Blog
Rozpiętość płyt
W artykule znajdziesz:
W Polsce badano elementy dachowe z okładzinami w wodoodpornej sklejki jodłowej, rdzeniem ze styropianu i obramowaniem drewnianym. Rozpiętość płyt wynosiła 2,0 m. Trwają również prace nad zastosowaniem płyt z okładzinami z płyt pilśniowych twardych do barakowozów i innych obiektów zagospodarowania placu budowy (Biuro Studiów i Projektów Typowych Bud. Przemysłowego, ITB, Zjedn. Stolarki Budowlanej) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Konstrukcja złącz sąsiednich elementów powinna spełniać następujące warunki:
- umożliwić swobodne ruchy termiczne elementów,
- zapewnić należytą szczelność w celu zapobieżenia przewiewności styków i przedostawania się wody opadowej do złącza (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Konieczność prawidłowego rozwiązania i dokładnego wykonania złącz wynika zarówno z zastosowania na elementy warstwowe materiałów o dużych zmianach wymiarów liniowych pod wpływem wahań temperatur, jak i ze względu na małą grubość elementów, co utrudnia odpowiednie oprofilowanie ich brzegów (uprawnienia budowlane). Znaczne przyrosty długości elementów są spowodowane dużą rozszerzalnością liniową materiałów okładzin; współczynnik rozszerzalności blachy ze stopów aluminiowych wynosi 2,3 • 10~5, blach stalowych - 1,2 • 10~5, poliestrów zbrojonych matą szklaną - 2,5 • 10~5, poliestrów zbrojonych tkaniną szklaną 1 • 10′"5, azbestocementu - dotyczy przyrostów długości na skutek zmian wilgotności - 0,5-M • 10 zależnie od rodzaju powłoki na powierzchni zewnętrznej (program egzamin ustny).
Umocowanie elementów warstwowych
Umocowanie elementów warstwowych do konstrukcji budynku powinno przejmować bezpiecznie obciążenia zewnętrzne oraz umożliwiać ruchy termiczne tych elementów najprostsze złącze, które może być stosowane w ścianach budynków tymczasowych, złącza ze stalowymi profilami przykrywającymi, złącze elementów warstwowych osadzonych w ramach aluminiowych złącze elementów osadzonych w ramach z teowników stalowych, przykryte od strony zewnętrznej profilem aluminiowym (opinie o programie). Złącza mogą być jedynie stosowane w warunkach łagodnego klimatu ze względu na możliwość przemarzania w okresie zimowym. Złącza poziome i pionowe elementów ścian osłonowych z okładzinami azbestowo-cementowymi, z okładzinami aluminiowymi.
Elementy warstwowe są umocowane do słupków szkieletu budynku przemysłowego (lub ścian poprzecznych) za pomocą dwóch trzpieni stalowych przyspawanych do poziomej płytki stalowej i wchodzących do owalnych otworów w obramowaniu elementu dolnego i górnego; do płytki jest przy- spawany pręt stalowy w jednym końcu nagwintowany i umocowany za pomocą nakrętki do kątownika oporowego, przytwierdzonego do słupa (lub ściany poprzecznej). Listwy przykrywające styk elementów (o grubości 0,5 mm) nie tylko umożliwiają swobodne ruchy elementów w ich płaszczyźnie, lecz wyrównują odchyłki przy montażu (segregator aktów prawnych).
Szczegół zamocowania elementu ścianki działowej z okładzinami z płyt gipsowo-kartonowych za pomocą klinów umieszczonych między stropem i podwaliną drewnianą, sklejoną z okładzinami. Rozwiązanie złącz elementów dachowych jest zależne od sposobu zabezpieczenia przekrycia dachowego przed wodą opadową. Przy zastosowaniu pokrycia papowego spoinę między elementami wypełnia się materiałem ciepłochronnym i uszczelniającym od strony wewnętrznej oraz warstwą kitu od strony zewnętrznej(promocja 3 w 1).
Styki elementów warstwowych o okładzinach azbestowo-cementowych zabezpieczonych, np. warstewką żywicy poliestrowej (naniesionej natryskiem), styk równoległy do okapu jest wykonany „na zakład” o szerokości 100 mm, styk prostopadły do okapu - na rąbek stojący z blachy ocynkowanej wklejony jednym końcem między okładzinę i rdzeń. Rozwiązanie to ma tę wadę, że nadwieszone końce okładzin mogą być uszkodzone przy transporcie i montażu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32