Blog
Rozpowszechnienie dużych mostów
W artykule znajdziesz:
Podobnie jak w mostach ramowych, również w mostach łukowych stosowano sprężenie, zwłaszcza przy wspornikowym betonowaniu głównych łuków. Obecnie mosty łukowe są stosunkowo rzadko realizowane. Należą tutaj trzy odmienne grupy rozwiązań: mosty wiszące klasyczne, mosty wantowe i mosty wstęgowe (program uprawnienia budowlane na komputer). W klasycznych mostach wiszących z krzywoliniowym cięgnem i dwoma lub rzadziej jednym pylonem stosowano ustroje z betonowym pomostem żebrowym, w którym sprężenie realizowano przez zakotwienie na końcach pomostu głównych cięgien nośnych. Uzyskiwano jednocześnie dwie korzyści sprężenie pomostu oraz eliminację kłopotliwych zakotwień cięgien w podłożu gruntowym. Mosty te doczekały się dwóch większych realizacji w Belgii w lalach pięćdziesiątych; dalsze projekty, np. projekt olbrzymiego mostu przez cieśninę Wielki Belt w Danii, nie zostały zrealizowane (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W wykonawstwie klasycznych mostów wiszących dominują konstrukcje stalowe. Mosty wantowe są natomiast domeną betonowych konstrukcji sprężonych.
Pomysł i rozpowszechnienie dużych mostów wantowych są zasługą włoskiego konstruktora Morandiego, projektanta mostów tego typu, m. in. przez zatokę Maracaibo w Wenezueli i przez wąwóz Wadiel Kuf w Libii (1971 r.). Podobną konstrukcję zrealizowano w 1973 r. dla głównych przęseł mostu przez rzekę Paranę w Argentynie. W wielu przypadkach mosty wantowe stały się symbolami rozwoju myśli inżynierskiej i istotnymi akcentami architektonicznymi (uprawnienia budowlane). Wśród takich efektownych realizacji ostatnich lat wyróżniają się:
- most z jednym pochyłym pylonem przez Ebro (Hiszpania, 1976) ze szczególnym układem kabli wantowych sprężony w systemie Stronghold,
- most z jednym pylonem, przez Ren w Dusseldorfie-Flehe, w którym zarówno pomost, jak i rozkraczny pylon wykonano w technologii wspornikowej, ze sprężeniem prętami w systemie Dywidag,
- most dwupylonowy Brotonne przez Sekwanę (Francja, 1977), mający główne przęsła 143,5 + 320 + 143,5 m (największe na świecie zrealizowane dotąd przęsło mostowe z betonu); sprężenie w systemie Freyssi- net-lnt (program egzamin ustny).
Mosty wantowe
O ile mosty wantowe wykonuje się nie tylko w konstrukcji sprężonej, lecz także w stalowej (np. znany most przez Dunaj w Bratysławie), o tyle mosty wstęgowe są wykonywane wyłącznie jako betonowe sprężone. Idea tych konstrukcji narodziła się w Szwajcarii a polega na wykorzystaniu cienkiej wstęgi betonowej z napiętymi cięgnami, zakotwionymi w oporowych blokach końcowych (opinie o programie). Wstęga może być zarówno jedno-, jak i wieloprzęsłowa. Dotąd zrealizowano kilka tego typu mostów dla pieszych oraz pomosty przenośników transportu przemysłowego. Śmiałe projekty mostów wstęgowych np. projekt Finsterwaldera mostu przez Bosfor o przęsłach ponad 400 m - nie weszły do realizacji.
W nowoczesnych wielkich zaporach, obok tych dwóch zastosowań sprężenia, wprowadzono sprężanie w typowej formie występującej w zginanych konstrukcjach z ketonu. W zaporach żebrowych spręża się strefy rozciągane głównych żeber oraz elementy płyt dennych. W powłokowych zaporach bezżebrowych stosuje się poziome i pionowe cięgna sprężające (segregator aktów prawnych).
Konieczność realizowania budowli komunikacyjnych podziemnych lub naziemnych w trudnych warunkach geologicznych, a także specjalnych budowli hydrotechnicznych i przemysłowych, spowodowała szerokie rozpowszechnienie kabli kotwionych w gruncie. W ten bowiem sposób można bez masywnych ścian lub poszerzonych wykopów zabezpieczać stateczność konstrukcji oporowych dróg lądowych i wodnych, nabrzeży portowych itp. Współcześnie kable kotwione w gruncie skutecznie pomagają pokonywać trudności związane z niekorzystnymi zjawiskami geologicznymi osuwaniem się zboczy lub przejściem tuneli przez silnie nawodnione warstwy podłoża (promocja 3 w 1). Wielokrotnie stosowano też kable do kotwienia suchych doków w wielkich stoczniach, gdzie w ten prosty sposób przenoszono siły wyporu na głębsze warstwy podłoża.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32