Blog

Kryterium trwałości zdjęcie nr 2
15.05.2021

Rozwój produkcji

W artykule znajdziesz:

Rozwój produkcji

Kryterium trwałości zdjęcie nr 3
Rozwój produkcji

Rozwój produkcji tego rodzaju wyrobów z mas krzemowo-wapiennych w warunkach polskich ze względu na to, że są to wyroby bardziej szlachetne od zwykłej cegły krzemowo-wapiennej i przewiduje- się możliwość ich szerokiego zastosowania w budownictwie przyspieszonym i wielkopłytowym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na zakończenie omówimy wyroby mające związek z wyrobami krzemowo-wapiennymi a mianowicie: cegły hutnicze - wyroby uzyskiwane z żużla wielkopiecowego granulowanego lub mieszaniny z żużlem krystalicznym, cegły pumeksowe - wyroby z kruszywa z żużla wielkopiecowego pumeksowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Utwardzanie na powietrzu wymaga dodania do masy nie tylko wapna, lecz (dla uzyskania większej wytrzymałości) pożądany jest dodatek cementu. Utwardzanie wymaga 4-6 tygodni czasu. Naparzanie w autoklawach przyspiesza proces twardnienia, przeprowadza się je podobnie jak dla cegieł krzemowo-wapiennych. Ostatnio w ZSRR ‘) wprowadzony jest do przemysłu nowy sposób produkcji cegieł i elementów budowlanych, tzw. sposób karbonizacji. Masa przygotowywana jest z mieszaniny piaskowo-żużlowo-wapiennej (z dodatkiem gipsu) i po uformowaniu wyroby poddawane są działaniu dwutlenku węgla z gazów odlotowych z pieców do wypalania wapna (uprawnienia budowlane).

Opracowania podstawowe wg A. A. Bajkowa były kontynuowane przez K. S. Zacepina i objęły wytyczne produkcji elementów budowlanych ściennych i do ścian działowych.
Dzięki opracowaniu CNIPS już obecnie możliwa jest produkcja elementów lekkich termoizolacyjnych, tzw. pianokarbonatów, podobnych do pianokrzemowych (pianosylikatów), jednak utwardzonych za pomocą COL.
Do wyrobów krzemowo -wapiennych porowatych należy zaliczyć również tzw. t u r y t opisany w pracy prof. W. Żenczykowskiego ’). Zasada produkcji turytu polega na zmieleniu mieszaniny piasku z wapnem do miałkości cementu i zadaniu wodą (program egzamin ustny).

Wilgotna masa

Masę wilgotną poddaje się autoklawizacji w ciągu 3 godzin pod ciśnieniem 8-9 at n. Po wyjęciu z autoklawu dodaje się niewielką ilość drobnozmielonego piasku, formuje wyroby i autoklawizuje. Po wyjęciu przechowuje się na składzie przez 2 tygodnie. Metoda produkcji umożliwia, przez zastosowanie różnych ilości wody do masy (wyparowującej przy wysychaniu), uzyskanie wyrobów o różnej porowatości (opinie o programie).
Skramtajew w opracowaniu swym z roku 1939 (Stroitielnyje matieriały i izdielja, część II) wspomina o bardzo ciekawych i efektownych wyrobach krzemowo-wapiennych, dekoracyjno i konstrukcyjno-licowych. Są to tzw. silikalcyty, dymredynterny. Dwa pierwsze opracowane zostały przez prof. W. P. Niekrasowa.

Silikalcyt składa się z piasku mielonego, piasku zwykłego i barwnika, dymredyntern zawiera ponadto grysik, miał i mączkę marmurową, a jako spoiwo użyte jest w obu masach wapno hydratyzowane. Proces technologiczny w zasadzie jest podobny do procesów opisanych poprzednio. Wprowadzenie do masy piasku mielonego ma na celu uaktywnienie masy i uzyskanie wyższych wytrzymałości i szczelności przy autoklawizacji wskutek rozwinięcia powierzchni piasku przez przemiał (segregator aktów prawnych). Przez wprowadzenie grysiku, miału i mączki marmurowej płyty uzyskują większą wartość dekoracyjną.
Po wymieszaniu na sucho składników w mieszarce masę nawilża się przez dodanie wody. Przemieszaną masę skierowuje się na gniotowniki i dodaje barwniki w celu uzyskania mas kolorowych.

Z tak przygotowanej masy formuje się wyroby (płyty zwykłe, zbrojone, fasonowe) i uszczelnia je drogą wibracji lub ubijania. Płyty mogą być nawet dwuwarstwowe, wówczas warstwa dolna składa się zwykle z tworzywa krzemowo-wapiennego. Przez odlewanie (w formach gipsowych) można formować kształtki i wyroby ozdobne.

Utwardzanie wyrobów odbywa się w autoklawach pod ciśnieniem pary - 8 at n w następujący sposób. Przez 2 godziny podgrzewa się wyroby zwiększając ciśnienie. W ciągu następnych 8 godzin poddaje się wyroby działaniu pary; po 2 godzinach obniża się ciśnienie i wypuszcza parę (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kryterium trwałości zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kryterium trwałości zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kryterium trwałości zdjęcie nr 8 Kryterium trwałości zdjęcie nr 9 Kryterium trwałości zdjęcie nr 10
Kryterium trwałości zdjęcie nr 11
Kryterium trwałości zdjęcie nr 12 Kryterium trwałości zdjęcie nr 13 Kryterium trwałości zdjęcie nr 14
Kryterium trwałości zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kryterium trwałości zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kryterium trwałości zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami