Blog
Rozpuszczalniki i ciekłe materiały
W artykule znajdziesz:
Wszystkie rozpuszczalniki i ciekłe materiały palne stosowane w robotach izolacyjnych (np. kleje rozpuszczalnikowe, utwardzacze i inne) należy przechowywać w specjalnych magazynach lub pomieszczeniach przystosowanych do magazynowania materiałów łatwo palnych, zaopatrzonych w sprzęt gaśniczy. Wszystkie metalowe części w magazynie powinny być uziemione (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na zewnątrz i wewnątrz magazynu powinny być umieszczone tablice ostrzegawcze informujące o zakazie palenia i niebezpieczeństwie powstawania pożaru. Materiały łatwo palne należy przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach firmowych. Należy je ustawić wg rodzajów asortymentowych, możliwie jednowarstwowo, pozostawiając wolne przejście szerokości co najmniej 1,2 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przynajmniej raz w tygodniu należy kontrolować magazynowane materiały w celu usunięcia opakowań wykazujących nieszczelność. Materiały przeznaczone do zużycia w ciągu zmiany roboczej mogą być składowane na zewnątrz w strefie ochronnej pożarowej, zabezpieczone przed bezpośrednim nasłonecznieniem (uprawnienia budowlane).
Podstawowym warunkiem prawidłowego i sprawnego przebiegu robót izolacyjnych oraz uzyskania wysokiej wydajności jest dobra organizacja pracy. Dobra organizacja pracy polega na racjonalnym przydziale czynności członkom zespołu lub brygady, ustaleniu ich obowiązków i odpowiedzialności(program egzamin ustny).
Procesy robocze
Roboty izolacyjne można podzielić na następujące procesy robocze:
- wybór i przygotowanie miejsca do prac związanych z podgrzewaniem lepików, okresowym składowaniem materiałów izolacyjnych, sprzętu itp.,
- przygotowanie miejsca, pracy polegające na wykonaniu dróg komunikacyjnych, ewentualnym wykonaniu rusztowań, drabin lub schodni, urządzeń podnośnikowych itp.,
- odbiór podkładu pod izolacje,
- transport i złożenie na miejscu pracy podstawowych materiałów izolacyjnych, np. pap, lepików,
- wykonanie robót izolacyjnych wstępnych, np. gruntowanie podłoży,
- przygotowanie i transport na stanowiska robocze mas asfaltowych lub lepików,
- wykonanie właściwych robót izolacyjnych,
- wykończenie robót i współuczestniczenie w odbiorach częściowych i końcowych,
- wykonanie ewentualnych uzupełnień lub poprawek w izolacjach (opinie o programie).
Każdy z tych procesów dzieli się na operacje. Są one organizacyjnie jednorodne i wykonywane przez ten sam zespół robotników, używających tych samych narzędzi, sprzętu itp. Przygotowanie lepików na gorąco wymaga np. rozgrzania kotła do topienia lepiku, pokawałkowania lepiku i wrzucenia go do kotła, podgrzewania i topienia lepiku w kotle z równoczesnym okresowym mieszaniem lepiku, napełniania rozgrzanym lepikiem pojemników transportowych i transport rozgrzanego lepiku na stanowisko robocze.
Podane powyżej przykładowe operacje będą inne w przypadku podgrzewania lepików w kotłach elektrycznych (lub gazowych) z mieszalnikami i transportowaniem rozgrzanej masy pompą tłoczącą. Operacje dzielą się jeszcze na czynności (segregator aktów prawnych).
Zespoły robocze. Roboty izolacyjne wymagają pracy zespołowej, gdyż składają się one z różnych procesów i czynności roboczych, wykonywanych przez jednego robotnika lub zespół robotników. Wiele czynności, szczególnie czynności wstępne (przygotowawcze), są wykony wane poza miejscem prowadzenia właściwych robót izolacyjnych.
W związku z takim charakterem prac skład zespołu nie musi być stały i może zależeć przede wszystkim od charakteru wykonywanych robót i stopnia ich zmechanizowania, a ponadto od warunków na budowie. Są one różne i zmienne, co może być powodem, że dany skład zespołu jest dobry na jednej budowie, a niewłaściwy na innej (promocja 3 w 1).
Proste roboty izolacyjne może wykonywać zespół dwuosobowy w składzie: izolarz i pomocnik. Przy bardziej złożonych robotach prawidłowa organizacja wymaga zespołu 3-osobowego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32