Blog

Warunki pracy zdjęcie nr 2
08.05.2023

Rozwój gazownictwa

W artykule znajdziesz:

Warunki pracy zdjęcie nr 3
Rozwój gazownictwa

Przy łączeniu kilku przemysłowych urządzeń gazowych z przewodami spalinowymi należy przestrzegać zasady unikania zbyt ostrych załamań. Średnica rury zbierającej spaliny z kilku Przyborów gazowych powinna stopniowo wzrastać. Zgodnie z postanowieniem § 3.1 zarządzenia nr 62 Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dn. 30.XII.70 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać instalacje gazowe: „każda instalacja gazowa powinna zapewniać przeprowadzenie paliwa gazowego w ilości wynikającej z bieżącego jak i planowanego zapotrzebowania gazu przy zapewnieniu przed aparatem ciśnienia gazu nie mniejszego, niż to wynika z charakterystyki aparatów gazowych i rodzaju paliw gazowych”. Rozwój gazownictwa zmierza zdecydowanie w kierunku stosowania do celów bytowych i przemysłowych różnego rodzaju paliw gazowych, a w szczególności gazu ziemnego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rozprowadzany jeszcze w wielu miastach gaz miejski może być otrzymywany:

  1. metodą klasyczną przez odgazowanie węgla,
  2. ze zgazowania węgla tlenem pod ciśnieniem,
  3. przez konwersję gazu ziemnego,
  4. przez krakowanie olejów,
  5. przez mieszanie różnych gazów palnych: węglowego, wodnego, generatorowego, płynnego, ziemnego i porafineryjnego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Rozprowadza się ponadto gaz ziemny zaazotowany, gaz powietrzno-propanowy i gaz płynny. Poszczególne grupy gazów palnych różnią się między innymi ciepłem spalania, ciężarem właściwym i wymagają odpowiednio zróżnicowanych ciśnień rozprowadzania. Nowe układy sieci miejskich charakteryzują się dużą ilością obwodowych stacji redukcyjnych zasilających poszczególne rejony miasta. Gaz dostarczany do budynków znajdujących się w pobliżu obwodowych stacji redukcyjnych ma dużo wyższe ciśnienie niż w przypadku budynków położonych w punktach końcowych układu sieciowego. Coraz szersze zastosowanie mają miejskie sieci gazowe pracujące pod średnim ciśnieniem z zastosowaniem reduktorów domowych (uprawnienia budowlane).

Niedostateczne ciśnienie gazu

Te nowe elementy w technologii rozprowadzania gazu znajdują również swoje odbicie w metodyce obliczania instalacji gazowych. Ciśnienie gazu w punktach zasilania sieci miejskiej powinno być ustalone w takiej wysokości, aby uwzględniając spadki ciśnienia w przewodach sieci ulicznej i instalacjach domowych, pozwalało na normalne funkcjonowanie przyborów u odbiorców (program egzamin ustny).

Niedostateczne ciśnienie gazu w przyborach pociąga za sobą przedłużenie czasu grzania wody, gotowania potraw oraz jest przyczyną wadliwej pracy zespołów gazowych w zakładach przemysłowych. Zbyt wysokie ciśnienie gazu powoduje nadmierne zużycie i nie pełne spalanie gazu, a tym samym tworzenie się tlenku węgla, który przy spalaniu gazu w przyborach nie mających odprowadzenia spalin będzie dostawał się do pomieszczenia.

Poza wymaganiami jakościowymi podano w normie również dla różnych gazów ciśnienia nominalne przed przyborami i dopuszczalne wahania ciśnienia nominalnego. Punktem obliczeniowym nazywamy zużycie gazu przez jedno standardowe mieszkanie wyposażone w kuchnię gazową 4-palnikową z piekarnikiem i grzejnik łazienkowy. Stanowi on odpowiednik obciążenia cieplnego o wartości 30 600 kcal/h, tj. zużycie 8,5 m3/h gazu miejskiego o wartości opałowej 3600 kcal/um3 (opinie o programie).

Dla prawidłowego wykonania obliczeń konieczna jest znajomość rodzaju rozprowadzanego gazu oraz wysokość ciśnienia w sieci rozdzielczej. Na podstawie doświadczeń krajowych i danych z literatury zagranicznej można przyjąć, że strata ciśnienia w przewodach w instalacji wewnętrznej (bez uwzględnienia straty ciśnienia w gazomierzu i zmian ciśnienia gazu wywołanych różnicą wysokości) na odcinku od kurka głównego do podłączenia najbardziej odległego przyboru nie powinna przekraczać podanych niżej wartości (segregator aktów prawnych).

Do wyżej podanych dopuszczalnych strat ciśnienia konieczne jest wprowadzenie poprawek wynikających z różnicy ciężaru właściwego gazu w stosunku do powietrza (promocja 3 w 1). Mianowicie na odcinkach pionowych ciśnienie wzrasta w przypadku rozprowadzania gazu lżejszego od powietrza i maleje przy rozprowadzaniu gazów cięższych od powietrza.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Warunki pracy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Warunki pracy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Warunki pracy zdjęcie nr 8 Warunki pracy zdjęcie nr 9 Warunki pracy zdjęcie nr 10
Warunki pracy zdjęcie nr 11
Warunki pracy zdjęcie nr 12 Warunki pracy zdjęcie nr 13 Warunki pracy zdjęcie nr 14
Warunki pracy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Warunki pracy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Warunki pracy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami