Blog

09.04.2020

Fala spinowa

W artykule znajdziesz:

Fala spinowa

Fala spinowa

Fala spinowa - w kwantowo-mechanicznej teorii magnetyzmu rozprzestrzenianie się spinowych stanów wzbudzonych w kryształach magnetycznie uporządkowanych (np. w ferromagnetykach) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Fala spolaryzowana - fala o uporządkowanych kierunkach drgań sprężystych lub drgań wektorów natężenia pola elektrycznego i magnetycznego; jako kierunek polaryzacji fali elektromagnetycznej przyjmuje się umownie kierunek wektora pola elektrycznego, który jest zawsze prostopadły do kierunku wektora natężenia pola magnetycznego.

Fala sprężysta - zaburzenie sprężyste rozprzestrzeniające się w ciałach stałych, cieczach i gazach są np. akustyczne, fale sejsmiczne.

Fala stacjonarna - ocean, ustalona fala, której profil nie zmienia się w czasie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Fala stojąca - fala powstająca w wyniku interferencji dwu fal o jednakowych amplitudach i częstotliwościach, poruszających się w tym samym kierunku, ale mających przeciwny zwrot.

Fala średnia - fala elektromagnetyczna o długości w zakresie 100- 1000 m (uprawnienia budowlane).

Fala świetlna - fala elektromagnetyczna o długości (w próżni) w zakresie 0,38-0,77 pm światło o takiej długości fali jest źródłem wrażeń wzrokowych, a długość decyduje o barwie światła.

Fala troposferyczna - fala radiowa dochodząca do punktu odbioru dzięki właściwościom tropo-sfery.

Fala typu E(H,TE,itd.) - fala elektromagnetyczna w polu typu E (H, TE, itd.).

Fala uderzeniowa - fala silnej nieciągłości parametrów przepływu, której charakterystyczną cechą jest rozchodzenie się z prędkością większą od miejscowej prędkości dźwięku.

Fala ultrakrótka - fala elektromagnetyczna o długości w zakresie 1 - 10 m.

Fala walcowa - fala cylindryczna (program egzamin ustny).

Fala wewnętrzna - ocean, fala powstająca na różnych głębokościach morza wskutek sił pływów, wiatru oraz zaburzeń atmosferycznych.

Fala wędrowna - przejściowy (nieustalony) stan przepięcia w linii elektrycznej rozchodzący się wzdłuż tej linii w postaci nieokresowej fali elektromagnetycznej, powstający wskutek uderzenia pioruna w linię lub w bezpośrednim jej sąsiedztwie, jak również przy różnych zmianach łączeniowych, zwarciach lub rezonansie odcinków sieci.

Fala własna anteny - fala, której odpowiada najmniejsza częstotliwość rezonansu w antenie bez dodatkowych elementów służących do przestrajania anteny.

Fala załamana - fala, która uległa załamaniu refrakcja.

Fala zanikająca - fala gasnąca (opinie o programie).

Fala zginania

Fala zginania - zaburzenie typu zginania rozprzestrzeniające się w prętach i płytkach; długość jest zawsze znacznie większa od grubości pręta lub płytki.

Faleń - linka do cumowania szalupy przy burcie lub prowadzenia jej za rufą statku.

Falistość powierzchni - rodzaj nierówności powierzchni (obrabianego materiału) o stosunkowo dużych odstępach między wzniesieniami, przekraczających znacznie odstępy wierzchołków chropowatości tej samej powierzchni różni się ponadto od chropowatości większą regularnością zarysu falistość włókien, barankowatość, kędzierzawość włókien regularnie falisty przebieg włókien widoczny na przekroju promieniowym i stycznym drewna okrągłego.

Falka grzejna - przewód grzejny, którego oś ma kształt linii falistej (segregator aktów prawnych).

Falochron 1 - budowla lub urządzenie hydrotechniczne zwykle w postaci masywnej ściany betonowej, rzadziej pływające lub pneumatyczne, osłaniające określony akwen (obszar wodny) głównie w portach, przed działaniem fal falochron - stalowa osłona w kształcie litery V na pokładzie dziobowym statku, służąca do rozbijania fal zalewających pokład i kierowania ich za burtę.

Falochron pneumatyczny - rodzaj falochronu składającego się z rur dziurkowanych ułożonych na dnie wokół określonego akwenu, do których tłoczy się sprężone powietrze; pęcherzyki powietrza wydobywającego się przez otwory w rurach łamią i łagodzą fale.

Falomierz - przyrząd do pomiaru długości lub częstotliwości fali elektromagnetycznej; ze względu na zasadę działania rozróżnia się  rezonansowe z obwodem drgań dostrajanych do mierzonej częstotliwości i interferencyjne z generatorem drgań dostrajanych do harmonicznej mierzonej częstotliwości.

Falowanie 1 -  maszynowe formowanie oczek dzianiny polegające na zaginaniu nitek przędzy w pętle za pomocą płaszczek falujących i igieł haczykowych, osadzonych w grzebieniu igłowym falowarki.

Falowanie - w hydrologii złożone, rytmiczne ruchy wody zbiorników wodnych wywoływane oddziaływaniem wiatru, zmianami ciśnienia atmosferycznego, trzęsieniem ziemi i innymi czynnikami.

Falowanie - wyciskanie rowków spiralnych, np. w kablownictwie na powłoce metalowej w celu zwiększenia jej giętkości.

Falowanie sprężyny - niepożądane cykliczne odkształcenia sprężyste sprężyny śrubowej podczas jej pracy, przejawiające się w postaci miejscowych zagęszczeń i rozrzedzeń zwojów (np. w sprężynach zaworów silnikowych).

Falowarka - maszyna dziewiarska tworząca dzianinę za pomocą falowania przędzy (promocja 3 w 1).

Falownica - urządzenie mechaniczne do wytwarzania fal, np. w pływalniach.

Falownik -  przekształtnik prądu stałego w prąd przemienny jedno- lub wielofazowy dowolnej częstotliwości.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami