Blog
Rozwój pęknięć
W artykule znajdziesz:
Rozwój pęknięć następuje zazwyczaj na przeszkodach, które uniemożliwiają równomierne odkształcenie, będzie to np. zbrojenie lub większe ziarna kruszywa (program uprawnienia budowlane na komputer). Podobnie głębokie rysy o nieregularnej siatce tworzą się wówczas, gdy skutkiem obecności dużej, poziomej płaszczyzny betonu, skurcz w tej płaszczyźnie napotyka na większe opory niż skurcz w kierunku pionowym. Wczesny skurcz jest tym większy, im wyższa jest w mieszance zawartość cementu, a także im wcześniej nastąpi zesztywnienie betonu
Wysuwane były przypuszczenia, że większa zdolność do wydzielania mleczka cementowego na powierzchni wiążącego zaczynu (bleeding) idzie w parze z mniejszym skurczem plastycznym, jednak zależność taka nie została dotychczas doświadczalnie potwierdzona (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zmiany objętościowe zachodzą także po związaniu i mogą mieć postać skurczu lub pęcznienia. Hydratacja postępująca przy nadmiarze wody prowadzi do pęcznienia, ale gdy uniemożliwi’ się ruch wilgoci z zaczynu lub do niego, nastąpi skurcz. Skurcz takiego układu zachowawczego jest znany pod nazwą samorodnych zmian objętościowych lub skurczu samorodnego (ang. autogenous shrinkage) i występuje w praktyce we wnętrzu dużych mas betonu. Zmiany te, mierzone jako odkształcenia liniowe, wynoszą od 40 • 10-6 w wieku 1 miesiąca do 100 • 10-6 po upływie 5 lat. Samorodne zmiany objętościowe wykazują tendencje wzrostu wraz ze wzrostem temperatury, z wyższą zawartością cementu oraz, być może, z drobniejszym przemiałem cementu (uprawnienia budowlane).
Zaczyn cementowy
Występujące tu odkształcenia są zatem stosunkowo niewielkie i dla celów praktycznych, z wyjątkiem masywnych konstrukcji betonowych, nie muszą być odróżniane od skurczu spowodowanego wysychaniem betonu. Ten ostatni określa się jako skurcz przy wysychaniu i obejmuje zazwyczaj również efekty samorodnych zmian objętościowych (program egzamin ustny).
Zaczyn cementowy lub beton, pielęgnowane w wodzie w sposób ciągły od chwili zabetonowania, wykazują bezwzględny wzrost objętości i zwiększenie się ciężaru. Takie pęcznienie jest związane ż adsorbowaniem wody przez gel cementowy. Molekuły wody działają wówczas przeciw siłom kohezyjnym i usiłują rozsunąć cząstki gelu, z czego wynika ciśnienie o charakterze rozpierającym. Ponadto dodanie wody obniża napięcie powierzchniowe gelu, przy czym następuje dalsze, niewielkie rozszerzenie (opinie o programie).
m przypadku mieszanek o zawartości cementu 300 kg/m. Wartość ta jest osiągana w 6-M2 miesięcy po zabetonowaniu, a dalsze pęcznienie jest już bardzo małe. Pęcznieniu towarzyszy wzrost ciężaru rzędu 1%. Wzrost ciężaru jest więc znacznie większy od wzrostu objętości, ponieważ woda wypełnia przestrzeń utworzoną w efekcie zmniejszenia się objętości, które następuje w wyniku hydratacji w układzie cement plus woda. Skurcz towarzyszący wysychaniu następuje wówczas, gdy beton jest przechowywany w powietrzu nie nasyconym parą wodną. Część odkształceń jest nieodwracalna i należy odróżnić ją od odwracalnych odkształceń wilgotnościowych, które mają miejsce przy naprzemiennym przechowywaniu betonu w warunkach suchych i wilgotnych.
Zmiana objętości wysychającego betonu nie odpowiada objętości usuniętej zeń wody. Następująca w pierwszej kolejności utrata wody wolnej powoduje skurcz niewielki lub nie wywołuje go wcale (promocja 3 w 1). Przy postępującym dalej wysychaniu usunięta zostaje woda adsorbowana i swobodna zmiana objętości zaczynu cementowego na tym etapie odpowiada w przybliżeniu utracie warstwy wody o grubości jednej molekuły ze wszystkich powierzchni cząstek gelu. Ponieważ „grubość” molekuły wody jest równa ok. 1% wymiaru cząstki gelu, należałoby się spodziewać, że liniowe zmiany wymiarów przy pełnym wysuszeniu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32