Blog
Rozwiązanie konstrukcyjne
W artykule znajdziesz:
Rozwiązanie konstrukcyjne
Rozwiązanie konstrukcyjne jest zależne od jakości skały (program uprawnienia budowlane na komputer). Zasadniczą częścią budowlaną jest łukowy strop żelbetowy istniejący w każdym przypadku. Jeżeli skała jest zdrowa i sucha, ściany boczne pozostawia się nawę: w stanie surowym lub ew. skalną ścianę oddziela się tylko cienką konstrukcją dla uzyskania izolacji cieplnej i swobodnego odprowadzania przecieków.
Blok fundamentowy turbozespołu projektuje się podobnie jak dla normalnej siłowni, uwzględniając w szczególności sprawę odwodnienia.
Siłownie zagłębione (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Jest to szczególny typ obiektu mający zastosowanie głównie w siłowniach szczytowo-pompowych.
Siłownia zasilana rurociągiem nie podlega parciu wody od strony dopływu, natomiast od strony odpływu kontaktuje ze zbiornikiem o poziomach wody zmiennych w znacznych granicach. Najistotniejszym problemem jest konieczność możliwie głębokiego umieszczania pomp. Pod tym względem korzystniejszy jest pionowy układ jednostek. Układ poziomy stosuje się szeroko przy turbinach Peltona oraz przy bardzo dużych wahaniach poziomu dolnej wody.
W odróżnieniu od dotychczas omówionych typów budynków warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.
Beton budynków siłowni pompowych musi być bardzo szczelny, wobec znacznego zagłębienia i wysokiego poziomu wody gruntowej. Siły wyporu są znaczne i muszą być często równoważone zwiększoną masą betonu. Szybkie obniżanie poziomu zwierciadła wody w zbiorniku jest źródłem poważnych sił poziomych od strony terenu, wobec niemożności równie szybkiego obniżenia parcia wody pozostającej jeszcze w gruncie.
Częste i szybkie wahania wody w zbiorniku pociągają za sobą powolniejsze, ale również częste oscylacje poziomu wody gruntowej (uprawnienia budowlane).
Projektowanie
Jeśli siłownia jest fundamentowana na słabym gruncie, owe ciągle oscylacje poziomów wody gruntowej, połączone z jej przepływem o często zmieniającym się kierunku, stają się źródłem dużego i często nierównomiernego osiadania elementów budowli, mogącego z kolei być przyczyną rysowania się i pękania konstrukcji. Okoliczność ta nakazuje zachowanie szczególnych ostrożności przy fundamentowaniu tych budowli, zaprojektowania przemyślanego systemu dylatacji, a często posadowienia budowli na głębokich studniach, oddzielnych dla każdego bloku (program egzamin ustny).
Przy niezbyt wysokich halach maszyn poziom dachu wypada niekiedy poniżej poziomu terenu. W takich przypadkach dla zwiększenia obciążenia - ze względu na wypór - pokrywa się czasami dach nasypem ziemnym, co w pewnym sensie upodabnia ten typ siłowni do omówionych wyżej siłowni podziemnych (kawernowych).
W dobrych warunkach geologicznych dąży się do budowy siłowni podziemnej. W takim przypadku nie występuje zwykle trudność związana z koniecznością bardzo głębokiego posadowienia wirnika (opinie o programie).
Znacznie trudniejsza sytuacja występuje, gdy skala znajduje się nisko i fundament należy wykonywać w gruncie piaszczystym, gliniastym lub żwirach. Są to właśnie przypadki budowy siłowni w terenach nizinnych lub lodowcowych. Poza zużyciem znacznych ilości betonu budynek tego rodzaju ma tę niedogodność, że wymaga dużego, otwartego dołu fundamentowego. Dół może być wykonany ze względu na silne parcie wody wyłącznie jako wykop szerokoprzestrzenny, zajmujący wiele miejsca z bardzo rozbudowanymi instalacjami odwadniającymi. Łączy się to nie tylko z dużym nakładem finansowym, ale również z wyjątkowo trudnym zabezpieczeniem dołu cd strony dolnej wody.
Sytuacja jest nieco korzystniejsza wtedy, jeśli również zbiornik dolny jest wykonywany osobno dla siłowni (segregator aktów prawnych).
Wówczas napełnia się go wodą po wykonaniu części fundamentowej.
Projektowanie powinno więc uwzględniać, zależnie od potrzeby, rozwiązanie statyczne do zrealizowania w otwartym wykopie lub ewentualnie rozwiązanie bez wykopu otwartego i odwodnionego (promocja 3 w 1).
W siłowni Geesthacht stosunkowo wysokie położenie wirnika umożliwiło wykonanie bloku siłowni w postaci koryta (U), którego podstawę poziomą tworzy płyta fundamentowa, a boki - ściany odwodna i odpowietrzna umocowane do płyty.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32