Blog

Siły stykania zdjęcie nr 2
30.05.2018

Różnice między betonem architektonicznym a konstrukcyjnym

W artykule znajdziesz:

Różnice między betonem architektonicznym a konstrukcyjnym

 
Siły stykania zdjęcie nr 3  
 

Beton, zwłaszcza zbrojony, jest doskonałym materiałem konstrukcyjnym, niekiedy wręcz niezastąpionym. Cechuje się dużą nośnością, sztywnością oraz trwałością. Od pewnego czasu surowy beton stosowany jest nie tylko w budownictwie, ale także w aranżacji wnętrz (uprawnienia budowlane). Pełni więc nie tylko funkcję konstrukcyjną, ale również dekoracyjną i wówczas nazywany jest betonem architektonicznym. Doskonale prezentuje się zwłaszcza w nowoczesnych budynkach użyteczności publicznej i biurowych, a także lokalach o podwyższonym standardzie. Dotyczy to zwłaszcza tzw. loftów, czyli ekskluzywnych mieszkań, które urządzane są w dawnych obiektach przemysłowych. Fakturowane lub gładkie powierzchnie betonowych sufitów i ścian doskonale sprawdzają się również we wnętrzach domów jednorodzinnych, nadając im industrialny charakter. Beton architektoniczny w zasadzie niczym nie również się od tego, który stosowany jest d wykonywania elementów konstrukcyjnych budynków. Jednak jego rola jest przede wszystkim dekoracyjna, dlatego musi być wykonany bardzo starannie. Na jego powierzchni nie może być wżerów, przebarwień ani innych nieplanowanych nierówności (program egzamin ustny). Oczywiście nie oznacza to, że elementy konstrukcyjne mogą być wykonane byle jak. Szanujące się ekipy budowlane wykonują wszystkie elementy żelbetowe budynku w taki sposób, by ich powierzchnia nie wymagała wykończenia innymi materiałami.

 

Zarówno układanie, jak i zagęszczanie mieszanki betonowej i jej późniejsza pielęgnacja wymagają odpowiednich umiejętności oraz staranności. Ekipa budowlana mus dysponować dobrymi dekowaniami, dzięki czemu można otrzymać na betonie atrakcyjnie wyglądający rysunek naturalnego drewna. Na beton architektoniczny najlepiej nadają się gotowe mieszanki, które są plastyczne i dobrze wypełniają deskowanie. Ponadto każda porcja betonu musi mieć nie tylko ten sam skład i konsystencję, ale również kolor. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się specjalne płyty betonowe, którymi można wykończyć ściany wymurowane z bloczków i pustaków.

Najnowsze wpisy

23.06.2025
Siły stykania zdjęcie nr 4
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

18.06.2025
Siły stykania zdjęcie nr 5
Jak wygląda proces ocieplenia poddasza?

Proces ocieplenia poddasza to wieloetapowe zadanie, które wymaga dokładnego przygotowania i precyzyjnego wykonania, aby zapewnić skuteczną izolację termiczną oraz ochronę…

Siły stykania zdjęcie nr 8 Siły stykania zdjęcie nr 9 Siły stykania zdjęcie nr 10
Siły stykania zdjęcie nr 11
Siły stykania zdjęcie nr 12 Siły stykania zdjęcie nr 13 Siły stykania zdjęcie nr 14
Siły stykania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Siły stykania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Siły stykania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami