Blog
Elementy niekonstrukcyjne
W artykule znajdziesz:
Na szczególną uwagę zasługują próby oraz zastosowanie w niektórych krajach w dość dużej skali tworzyw sztucznych do produkcji okien. Tendencja ta wynika z dążenia do wyeliminowania lub ograniczenia wad, które posiadają okna drewniane (znaczna odkształcalność przy zmianach wilgotności otoczenia, trudność utrzymania szczelności w miejscach przylegania ramiaków do płaszczyzn ościeżnic, konieczność wielokrotnego malowania w okresie eksploatacji, znaczny współczynnik zaciemnienia elementami skrzydeł okiennych) lub okna metalowe (znaczne przewodzenie ciepła oraz łatwa kondensacja pary wodnej i jej zamarzanie) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Elementy niekonstrukcyjne z tworzyw sztucznych, zastępujące odpowiednie elementy drewniane, są obecnie szeroko stosowane w wielu krajach. Przy odpowiednim oprofilowaniu i wybarwieniu są one bardziej estetyczne od elementów drewnianych, nie ulegają zmianom objętości pod wpływem zmian wilgotności pomieszczeń, nie wymagają malowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Za granicą elementami niekonstrukcyjnymi z tworzyw sztucznych wykończone są również okna stalowe i aluminiowe. Jako materiał stosuje się na ogół uplastyczniony polichlorek winylu, a ponadto przewiduje się zastosowanie polietylenu (uprawnienia budowlane). Stosowane są następujące elementy: listwy do umocowania szyb w drzwiach oszklonych, okienne listwy przyościeżnicowe, opaski drzwiowe, doklejki przylgowe i bezprzylgowe, uszczelki do okien. Ponadto w niewielkim zakresie wykonuje się podokienniki z żywicy poliestrowej zbrojonej włóknem szklanym (program egzamin ustny).
Kształtowanie profili niekonstrukcyjnych
Kształtowanie profili niekonstrukcyjnych z tworzyw sztucznych jest różnorodne. Zależnie od przeznaczenia przekroje elementów mogą mieć dość dużą sztywność dzięki odpowiedniemu kształtowi i zastosowaniu materiału o wyższej twardości lub też formuje się profile elastyczne z przewężeniami tworzącymi „przeguby” ułatwiające należyte przyleganie profilu do elementu okna, skrzydła drzwiowego lub ościeżnicy. Niektóre profile wykonuje się z wydrążeniami w celu zmniejszenia zużycia materiału (opinie o programie). W pewnych przypadkach elementy niekonstrukcyjne współpracują z cienkimi sprężynującymi profilami metalowymi, wywołującymi przez odpowiedni docisk szczelne przyleganie elementu z tworzywa sztucznego do powierzchni elementu konstrukcyjnego okna lub szyby. Z elementami drewnianymi profile z tworzyw sztucznych są na ogół łączone za pomocą klejów rozpuszczalnikowych.
Kilka przykładów zastosowania niekonstrukcyjnych profili z PCW do okien lub drzwi metalowych. Profile do mocowania szyb mają następującą wspólną cechę: dokładnie przylegają wzdłuż krawędzi cienkimi końcami dzięki dociskowi elementu sprężynującego (segregator aktów prawnych). W pierwszym przypadku podokiennik z płyty wiórowej lub paździerzowej jest wyposażony od strony okna w rynienkę przejmującą wodę opadową, która może ewentualnie przeciekać przez styk skrzydła okiennego z ościeżnicą w przypadku ulewnego deszczu, a od strony pomieszczenia jest chroniony za pomocą doklejki czołowej. Ościeżnica ze spienionego polistyrenu jest od strony zewnętrznej zaopatrzona w cienką osłonę profilowaną, zakończoną okapnikiem, od wewnętrznej zaś jest przykryta profilem sztywniejszym. Obydwa profile unieruchamiają ścienną płytę kapilarną o grubości 20 lub 30 mm.
W Polsce przewiduje się seryjną produkcję niekonstrukcyjnych elementów z uplastycznionego PCW z przeznaczeniem ich do drzwi i okien całkowicie malowanych w warunkach produkcji przemysłowej. Kilka rozwiązań elementów niekonstrukcyjnych. Jako surowiec wyjściowy przewiduje się polwinit o twardości 75-P85°Sh. Barwa elementów jasna pastelowa lub kości słoniowej(promocja 3 w 1). W Anglii stosuje się okna (typu Woodplast, Decal, Mouzaplast), w których drewniane elementy konstrukcyjne są częściowo (np. na zewnętrznych powierzchniach) lub całkowicie osłonięte profilami okładzinowymi z twardego PCW. Przy zastosowaniu całkowitej osłony ramiaków drewnianych elementy okładzinowe są dylatowane z pozostawieniem szczelin o grubości ok. 6 mm, co umożliwia swobodne odkształcenie drewna i okładziny.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32