Blog

Wiata garażowa a przepisy budowlane zdjęcie nr 2
22.02.2022

Rozszerzenie teorii nośności granicznej

W artykule znajdziesz:

Wiata garażowa a przepisy budowlane zdjęcie nr 3
Rozszerzenie teorii nośności granicznej

Rozszerzenie teorii nośności granicznej na dowolne obciążenia, łącznie z siłami skupionymi. Zbadanie możliwości ustalenia teorii nośności granicznej, bezpośrednio uwzględniającej niebezpieczeństwo wyboczenia. Zbadanie zagadnienia wzdłużnie zakrzywionych (tj. zagadnienia działania łukowego w strefie krawędziowej), możliwie łącznie z zagadnieniem zakrzywionych linii pęknięć w obliczeniu płytowym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zbadanie zagadnienia wpływu krzywizny elementów płyty na wielkość momentów granicznych. Wyprowadzenie gotowych wzorów na momenty graniczne wywołane przez najważniejsze rodzaje zakłóceń, gdy uwzględnia się działanie płytowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Gdyby żelbet był materiałem całkowicie sprężystym i podlegał prawu Hocke’a, zagadnienie wyboczenia powłok walcowych byłoby stosunkowo proste, gdyż w większości przypadków istnienie prostych krawędzi ma bardzo nieduży wpływ na zjawisko wyboczenia. Dlatego też wzory dotyczące stateczności rur cienkościennych mogłyby znaleźć tu całkowite zastosowanie (uprawnienia budowlane).

Jeżeli chodzi jednak o zagadnienie stateczności, to badania słupów wykazały, że nie można traktować konstrukcji żelbetowych tak, jak konstrukcji stalowych, a to wskutek nieliniowej zmienności naprężeń w betonie i małej jego wytrzymałości na rozciąganie. W związku z tym zachodzi konieczność posługiwania się wzorami empirycznymi opartymi na badaniach różnych typów powłok (program egzamin ustny).

Ponieważ dotychczas jesteśmy w posiadaniu wyników tylko jednej serii badań, ostateczne formułowanie takich wzorów byłoby przedwczesne, jednak rozumując jak niżej, można wyrobić sobie pewien pogląd, co do ich ogólnej postaci. Przy małych naprężeniach odkształcenia betonu, zarówno przy ściskaniu jak i rozciąganiu, są zgodne z prawem Hooke’a. Dlatego też zjawisko wyboczenia dla lekkich konstrukcji żelbetowych, do pewnych granic, ma taki sam przebieg, jak i w konstrukcjach stalowych. Zgodnie z badaniami walców stalowych oznacza to, że dla niektórych warunków obciążenia można przyjąć teoretyczne naprężenia krytyczne (opinie o programie).

Wyboczenie wywołane siłą

Stosownie do badań szwajcarskich wzór ten daje przeciętne wartości współczynnika odkształceń sprężystych. Oznaczamy przez os/ słupową wytrzymałość na ściskanie próbki o wymiarach ,20 x 20 x 60 cm. Zakładając os, = 0,75 oraz przyjmując, że odkształcenia całkowite są o 10% większe od sprężystych. Należy pamiętać, że jeżeli w konstrukcji występują znaczne naprężenia od ciężaru własnego, wówczas wartość E zmniejsza się wskutek pełzania. W związku z powyższym dalsze rozważania zostają ograniczone do wyprowadzenia wzorów dla akr (segregator aktów prawnych).

W powłokach długich, omówionych w p. 1.8.1, jedynie siły normalne Nx powodują możliwość wyboczenia. W związku z występowaniem tzw. efektu Braziera, który powoduje spłaszczenie przekroju poprzecznego (p. 1.8.6), w powłokach o małej strzałce w porównaniu do długości wezgłowie jest przynajmniej częściowo podparte. Podparcie może być poziome (przy powłokach równoległych) lub pionowe (belka krawędziowa lub ściana).

Wyboczenie powłok krótkich może w zasadzie pochodzić zarówno od sił normalnych N,n jak i sił ścinających Nxv. Jednak dalsze rozważania wykazują, że siły ścinające mniej przyczyniają się do możliwości powstania wyboczenia, niż siły normalne. Jednak krawędź swobodna powinna być zawsze zakończona żebrem, szczególnie w takich konstrukcjach, w których zdolność do przenoszenia sił obwodowych jest prawie całkowicie wykorzystana(promocja 3 w 1).

Również iw sklepieniach usztywnionych możliwość wyboczenia powstaje wskutek Nv. Wzory wyprowadzono dla ogólnego przypadku sklepień anizotropowych. W powłokach o średniej długości zarówno Nx jak i Nv powodują możliwość wyboczenia. Ściśle biorąc wzory na wyboczenie odnoszą się tylko do walców kołowych. Jednak można je stosować z wystarczającą dokładnością również i do przekrojów niekołowych, zastępując R przez pośredni promień krzywizny, odpowiedni dla obszaru, w którym występuje wyboczenie.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Wiata garażowa a przepisy budowlane zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Wiata garażowa a przepisy budowlane zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Wiata garażowa a przepisy budowlane zdjęcie nr 8 Wiata garażowa a przepisy budowlane zdjęcie nr 9 Wiata garażowa a przepisy budowlane zdjęcie nr 10
Wiata garażowa a przepisy budowlane zdjęcie nr 11
Wiata garażowa a przepisy budowlane zdjęcie nr 12 Wiata garażowa a przepisy budowlane zdjęcie nr 13 Wiata garażowa a przepisy budowlane zdjęcie nr 14
Wiata garażowa a przepisy budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wiata garażowa a przepisy budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wiata garażowa a przepisy budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami