Blog

05.05.2021

Rozpoznanie bazy surowcowej

W artykule znajdziesz:

Rozpoznanie bazy surowcowej

Rozpoznanie bazy surowcowej

Prawidłowe i wszechstronne rozpoznanie bazy surowcowej jest rzeczą podstawową przy planowaniu budowy nowej cementowni, gdyż wyniki rozpoznania, zebrane w postaci pełnej dokumentacji geologicznej, nie tylko decydują o szczegółowej lokalizacji zakładu, ale stanowią także materiał niezbędny do sporządzania górniczego projektu kopalni surowca i jego transportu. Część dokumentacji geologicznej dotycząca fizyko- mechanicznych właściwości surowca musi być także uwzględniona przy projektowaniu oddziału kruszenia surowca (program uprawnienia budowlane na komputer).

Badanie złóż surowców skalnych i sporządzanie ich dokumentacji prowadzą specjalistyczne przedsiębiorstwa geologiczne, a zatwierdzanie dokumentacji i stopnia rozeznania złoża dokonywane jest przez odpowiednie instancje państwowej służby geologicznej. Badania geologiczne prowadzone są w trzech etapach. Etap pierwszy obejmuje odpowiednio wielki obszar i badany jest oraz zatwierdzany w zakresie tzw. kategorii C, co oznacza najniższy stopień rozpoznania złoża (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Następny etap badań dotyczy terenu wyodrębnionego z obszaru złóż zatwierdzonych w kategorii C. Zagęszczona siatka badawczych otworów wiertniczych pozwala lepiej poznać wyodrębniony teren i upoważnia do wniosku o zatwierdzenie go w kategorii B. W trzecim etapie następuje dalsze zmniejszenie terenu badań i zagęszczenie otworów badawczych, co prowadzi do pełnego rozeznania surowca, który na wyselekcjonowanym w wyżej podany sposób terenie może być zatwierdzony w najwyższej kategorii rozeznania złoża, tj. kategorii A (uprawnienia budowlane).

Tak więc nowa cementownia rozpoczyna eksploatację surowca od terenu najlepiej zbadanego. Po kilkunastu jednak latach produkcji występuje konieczność sięgnięcia po złoża dalsze, udokumentowane mniej dokładnie i zatwierdzone w kategori B i C. Wynika stąd wniosek, że każda pracująca od dłuższego czasu cementownia musi co pewien czas korzystać 7 usług przedsiębiorstw geologicznych w celu stałego uściślania wiadomości o złożach swego surowca.

Roczna zdolność produkcyjna

Trzeba dodać, że działalność przedsiębiorstwa geologicznego angażowanego do badań złóż surowca powinna przebiegać przy stałym współudziale służby technologicznej przemysłu cementowego, która szczególną uwagę powinna zwracać na zagadnienie tzw. uzysku rdzenia (program egzamin ustny). Uzysk rdzenia jest to wyrażony w procentach stosunek sumarycznej długości wszystkich rdzeni skalnych wydobytych z otworu badawczego do całej głębokości odwiertu. Uzysk ten jest szacunkowo mały w przypadku wierceń badawczych prowadzonych w pokładzie uławiconego wapienia z prze- kładkami minerału ilastego, ponieważ przekładki te wypłukiwane są wodą płuczkową wprowadzaną do otworu w czasie wiercenia. Prowadzi to do błędnej chemicznej oceny surowca, która w takim przypadku wykazuje niezgodną z rzeczywistością, zbyt wysoką zawartość CaCOs.

Każda cementownia musi stale rozporządzać rezerwą złóż surowca, zapewniającą niezakłócony kilkunastoletni okres pracy. Roczna zdolność produkcyjna nowoczesnej cementowni jest rzędu 1 min t klinkieru. Rezerwy surowców przemysłu cementowego muszą więc być wielkie (opinie o programie).
Dla wyprodukowania 1 t klinkieru potrzeba około 1,7 t surowca. Tak więc cementownia o rocznej zdolności produkcyjnej 1 000 000 t klinkieru musi corocznie zużyć około 1 700 000 t surowca, a na 20-letni okres produkcji musi mieć w złożu rezerwę zbadanego surowca w ilości ok. 34 000 000 t.

Można przyjąć, że gęstość objętościowa surowca w złożu wynosi 2 t/ma, a więc wyrażony wyżej w tonach 20-letni zapas surowca zajmuje w złożu objętość ok. 17 000 000 m*. Jeżeli założyć, że głębokość eksploatacji wynosić będzie średnio 20 m, wówczas okaże się, że omawiany zapas surowca zajmuje powierzchnię 17 000 000 : 20 = 850 000 m2, czyli 85 ha (segregator aktów prawnych).

Powierzchnia ta daje wyobrażenie o tym, jak działalność gospodarcza przemysłu cementowego wpływa na środowisko i jakie obowiązki ciążą na tym przemyśle w zakresie rekultywacji wyeksploatowanych terenów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami