Blog

29.11.2022

Rozstaw strzemion

W artykule znajdziesz:

Rozstaw strzemion

Pręty powinny być ze stali klasy A-III. W przypadku stali niższej klasy należy zwiększyć ilość zbrojenia odpowiednio do stosunku granic plastyczności stali. Zbrojenie wieńców równoległych do kierunku rozpięcia stropów przyjmuje się zwykle 2,3 cm2. Pręty zbrojenia wieńców monolitycznych łączy się na zakład, rzadziej za pomocą spawania. Rozstaw strzemion powinien być nie większy niż 50 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jeżeli w wieńcu kotwione są pręty zbrojenia wypuszczone z płyt, to pręty podłużne wieńca wykorzystywane są jako kotwie poprzeczne tego zbrojenia. Przekrój wieńca powinien być dostateczny dla otulenia prętów zbrojenia betonem z uwzględnieniem zagęszczenia prętów w miejscach ich łączenia. W związku z tym zaleca się, aby szerokość wieńca w najwęższym miejscu części użytkowej wynosiła co najmniej 3 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jako połączenie wieńca ze ścianą, o charakterze kotwi, służyć mogą też pręty zabetonowane w złączu pionowym. Zbrojenie wieńców ukrytych może być umieszczone zarówno w płytach ściennych, jak i stropowych, możliwie blisko krawędzi styku. Umownie zwykło przyjmować się, że zbrojenie znajdujące się w odległości do 60 cm od krawędzi styku można uważać jeszcze ze zbrojenie wieńcowe (uprawnienia budowlane).

Zbrojenie wieńców ukrytych łączy się w analogiczny sposób jak pręty zakotwione w płytach stropowych, najczęściej za pomocą pętli, na zakład lub przez spawanie. Minimalną klasę betonu w płytach prefabrykowanych ścian konstrukcyjnych określają względy wykonawcze. Norma BN-78/8812-01 zaleca, aby wielkopłytowe ściany konstrukcyjne, nie zbrojone na nośność, były projektowane z betonu zwykłego klasy nie niższej niż BI5 lub z betonów kruszywowych klasy nie niższej niż B5 w przypadku ścian samonośnych, i B7,5 w przypadku ścian nośnych (program egzamin ustny).

Zastosowanie betonów lekkich

Stosowanie betonu zwykłego klasy niższej niż B15 przedłuża cykl twardnienia betonu w formie z uwagi na wymagania co do minimalnej wytrzymałości betonu w chwili podnoszenia. Ponadto powoduje częściowe pojawienie się rys technologicznych oraz nie zapewnia uzyskania dostatecznie gładkich powierzchni prefabrykatów (opinie o programie).

W uprzemysłowionej produkcji prefabrykatów stosuje się zwykle betony klas B20 do B30, niekiedy B35. Przy należytym składzie mieszanki betonowej i właściwym jej zagęszczeniu wytrzymałość taką uzyskuje się łatwo przy ilości cementu nie przekraczającej 300-320 kg/m3. Gdy dąży się do skrócenia cyklu produkcji, należy stosować beton o wyższej wytrzymałości końcowej, mimo że nie jest to wymagane z uwagi na projekt konstrukcyjny.

Ograniczenie klasy kruszywowych betonów lekkich wynika ze stosunkowo dużej odkształcalności betonów niższych klas. W budynkach o niższej liczbie kondygnacji, tj. ok. 3-4, nie ma w zasadzie przeszkód w stosowaniu betonów B5 w ścianach nośnych, z tym jednak że w przypadku, gdy nie jest to beton o strukturze zwartej, należy pręty zbrojenia płyty zabezpieczyć odpowiednio przed korozją (segregator aktów prawnych). Przy projektowaniu budynku należy poza tym dążyć do możliwie równomiernego obciążenia wszystkich ścian i unikać silnie obciążonych filarków. Zalecenia te są tym bardziej istotne, im niższy współczynnik sprężystości betonu i im mniej zwarta struktura betonu.

Zastosowanie betonów lekkich do ścian wewnętrznych wymaga uzasadnienia techniczno-ekonomicznego. W przypadku ścian zbrojonych minimalna klasa betonu powinna być z natury rzeczy wyższa niż w przypadku ścian nie zbrojonych. Grubość płyt. Grubości płyt ściennych uwarunkowane są głównie względami technologicznymi ich produkcji oraz graniczną smukłością. Istotnymi czynnikami są również wymagania użytkowe (np. izolacja akustyczna i ognioodporność ogniowa) (promocja 3 w 1). W normie BN-78/8812-01 grubości płyt uzależnia się od granicznych ich smukłości, tj. od stosunku ich wysokości lvp do grubości hv} zróżnicowanych w zależności od rodzaju i klasy betonu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami