Blog

Działanie kwasów na drewno zdjęcie nr 2
17.02.2022

Obciążenia dynamiczne

W artykule znajdziesz:

Działanie kwasów na drewno zdjęcie nr 3
Obciążenia dynamiczne

Sposoby kształtowania elementu sprężonego w profilu podłużnym odznaczają się stałą siłą sprężającą, gdy pominie się niewielkie różnice wskutek oporów tarcia. Wszystkie cięgna przebiegały przez całą długość belki i były kotwione na jej czołach (program uprawnienia budowlane na komputer). Przykładami rozwiązań o zmiennej sile sprężającej, gdzie niektóre cięgna nie dochodzą do czoła belki, lecz są kotwione wcześniej w korpusie elementu albo na jego górnym lub dolnym licu. Oprócz zmiennej wysokości belki i zmiennego mimośrodu pozwala to uzmiennić jeszcze siłę sprężającą Nv i dostosować ją do zróżnicowanych wymagań na długości belki.

Przykładem historycznym jest schemat e), w którym jedyną zmienną jest siła sprężająca Nv, stopniowana wskutek kolejnego wyłączania kabli i kotwienia ich w dolnej części belki. Takie były pierwsze próbne sprężone belki Freyssineta, później zaniechane, głównie z powodu trudnej dostępności „sufitowych” zakotwień czynnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W schemacie f) wady te znikają, pozostaje jednak drugi zasadniczy mankament: zakotwienia wtopione w beton strefy rozciąganej okazały się źródłem lokalnych uszkodzeń. Naprężenia rozciągające, powstające tuż za zakotwieniem, sumują się z rozciąganiem od obciążeń zewnętrznych, co może spowodować niebezpieczne zarysowania. Unika się więc zakotwień w strefach rozciąganych, zwłaszcza w konstrukcjach obciążonych dynamicznie. Analogia do konstruowania elementów żelbetowych jest tu uderzająca (uprawnienia budowlane).

Zakotwienia cięgien

Schemat jest przykładem belki z kablami odgiętymi, co podyktowane jest nie tylko koniecznością zmiany siły sprężającej, lecz i brakiem miejsca na czole belki dla wszystkich zakotwień. Sytuacja taka może powstać dla belek o większej rozpiętości, sprężonych cięgnami o niewielkiej jednostkowej sile naciągu (program egzamin ustny). W tym schemacie można wyróżnić: strefę środkową I o stałych parametrach sprężenia; strefę regularnych odgięć II, w której część kabli jest sukcesywnie odginana wg ustalonej krzywej i kotwiona w górnym licu belki (w strefie ściskanej); strefę podporową III, w której reszta kabli trasowana jest wachlarzowato i kotwiona na czole elementu. Koncepcję tę zastosowano w wielu belkowych mostach sprężonych we Francji i Włoszech (opinie o programie). Obecnie traci ona aktualność wobec powszechnej tendencji do stosowania dużych jednostek sprężających i ograniczenia liczby cięgien w przekroju poprzecznym.

W schemacie h) wszystkie wielkości są zmienne: wysokość belki oraz siła sprężająca i jej mimośród. Pozwala to na dużą elastyczność w projektowaniu i dostosowanie się do skomplikowanych wymagań współczesnych technologii budowy mostów, zwłaszcza konstrukcji segmentowych wznoszonych metodą wspornikową (segregator aktów prawnych). W rozwiązaniu tym występują cięgna 1 przeciągane przez przygotowane kanały i biegnące przez całą długości belki, krótkie cięgna 4 w strefach największych momentów podporowych, zakotwione w dolnym licu konstrukcji, cięgna 3 kończone zakotwieniami czynnymi w stykach segmentów oraz cięgna 2 z pośrednimi zakotwieniami montażowymi, przedłużane specjalnymi łącznikami w miarę montowania kolejnych segmentów. Zakotwienia cięgien 3 mogą być i często są lokowane w stykach stref rozciąganych, ponieważ rozcięcie konstrukcji w płaszczyznach styków na poszczególne segmenty eliminuje naprężenia rozciągające za zakotwieniem.

Ukształtowanie belki sprężonej w profilu podłużnym zależy od warunków projektowania, wśród których zasadnicze znaczenie ma system sprężania; nie wszystkie systemy nadają się do realizacji każdego z podanych schematów, o czym trzeba pamiętać w fazie wstępnego projektowania (promocja 3 w 1). Dla podstawowego schematu można sprawdzić warunki bezpieczeństwa we wszystkich przekrojach poprzecznych belki metodą graficzną, za pomocą obwiedni granicznych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Działanie kwasów na drewno zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Działanie kwasów na drewno zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Działanie kwasów na drewno zdjęcie nr 8 Działanie kwasów na drewno zdjęcie nr 9 Działanie kwasów na drewno zdjęcie nr 10
Działanie kwasów na drewno zdjęcie nr 11
Działanie kwasów na drewno zdjęcie nr 12 Działanie kwasów na drewno zdjęcie nr 13 Działanie kwasów na drewno zdjęcie nr 14
Działanie kwasów na drewno zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Działanie kwasów na drewno zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Działanie kwasów na drewno zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami