Blog

Dokładność metody belkowej zdjęcie nr 2
22.09.2021

Rumowisko

W artykule znajdziesz:

Rumowisko

Dokładność metody belkowej zdjęcie nr 3
Rumowisko

Dla każdego odcinka obliczymy ilości każdego rodzaju rumowiska, dostarczone do niego w ciągu danego roku lub zabrane. Ilości te obliczymy jako sumę ilości dziennych, uzyskanych na podstawie obserwacji meteorologicznych i hydrologicznych z każdego dnia w roku, posługując się przy tym funkcjami (program uprawnienia budowlane na komputer)
Obliczone ilości rumowiska jako wysokości słupków wznoszonych nad każdym odcinkiem (przy przybytku rumowiska) lub pod nim (przy ubytku).

Chcąc zbadać układ rumowiska po upływie okresu bilansowego, musimy uwzględnić jeszcze ruch równoległy do brzegu. Jeżeli wypadkowa całkowitej energii skierowana jest np. w prawo, to zaczynamy od strony lewej odejmować od każdego uprzednio narysowanego słupka jego część odpowiadającą wartości Ut, będącej ubytkiem rumowiska z danego odcinka przez cały okres bilansowy wskutek ruchu równoległego do brzegu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Tę samą wartość dodajemy do słupka najbliższego sąsiedniego odcinka, znajdującego się z prawej strony, a odejmujemy od niego słupek odpowiadający ubytkowi z tego drugiego odcinka. Postępujemy tak aż do końca jednostki fizjograficznej, przy czym zwykle ubytek z odcinka ostatniego będziemy musieli przełożyć poza zawietrzny koniec tej jednostki. Ilość ta odpowiadać będzie przyrostowi kosy kończącej jednostkę.

Znając funkcje f, do fin, można będzie wykonywać bilansy za dowolny okres, kilkuletni lub kilkudniowy, np. okres jednego dłuższego sztormu. Znając zaś metody prognozy czynników meteorologicznych i hydrologicznych: wiatrów, falowania, prądów itp. (które to metody są już opracowane i znane), nietrudno będzie zrobić dalszy krok naprzód i opracowywać także prognozy ruchu rumowiska (uprawnienia budowlane).
Przedstawiony schemat może być uważany jedynie za wprowadzenie w zagadnienie. Dalsze szczegółowe studia nad poszczególnymi funkcjami niewątpliwie schemat ten przekształcą i skomplikują.

Rumowisko przybrzeżne

Należy pamiętać, że niesłychane bogactwo elementów fizjograficznych wybrzeża, kręta zwykle jego linia, zmienny układ warstwie głębokości, skomplikowany (w naszych warunkach np. morenowy) układ warstw gruntu klifów i wiele innych czynników sprawiają, że nawet po ukończeniu prac nad funkcjami do f10 i po wyznaczeniu w nich parametrów na drodze długotrwałych obserwacji w terenie - będziemy mogli obliczać bilans tylko z bardzo grubym przybliżeniem (program egzamin ustny).
Nasuwa się zatem pytanie, czy duży trud, który należy włożyć zarówno w naukową podbudowę teorii bilansu, jak i w przygotowanie potrzebnych danych do bilansów konkretnych wybrzeży, opłaci się z praktycznego punktu widzenia? Otóż niewątpliwie tak, gdyż znajomość bilansu pozwoli na wprowadzenie zasad naukowych do zagadnień umacniania brzegów morskich, planowania portów, zagospodarowywania terenów nadbrzeżnych itp., w których to dziedzinach dotychczas jeszcze bardzo poważne decyzje wydaje się „na wyczucie”, na podstawie fragmentarycznych wiadomości co do przebiegu zjawisk abrazyjnych i ruchu rumowiska na danym wybrzeżu (opinie o programie).

Rumowisko przybrzeżne jest jednym z bogactw naturalnych kraju, nie dlatego, aby można je było eksploatować, ale dlatego, że tworzy wał brzegowy, chroniący wybrzeże przed jeszcze bardziej intensywnym niszczeniem. Bilans zaś wskaże nam, gdzie i jak intensywnie ten wał brzegowy jest niszczony, gdzie zagraża jego ubytek, jakie są tego przyczyny i, ewentualnie, jakim materiałem i skąd pochodzącym można byłoby ten ubytek powstrzymać (segregator aktów prawnych).

Stały ubytek niskiego brzegu, pochodzący stąd, że na odcinku 6 rumowisko idące z zachodu jest odprowadzane w morze silnym prądem odlądowym. Czy opłaca się na odcinku 7 wykonać umocnienia czynne? Przytoczony wykres nie daje nam na to jeszcze odpowiedzi i należałoby wykonać bilanse za okresy krótsze, mianowicie za te, w których przeważają wiatry z wycinków wschodnich (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dokładność metody belkowej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dokładność metody belkowej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dokładność metody belkowej zdjęcie nr 8 Dokładność metody belkowej zdjęcie nr 9 Dokładność metody belkowej zdjęcie nr 10
Dokładność metody belkowej zdjęcie nr 11
Dokładność metody belkowej zdjęcie nr 12 Dokładność metody belkowej zdjęcie nr 13 Dokładność metody belkowej zdjęcie nr 14
Dokładność metody belkowej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dokładność metody belkowej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dokładność metody belkowej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami