obniża wytrzymałość betonu na ściskanie, mianowicie o ok. 5-7% na każdy procent domieszki. Jego skuteczność obniżania temperatury zamarzania wody jest znacznie mniejsza niż azotynu sodowego. Gelex jest preparatem nie zawierającym chlorków. Stosowany jest do betonów dojrzewających w temperaturze 4-15°C, wykonywanych na cementach portlandzkich marki 350 i wyższych oraz na cementach szybko- twardniejących. W zależności od temperatury dojrzewania Gelex stosowany jest w podanych ilościach w stosunku do masy cementu (segregator aktów prawnych).

Materiały o włóknistej budowie charakteryzują się zwykle większą odpornością na zmęczenie i oddziaływanie dynamiczne, a ponadto wyższą wytrzymałością na zginanie, ściskanie i rozciąganie. Ideę tych materiałów postanowiono przenieść na beton, który jest typowym materiałem kruchym, o niekorzystnej mikrospękanej strukturze wewnętrznej. Mikropęknięcia pochodzenia skurczowego, termicznego, mechanicznego i z niedokładności zagęszczania mieszanki betonowej prowadzą do znacznych koncentracji naprężeń oraz propagacji rys i lawinowego ich rozprzestrzeniania w sprzyjających do tego warunkach, np. pod wpływem obciążeń. Dodatek składnika włóknistego prowadzi do wyrównania naprężeń w betonie przez przejmowanie skupisk naprężeń oraz utrudnianie powstawania defektów i ich propagacji, a ponadto ogólnie wzmacnia tworzywo cementowe przez bezpośredni udział w jego pracy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ściągi z płaskowników uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ściągi z płaskowników uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ściągi z płaskowników uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Ściągi z płaskowników uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Ściągi z płaskowników uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Ściągi z płaskowników uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Ściągi z płaskowników uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Ściągi z płaskowników uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Ściągi z płaskowników uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Ściągi z płaskowników uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ściągi z płaskowników uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ściągi z płaskowników uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami