Blog

18.09.2021

Rozstaw szyn

W artykule znajdziesz:

Rozstaw szyn

Rozstaw szyn

Na każdym stanowisku znajdują się szyny o kierunku prostopadłym do kierunku wyciągania, a zgodnym z kierunkiem szyn ułożonych na wózkach dolnych. Rozstaw szyn stanowiska jest zgodny z rozstawem szyn na wózku dolnym, tak że po wciągnięciu statku na poziomą część powierzchni operacyjnej i przystawieniu go do stanowiska, wózek górny może być wraz ze znajdującym się na nim statkiem przeciągnięty na stanowisko (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na wyciąg wystarczy jeden wózek główny i tyle pomocniczych, ile jest stanowisk, jeżeli na stanowisku statek pozostaje (albo montuje się) na wózku. Natomiast jeżeli montuje się go na podporach stałych, a potem dopiero podsuwa się pod niego wózek, to liczba wózków górnych może być zmniejszona nawet do jednego.
Stanowiska mogą być rozmieszczone tylko z jednej strony powierzchni operacyjnej albo z obu stron. W głąb lądu, mierząc równolegle do kierunku wyciągania, liczba ich może być duża, ograniczona jedynie brakiem miejsca, długością lin wyciągowych lub względami eksploatacyjnymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wymiary główne wyciągów poprzecznych stanowią:
- głębokość na progu (dolnej krawędzi części podwodnej wyciągu),
- szerokość wyciągu, mierzona równolegle do brzegu a prostopadle do kierunku wyciągania,
- długość wyciągu na części podwodnej i nadwodnej,
- długość i szerokość stanowisk,
- wysokość stanowisk nad powierzchnią operacyjną w wyciągu ze stanowiskami bocznymi (uprawnienia budowlane).

Głębokość wyciągu na progu (h„) powinna być równa sumie zanurzenia statku, łącznej wysokości wózków obu kondygnacji (dla wózków trójkątnych: największej ich wysokości), wysokości szyny i podkładek oraz rezerwy pod stępką statku, równej ok. 50 cm. Głębokość tę należy zasadniczo mierzyć od poziomu NW.
Szerokość wyciągu powinna być równa w przybliżeniu długości największego statku. Dopuszczalne jest pewne nadwieszenie dziobu i rufy statku ponad wózek i wyciąg, należy jednak wówczas pamiętać, aby wyciągany, nadwieszony statek nie zaczepił o krawędź ograniczającego zagłębie nabrzeża (które też musi być odpowiednio ścięte) ani o żadną inną przeszkodę. W wyciągu ze stanowiskami bocznymi na części nadwodnej szerokość zagłębia musi być ściśle dostosowana do szerokości wózka dolnego (z tolerancją do 1 cm) (program egzamin ustny).

Poziom stanowisk

Długość wyciągu na części podwodnej (l„) zależna jest od głębokości progu hn i kąta pochylenia a. Dla wyciągów płaskich wynosi ona (mierząc poziomo) dla łukowych - wynika z założonej krzywej i przyjętej krzywizny łuku.

Na części nadwodnej długość składa się z odcinka przejściowego pomiędzy NW a (WW + 0,50 m), lub w wyciągu ze stanowiskami bocznymi - (SW + 0,50 m) (opinie o programie).
Wymiary stanowisk zależne są od wymiarów statków przez nie obsługiwanych. Długość stanowisk powinna być większa od największej długości statku przynajmniej o 1,5 m z każdej strony, szerokość zaś powinna być tak dobrana, aby pomiędzy dwoma obok siebie stojącymi najszerszymi statkami była jeszcze wolna przestrzeń wynosząca najmniej 2,5 m. Wymiary te, zależnie od sposobu organizacji montażu czy remontu statku^ mogą być ewentualnie większe.
Poziom stanowisk przy wyciągu ze stanowiskami bocznymi powinien znajdować się tak wysoko nad poziomem zagłębia, aby możliwe było swobodne przetoczenie wózka górnego z wózka dolnego na stanowisko. Różnica poziomów zatem powinna być równa wysokości wózka dolnego (segregator aktów prawnych).

Kryteria podziału wyciągów podłużnych będą podobne jak dla wyciągów poprzecznych, z tym jednakże, że najistotniejsze będzie kryterium dotyczące kształtu wózków.
Z tego punktu widzenia wyciągi podłużne dzieli się na:
- wyciągi z wózkiem o przekroju podłużnym trójkątnym,
- wyciągi z wózkiem o przekroju podłużnym prostokątnym (promocja 3 w 1).

W pierwszym wypadku statek wyciągany jest na ląd przez cały czas w pozycji naturalnej, tj. ze stępką poziomą. Do tego celu jednak konieczny jest jeszcze zwykle wózek drugiej kondygnacji, na którym statek przeciągany jest na stanowisko, ponieważ wózek dolny, trójkątny, może się poruszać jedynie po ukośnej powierzchni operacyjnej.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami