Blog

25.11.2021

Rury spustowe

W artykule znajdziesz:

Rury spustowe

Rury spustowe

Rury spustowe wewnętrzne odprowadzające wodę z rynien wydzielają tyle ciepła, że ich leje nigdy nie zamarzają pomimo obniżonej temperatury nad dachem. Przy temperaturze zewnętrznej temperatura w leju rury może wahać się w granicach od +5 do +10°C. Ciepło unoszone się z rynny wewnętrznej powoduje topnienie śniegu i lodu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Spustowe rury wewnętrzne również dają dobre rezultaty na dachach z poddaszami i na stropodachach wentylowanych, pomimo nieocieplenia tych rur w przestrzeni podasza.
Należy zwrócić specjalną uwagę na właściwe odprowadzenie wód atmosferycznych z dachu, nie poddając się przesądowi, jakoby rury spustowe wewnętrzne ustępowały zewnętrznym.

Rynny wewnętrzne spełniają doskonale warunki odprowadzenia wód zimą, wymagają jedynie zastosowania właściwych lejów, należycie połączonych z izolacją przeciwwilgociową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ogólne warunki projektowania dachów związane są nie tylko z odprowadzeniem wody, lecz również z rozkładem opadów na płaszczyznach dachów, pochylonych przegrodach ściennych, na świetlikach itp. Płaszczyzny dachowe powinny mieć właściwy spadek: rynny i rury spustowe należy umieścić tak, aby uzyskać najkrótszy odpływ wody. Wiatry boczne nie powinny wpędzać opadów atmosferycznych do wewnątrz poddasza (uprawnienia budowlane).

Wreszcie na dachu nie powinny tworzyć się zastoiska. Jeżeli stropy lub poddasza są wentylowane, powinno być miejsce na wloty i wyloty powietrza.
Podobnie jak prądy powietrza w przestrzeni poddasza zależą od warunków aerodynamicznych, tak też od tych samych warunków zależy rozkład opadów atmosferycznych, a w szczególności śniegu. W skomplikowanej i nadpiętrzonej bryle dachów budowli przemysłowych i miejskich zdarza się to dość często. Niektóre charakterystyczne przypadki tworzenia się zasp śnieżnych na dachach w zależności od warunków aerodynamicznych, powstałych na skutek wiatrów i innych przypadków ruchu powietrza na dachach budowli (program egzamin ustny).

Prędkość wody w leju

Przy projektowaniu dachów jest bardzo ważne ustalenie warunków spływu wód opadowych i zaprojektowanie instalacji odwadniającej (szczególnie odprowadzenia wody deszczowej wewnętrznymi rurami spustowymi). Liczba lejów, ich rozmiary i rodzaje powinny być ustalone na początku (opinie o programie).
Rury spustowe powinny być tak rozmieszczone w niższych kondygnacjach, aby nie utrudniały projektowania konstrukcji i nie psuły później estetycznego wyglądu wnętrz.
Przy rozstawieniu lejów dachowych należy przestrzegać, aby długość drogi do spustów nie przekraczała 15 m.

A zatem leje powinny być rozmieszczane w odstępie co 25 m, lecz nie więcej niż 30 m. Na dachach-tarasach zaleca się odstępy do 15 m. Prędkość wody w leju należy przyjmować nie mniejszą niż 0,20 m/sek. Średnicę wlotu wpustu dachowego stosuje się w zależności od powierzchni pokrycia, które jest obsługiwane przez odpowiedni spust deszczowy. Zasadniczo powierzchnia dachu przeciętnego budynku mieszkalnego na jedną rurę spustową nie przekracza 400-500 m2.
Ilość opadów atmosferycznych zależy od warunków klimatycznych danej miejscowości i określa się ją na podstawie miejscowych pomiarów meteorologicznych. Mierzy się ona grubością warstwy wody na powierzchni dachu w mm w ciągu 1 godziny, czyli tzw. natężeniem opadu (segregator aktów prawnych).

Uprzemysłowienie budownictwa jest związane z najszerzej pojętą typizacją projektów budowlanych. Ze względu na wielokrotną powtarzalność realizacji takich projektów powstają możliwości nie tylko wyzyskania ich dodatnich cech, lecz również wielokrotnego powtórzenia ich wad i usterek.

Nie może być przy tym mowy o jakimkolwiek wprowadzeniu poprawek w czasie budowy, jak to niejednokrotnie zdarza się przy realizacji projektów tradycyjnymi metodami wykonania. Budownictwo uprzemysłowione wymaga zatem starannego opracowania dokumentacji technicznej pod względem materiałowym, konstrukcyjnym i organizacji robót. Stąd też wynika konieczność projektowania modularnego, fizycznego i konstrukcyjnego przy zastosowaniu prostych form architektonicznych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami