Blog
Rozwój gospodarczy Polski
W artykule znajdziesz:
Rozwój gospodarczy Polski
Rozwój gospodarczy Polski charakteryzuje stały wzrost potrzeb społeczeństwa. Dzisiaj niemal każda gospodyni domu pragnie posiadać elektryczną pralkę, chociaż przed kilku laty nawet nie myślała o niej (program uprawnienia budowlane na komputer). Nasze ulice i drogi wypełniają się samochodami osobowymi. Telewizor stanie się niebawem przedmiotem powszechnego użytku. Gdy bliżej przyjrzymy się naturze ludzkiej, to musimy stwierdzić, że istnieje w człowieku swoisty mechanizm występowania potrzeb, że występują one według pewnej prawidłowości.
U podłoża wszystkich potrzeb ludzkich tkwią potrzeby niższego rzędu. Zdobycie żywności jest najważniejszym problemem gospodarczym na prymitywnym szczeblu rozwoju człowieka (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dopóki człowiek jest głodny, myśli tylko o jedzeniu i myśl ta przesłania mu wszystko inne. Jednak natychmiast po zaspokojeniu głodu człowiek zapomina o nim, a na jego miejsce zjawia się jakaś inna potrzeba, trudniejsza do zaspokojenia; najczęściej jest nią potrzeba odpowiedniego ubrania. Po zaspokojeniu tej potrzeby natychmiast zjawia się nowa, zwykle jest nią potrzeba właściwego mieszkania i odpowiedniego urządzenia go. Ludzie posiadający już wygodne, dobrze urządzone mieszkanie najczęściej myślą o własnym samochodzie.
Wyposażenie mieszkań czy samochody zaspokajają potrzeby wyższego rzędu (uprawnienia budowlane). Im wyższy szczebel rozwojowy osiąga społeczeństwo, tym trudniej zaspokoić jego potrzeby.
Zastanówmy się, czy całkowite zaspokojenie potrzeb człowieka jest w ogóle możliwe?
Człowiek głodny może zaspokoić swój głód pewną ograniczoną ilością pokarmu, którego nadmiar staje się szkodliwy dla jego zdrowia. Posiadanie telewizora może być marzeniem niezamożnej rodziny, lecz np. trzy telewizory w mieszkaniu staną się niepotrzebnym balastem.
Ogólnie powiedzieć można, że prawie każda realna potrzeba człowieka może być zaspokojona, jednak natychmiast po jej zaspokojeniu zjawia się następna.
Tak więc zarówno człowiek głodny, jak i syty, jest istotą niezaspokojoną i łaknącą. Zmienia się tylko obiekt pożądania. Nie dziwmy się więc, że chociaż robimy szybkie postępy gospodarcze, mamy dokoła ludzi narzekających. To wieczne niezadowolenie człowieka stanowi naturalny bodziec do ustawicznych poszukiwań, do pracy (program egzamin ustny).
Usługi nieprodukcyjne
Zastanówmy się teraz, czym zaspokajamy nasze potrzeby? Każdy z nas musi spożywać pewną ilość pokarmów, musi mieć odpowiednie ubranie, mieszkanie, sprzęty. Wszystkie te rzeczy, które zaspokajają nasze potrzeby nazywamy dobrami. Dobra są to więc fizyczne produkty pracy ludzkiej, posiadające wartość użytkową. Ale potrzeby nie są zaspokajane wyłącznie dobrami.
W wypadku choroby zwracamy się o pomoc do lekarza. Nie możemy również obejść się np. bez fryzjera (opinie o programie).
Zarówno lekarz, jak i fryzjer nie obdarzają nas żadnymi dobrami, gdyż w wyniku ich pracy nie powstają żadne produkty materialne. Ich pracę nazywamy usługami. Do usług zaliczamy również pracę nauczyciela, pielęgniarki, milicjanta, urzędnika, aktora, dozorcy. Usługi są to więc czynności ludzkie, które posiadają tę własność, że mogą zaspokajać nasze potrzeby codzienne.
Usługi dzielimy na dwie grupy: na usługi produkcyjne i nieprodukcyjne. Do usług produkcyjnych zaliczamy prace bezpośrednio związane z produkcją, jak np. praca obsługującego
podnośnik, praca robotnika transportowego, praca kierowcy samochodowego przewożącego np. cegłę itd.
Oprócz prac transportowych do usług produkcyjnych zaliczymy również prace polegające na konserwacji oraz naprawie maszyn i urządzeń, jak też wszelkie prace w zakładach produkcyjnych, polegające na dozorze i kierownictwie (segregator aktów prawnych). Tak więc prace inżyniera i technika zaliczamy do usług produkcyjnych, gdyż służą one bezpośrednio produkcji.
Do usług nieprodukcyjnych zaliczamy wszelkie prace związane ze służbą zdrowia, oświatą, kulturą, nauką itd. A więc np. praca lekarza, nauczyciela, artysty lub uczonego należy do kategorii usług nieprodukcyjnych. Do usług tych zaliczamy również pracę milicji, sądownictwa, administracji, a także kierowcy samochodu osobowego, tramwajarza czy listonosza (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32