Blog

System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 2
15.10.2020

Rozwój historyczny

W artykule znajdziesz:

Rozwój historyczny

System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 3
Rozwój historyczny

W celu zgromadzenia wody do picia stosowano w dawnych czasach cysterny wykute w skale (program uprawnienia budowlane na komputer). Po opanowaniu umiejętności obróbki drewna wykonywano zbiorniki drewniane, które w postaci mniejszych lub większych beczek stosuje się powszechnie do przechowywania nie tylko wody do picia, lecz również innych płynów, jak piwo, wino itp.

Z rozwojem przemysłu metalurgicznego i wprowadzeniem wyrobów walcowanych rozpowszechniły się zbiorniki blaszane, wykonywane w różnych postaciach. Mimo wrażliwości zbiorników stalowych na korozję, i związanych z tym wad, zbiorniki te stosowane są jeszcze do dzisiaj w wielu gałęziach przemysłu, a ze względu na łatwość i szybkość wykonania nie zostały dotychczas zastąpione zbiornikami żelbetowymi lub sprężonymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Chodzi tu przede wszystkim o zbiorniki mniejszych rozmiarów stosowane w przemyśle chemicznym oraz do przechowywania paliw płynnych itp.
Zbiorniki z cegły zbrojone bednarką wykonywano na początku bieżącego stulecia, przed pierwszą wojną światową.

Zbiorniki takie, o małych rozmiarach, odpowiednio izolowane i wyłożone różnego rodzaju płytkami służyły do przechowywania różnych płynów.
W latach 1910-^-1920 przystąpiono do wykonania pierwszych zbiorników żelbetowych (uprawnienia budowlane). Brak doświadczenia w projektowaniu, a przede wszystkim w wykonywaniu zbiorników żelbetowych, był powodem wadliwie wykonanych i nieszczelnych konstrukcji.
Rozwój zbiorników żelbetowych na większą skalę, zastosowanie ich do celów gospodarki wodnej miast i w przemyśle następuje dopiero w okresie międzywojennym. Zarówno kraje zachodnio-europejskie (Francja, Anglia, Niemcy), jak i Związek Radziecki przystępują w latach 1925-R1935 do budowy większych obiektów.

Rosnące wymagania dotyczące szczelności zbiorników oraz ich coraz większe wymiary w planie zmuszały do poszukiwania nowych rozwiązań konstrukcyjnych. Pierwsze koncepcje stosowania sprężania do zbiorników na ciecze pochodzą od E. Freyssineta i datują się od lat 1945-R1950. Tendencją powodującą w następnych latach szybki rozwój zbiorników sprężonych była przede wszystkim konieczność wyeliminowania blachy stalowej jako tworzywa do budowy zbiorników. Rozwój ten w ostatnich 15 latach był bardzo intensywny w krajach zachodnio-europejskich, a przede wszystkim w USA, gdzie w ostatnim piętnastoleciu wykonano setki tego rodzaju konstrukcji (program egzamin ustny).

Stosowane kształty

Początki budowy zbiorników sprężonych w Polsce sięgają 10 lat wstecz, a więc stosunkowo niedawno. Powodem tego był opóźniony rozwój konstrukcji sprężonych w ogóle oraz brak odpowiednich maszyn, sprzętu i wyszkolonego personelu na budowach. Obecnie wzmożona produkcja stali strunowej i coraz większe zainteresowanie tym zagadnieniem przyczyniły się do szybkiego rozwoju technologii wykonawstwa i metod projektowania zbiorników sprężonych w Polsce (opinie o programie).

Kształt zbiornika ma poważny wpływ na sposób jego projektowania i wykonania. Przy wyborze kształtu zbiornika należy przede wszystkim brać pod uwagę następujące czynniki:
a) przeznaczenie zbiornika,
b) pojemność i wymiary zbiornika,
c) stosowany materiał (żelbet lub beton sprężony),
d) sposób wykonania,
e) sposób posadowienia.

Kształt rzutu zbiornika może być: kołowy, prostokątny, wieloboczny lub nieforemny. Najczęściej stosowany jest rzut kołowy, prostokątny lub kwadratowy (segregator aktów prawnych). Badania przeprowadzone w Rosji wykazały, że najbardziej korzystne są zbiorniki o rzucie kołowym, o pojemności od 50 do 5000 m3. Przy większej pojemności celowe jest budowanie zbiorników prostokątnych. Według wspomnianych badań, ekonomiczna wysokość zbiorników walców} ch wynosi 3,5 m przy pojemności od 50 do 500 m3 i 4,5 m przy pojemności od 600 do 2000 m3. Jednolite zasady wyboru ekonomicznych wymiarów zbiornika nie zostały dotychczas opracowane, gdyż np. wymiary wynikające z najmniejszego zużycia materiałów i robocizny są inne niż z uwagi na szczelność.

W ostatnim przypadku zasadniczą rolę odgrywa głębokość zbiornika, która decyduje o wielkości ciśnienia cieczy na ścianki. Ze względu na szczelność, nie przyjmuje się bez szczególnej potrzeby głębokości ponad 5 m (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 8 System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 9 System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 10
System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 11
System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 12 System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 13 System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 14
System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami