Blog

23.04.2020

Rozstaw słupów

W artykule znajdziesz:

Rozstaw słupów

Rozstaw słupów

Rozstaw słupów w kierunku poprzecznym wynosi 5,35 m, podłużnym - 3,00 m. Łączenie prefabrykatów w ramie poprzecznej zostało tu dokonane w miejscach, w których występują momenty bliskie zera, a więc w słupach w środku ich wysokości i w ryglach przęseł środkowych w odległości około 1/5 rozpiętości przęsła (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy tym podziale rama poprzeczna składa się z prefabrykatów w kształcie litery H obejmujących rygle przęseł skrajnych oraz 2 słupy, ą także belek zawieszonych w przęsłach środkowych.
Na ryglach ram poprzecznych i belkach zawieszonych oparte są płyty stropowe łączone z nimi za pomocą spawania.
Przyjęta w budynku biblioteki zasada podziału konstrukcji w miejscach małych momentów może być zastosowana również i w wielokondygnacjowych budynkach przemysłowych, produkcyjnych i usługowych. Korzyści wynikające z tego rodzaju podziału zilustrowane są na przykładzie przemysłowego 3-kondygnacjowego budynku usługowego, w którym podział ramy poprzecznej na odrębne elementy i rozwiązanie połączeń słupów wzorowane są na konstrukcji wspomnianej biblioteki.
Wykonanie połączeń słupów na pewnej wysokości ponad poziomem stropu stwarza możliwości bardzo dogodnego ich montażu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do wystających ponad stropem części słupów mogą być w sposób prosty przymocowane stalowe prowadnice skierowujące słupy montowanej ramy na właściwe miejsce.

Prowadnice są tu jednocześnie stężeniem montażowym pozwalającym na natychmiastowe zwolnienie montowanej ramy z haka żurawia montażowego.
Komplet śrub przymocowanych do górnych części pionowych ceowników służy do regulowania ustawionych już ram w płaszczyznach pionowych. Moment opuszczania ramy umocowanej do trawersu stalowego zawieszonego na haku żurawia,  podane są zdjęcia 2 prowadnic: jednej przed zmontowaniem ramy, drugiej po jej ustawieniu i uregulowaniu (uprawnienia budowlane).

Konstrukcja budynku usługowego

Konstrukcja budynku usługowego w dużym stopniu zależna jest od tego, czy budynek jest wolnostojący, czy też przylega bezpośrednio do hali produkcyjnej. Budynki usługowe wolnostojące stanowią pod względem konstrukcyjnym odrębną całość niezależną od konstrukcji lub procesów technologicznych, zachodzących w innych obiektach zakładu (program egzamin ustny).

Natomiast budynki usługowe przylegające do hal produkcyjnych związane są z nimi zarówno pod względem układu konstrukcyjnego, jak i technologicznego. Ograniczymy się tu do omówienia konstrukcji prefabrykowanych budynków usługowych przylegających do hal produkcyjnych.
Budynki usługowe przylegające do hal produkcyjnych są obiektem spotykanym w każdym niemal zakładzie przemysłowym. Ze względu na to, że charakter znajdujących się w nich pomieszczeń jest we wszystkich budynkach usługowych podobny i nie zawsze zależny od rodzaju produkcji odbywającej się w hali produkcyjnej, budynki te, a przede wszystkim ich konstrukcja, bardzo dobrze nadają się do stypizowania. Typowe rozwiązania konstrukcyjne powinny mieć duży stopień elastyczności pozwalający na stosowanie tych samych konstrukcji w obiektach różnych rodzajów przemysłów (opinie o programie).
Warunki, jakim powinna odpowiadać prefabrykowana konstrukcja typowego budynku usługowego o dużym stopniu elastyczności, wypływają z następujących założeń budynki usługowe mogą być usytuowane w stosunku do hali produkcyjnej w różny sposób (segregator aktów prawnych). Mogą one znajdować się z jednej jej stron czołowych i mieć długość równą lub mniejszą od szerokości hali (położenie I lub II), mogą też być usytuowane wzdłuż hali i mieć długość równą lub mniejszą od długości hali (położenie III lub IV).

Kondygnacja parterowa budynku usługowego może być przeznaczona na pomieszczenie typu wyłącznie usługowego bądź też częściowo lub całkowicie na pomieszczenia technologiczne związane z produkcją hali (promocja 3 w 1). Toteż należy mieć na uwadze możliwość takich zmian w technologii produkcji, które będą wymagały przeznaczenia dowolnych części kondygnacji parterowej na pomieszczenia technologiczne.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami