Blog

Powłoki izolacyjne zdjęcie nr 2
03.11.2022

Rozliczenie zużycia materiałów

W artykule znajdziesz:

Powłoki izolacyjne zdjęcie nr 3
Rozliczenie zużycia materiałów

W rozliczeniach i kontroli zużycia materiałów po wykonaniu robót konieczne jest zwrócenie specjalnej uwagi na ujęcie wszystkich materiałów podlegających rozliczeniu ilościowemu, prawidłowe stosowanie norm zużycia i prawidłowość wyliczeń rachunkowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rozliczenie zużycia materiałów obejmuje ustalenie ilości materiałów zużytych do produkcji na podstawie dowodów magazynowych „Rw-Zw” („Ewidencja pobranych materiałów”). Ewidencję pobranych materiałów sporządza budowa, podpisuje kierownik budowy i sprawdza księgowość materiałowa przedsiębiorstwa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Porównanie dopuszczalnego zużycia materiałów wg norm ze zużyciem faktycznym („Rw-Zw”), zestawionym (zestawienie różnic) wykazuje oszczędności lub przekroczenia zużycia materiałów. Opiniowania sporządzonych rozliczeń zużycia materiałów dokonują wyznaczeni pracownicy zarządu przedsiębiorstwa i zatwierdza dyrektor lub upoważniony przez niego zastępca (uprawnienia budowlane).

Podstawową dokumentacją pierwotną do sporządzania rozliczeń zużytych materiałów stanowią:

  1. wykazy materiałów zawarte w projektach i kosztorysach,
  2. księgi obmiaru prowadzone oddzielnie dla każdej budowy (obiektu),
  3. jednostkowe normy zużycia materiałów (KNZMB lub normy zatwierdzone przez dyrektora zjednoczenia i dyrektora przedsiębiorstwa),
  4. dowody magazynowe („Rw” i „Zw”).

W przypadku wykonania, po zakończeniu budowy, robót dodatkowych lub uzupełniających, rozliczenie zużycia materiałów dla tych robót przeprowadza się oddzielnie jednorazowo. Przy roałiczeniu zużycia materiałów konieczne jest uwzględnienie oszczędności wynikających z wprowadzenia osiągnięć postępu technicznego (program egzamin ustny).

Poważne oszczędności w materiałach uzyskuje się np. dzięki stosowaniu na budowie prefabrykatów zamiast wykonania elementów bezpośrednio w obiekcie z betonu monolitycznego. Badania francuskie wykazały, że przy stosowaniu na budowie betonu monolitycznego ubytki wynoszą w cemencie - 6%), w kruszywie - 4%, podczas gdy przy wykonywaniu elementów na zapleczu straty w cemencie wynoszą jedynie 1 %, a strat kruszywa w tym przypadku w ogóle nie ma. Dzięki stosowaniu prefabrykatów uzyskuje się na materiałach obniżenie kosztów budynku do 1% (opinie o programie).

Duże oszczędności

Duże oszczędności w zużyciu materiałów daje pocienienie w budownictwie tradycyjnym warstwy tynku na ścianach i sufitach. Jest to zawsze możliwe przy starannym i dokładnym wykonywaniu murów i stropów. Kierownik budowy dbając o obniżenie zużycia materiałów powinien prowadzić ewidencję uzyskanych oszczędności. Daje to podstawę do oceny jego pracy na budowie i przyznawania nagród (segregator aktów prawnych).

Kontrolę zużycia materiałów prowadzi się zazwyczaj zarówno w stosunku do zużycia materiałowego w danym kwartale, jak i narastająco. Wykazane przekroczenia albo oszczędności poszczególnych materiałów od początku budowy i porównanie ich z wynikami za ubiegły okres stanowią przedmiot analizy zużycia materiałów.

W przypadku stwierdzenia przekroczeń zużycia materiałów lub nadmiernych oszczędności, kierownik budowy powinien przeanalizować szczegółowo przyczyny odchyleń od obowiązujących norm i przesłać do przedsiębiorstwa uzasadnienie przekroczeń, czy też zbyt dużych oszczędności (promocja 3 w 1).

Pożądane jest, by rozliczenie zużycia materiałów na poszczególnych obiektach (budowach) wraz z przedstawioną przez kierownika budowy szczegółową analizą przyczyn odchyleń od obowiązujących norm i opinią działów wykonawstwa i zaopatrzenia przedsiębiorstwa odnośnie słuszności uzasadnienia i wyjaśnień kierownika budowy, zostało rozpatrzone przez powołaną przez dyrektora przedsiębiorstwa komisję, która przedstawia wnioski dotyczące przyjęcia rozliczenia i udzielenia absolutorium kierownikowi budowy, bądź też propozycję odrzucenia rozliczenia. Decyzję w sprawie udzielenia absolutorium podejmuje dyrektor przedsiębiorstwa. Do czasu protokolarnego przekazania swego odcinka pracy i rozliczenia się z pobranych materiałów, kierownik budowy nie może być przenoszony i zatrudniony na innym stanowisku.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Powłoki izolacyjne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Powłoki izolacyjne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Powłoki izolacyjne zdjęcie nr 8 Powłoki izolacyjne zdjęcie nr 9 Powłoki izolacyjne zdjęcie nr 10
Powłoki izolacyjne zdjęcie nr 11
Powłoki izolacyjne zdjęcie nr 12 Powłoki izolacyjne zdjęcie nr 13 Powłoki izolacyjne zdjęcie nr 14
Powłoki izolacyjne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Powłoki izolacyjne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Powłoki izolacyjne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami