Blog

Ropy bezasfaltowe zdjęcie nr 2
20.02.2023

Roztwory asfaltowe do gruntowania

W artykule znajdziesz:

Ropy bezasfaltowe zdjęcie nr 3
Roztwory asfaltowe do gruntowania

I tak: Bitizol P, tzw. półpłynny, ma konsystencję rzadkiej pasty, Bitizol D i Abizol D (zwane dachowymi) mają konsystencję rzadkiego ciasta, a Bitizol G i Abizol G (gęste) - gęstego ciasta. Pozwala to na znaczne zróżnicowanie zakresu ich stosowania w zależności od rodzaju wykonywanej izolacji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Lepiki smołowe. Lepiki smołowe są to masy składające się z paku miękkiego lub z mieszaniny paku normalnego ze smołą dachową z węgla kamiennego oraz dodatków uszlachetniających, np. paków tłuszczowych, kalafonii itp., wpływających na poprawienie jakości lepiku. Obecnie produkuje się lepiki smołowe stosowane na gorąco w dwóch rodzajach: A-bez wypełniaczy, B-z wypełniaczami mineralnymi. Lepik rodzaju B zawiera wypełniacze mineralne w ilości nie większej niż 35%, w tym wypełniaczy włóknistych nie więcej niż 15%. Lepiki smołowe w temperaturze 20°C są substancjami stałymi, o barwie czarnej, bez widocznych wtrąceń ciał obcych lub cząstek wypełniaczy nie pokrytych masą smołową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Stopiony i podgrzany do temperatury 140-160°C lepik smołowy powinien się dać rozprowadzać na powierzchniach betonowych za pomocą szczotki dekarskiej. Warstwa lepiku powinna mieć grubość 1-2 mm.

Smoła dachowa oraz lepik smołowy z węgla kamiennego mogą być stosowane jako masy izolacyjne i lepiki do klejenia pap smołowych, jeśli spełniają wymagania PN-63/B-24626 dla lepiku rodzaju A (lepik smołowy bez wypełniaczy). Lepików smołowych stosowanych na zimno przemysł krajowy dotychczas nie produkuje.

Roztwór asfaltowy, zwany też upłynnionym asfaltem, jest to asfalt przemysłowy PS-75 (lub inne asfalty o temperaturze mięknienia wg PiK nie niższej niż 70°C) rozpuszczony w benzynie do lakierów, solwentnafcie lub oleju neutralnym. Roztwór asfaltowy powinien być jednorodną cieczą barwy czarnej, bez zawiesin, osadu i zanieczyszczeń mechanicznych (uprawnienia budowlane).

Emulsje asfaltowe

Zgodnie z wymaganiami PN-74/B- 24622 roztwór asfaltowy w temperaturze 20±2°C powinien się łatwo rozprowadzać i tworzyć równą, cienką błonę bez pęcherzy. Błona ta po 12 godzinach schnięcia przy dotknięciu nie powinna brudzić palca. Lepkość roztworu asfaltowego, mierzona kubkiem wypływowym Forda średnicy 4 mm, powinna wynosić 15-50 s (program egzamin ustny).

W kraju produkowane są roztwory asfaltowe o nazwach handlowych:

  • Bitizol R - produkowany przez Pruszkowskie Zakłady Materiałów Izolacyjnych, Abizol R i Abizol P - produkowane przez ZZG „Inco”,
  • Asfaltina - produkowana przez Spółdzielnię Pracy „Kopaliny Mineralne” w Kielcach.

Bitizol R, Abizol R i Asfaltina w normalnych warunkach mają konsystencję rzadkiej śmietany i mogą być traktowane jako materiały równorzędne, Abizol P ma konsystencję gęstej śmietany wskutek mniejszej zawartości rozpuszczalników (a większej asfaltu) niż np. Abizol R (opinie o programie).

Emulsja asfaltowa izolacyjna jest dwufazowym układem wody i asfaltu, w którym woda stanowi fazę ciągłą, a asfalt fazę rozproszoną, składającą się z cząstek o wymiarach poniżej 10 mikronów. Trwałość układu uzyskuje się dzięki dodatkowi odpowiednich emulgatorów i stabilizatorów. W zależności od rodzaju użytych emulgatorów emulsje asfaltowe dzielą się na:

  • A - emulsje asfaltowe anionowe (średniowiążące),
  • K - emulsje asfaltowe kationowe (szybkowiążące),
  • N - emulsje asfaltowe niejonowe (wolnowiążące).

 Emulsje asfaltowe kationowe stosowane są również do wykonywania izolacji przeciwwodnych metodą natrysku emulsji asfaltowych i lateksu butadieno-styrenowego. Asfaltowe kity uszczelniające należą do grupy kitów plastycznych. W budownictwie są one stosowane głównie do wypełniania szczelin dylatacyjnych (segregator aktów prawnych).

Według PN-74/B-30175 kit asfaltowy uszczelniający jest masą składającą się z asfaltów ponaftowych, wypełniaczy mineralnych, plastyfikatorów oraz innych dodatków zwiększających przyczepność kitu do powierzchni uszczelnianych. W zależności od penetracji rozróżnia się dwa rodzaje kitu: KF i SB. W zależności od przeznaczenia w każdym rodzaju rozróżnia się dwie odmiany kitu: P - do uszczelnień poziomych - i N - do uszczelnień pionowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Ropy bezasfaltowe zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Ropy bezasfaltowe zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Ropy bezasfaltowe zdjęcie nr 8 Ropy bezasfaltowe zdjęcie nr 9 Ropy bezasfaltowe zdjęcie nr 10
Ropy bezasfaltowe zdjęcie nr 11
Ropy bezasfaltowe zdjęcie nr 12 Ropy bezasfaltowe zdjęcie nr 13 Ropy bezasfaltowe zdjęcie nr 14
Ropy bezasfaltowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ropy bezasfaltowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ropy bezasfaltowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami