Blog

Centralizacja egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
08.05.2023

Rury stalowe

W artykule znajdziesz:

Centralizacja egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Kolumna oporów jednostkowych

Na rzucie poziomym kondygnacji powtarzalnej nanosimy usytuowanie gazomierzy, przyborów gazowych, przewodów gazowych i spalinowych, zwracając uwagę na zgodność z obowiązującymi przepisami. Rysujemy rozwinięcie instalacji gazowej w przekroju pionowym. Na rozwinięciu tym nanosimy kolejno potrzebne dane. Rozpoczynamy od numeracji odcinków (program uprawnienia budowlane na komputer). Numer odcinka stanowi liczba 3-cyfrowa: cyfra pierwsza oznacza numer kolejny pionu, licząc od kurka głównego, pozostałe dwie cyfry oznaczają kolejność usytuowania odcinka instalacji, licząc od najbardziej oddalonego punktu.

Średnic podłączenia przyborów gazowych i gazomierzy nie oblicza się, lecz przyjmuje wartości podane przez producentów. Przepustowość gazomierza powinna być dostosowana do obciążenia nominalnego instalacji w mieszkaniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Nanosimy długości poszczególnych odcinków przewodów. Ustalamy, że wysokość H od poziomu przyłącza do najdalej położonego przyboru wynosi 10 m dla obydwu pionów. Obliczamy poprawkę wynikającą z różnicy ciężaru właściwego gazu i powietrza i różnicy wysokości.

Podstawowym materiałem do wykonywania wewnętrznych instalacji gazowych są rury stalowe instalacyjne łączone za pomocą spawania lub gwintowanych łączników z żeliwa ciągliwego. W instalacjach gazowych niskiego ciśnienia najczęściej stosowane są rury ze szwem (uprawnienia budowlane). Rury stalowe bez szwu stosowane są w przemysłowych instalacjach średniego ciśnienia, w przewodach doprowadzających gaz do reduktorów domowych oraz w odcinkach instalacji niskiego ciśnienia prowadzonych przez pomieszczenia mieszkalne.

Rury ze szwem ze względu na grubość ścianki i ciężar dzielą się na lekkie, średnie i ciężkie. Rury gładkie mają końce niegwintowane. Rury z końcem gwintowanym dostarczane są z gwintem rurowym stożkowym wg PN-54/M-02031 i jedną złączką z gwintem rurowym cylindrycznym wg PN-54/M-02030 (program egzamin ustny).

Rura stalowa instalacyjna L-Cz-50-G PN-64/H-74200. Przybory gazowe łączy się z instalacją za pomocą dwuzłączek. Uszczelnienie skręcanych elementów złącza uzyskuje się przez zastosowanie płaskiej uszczelki. Instalacje gazowe wykonane metodami przemysłowymi mają większość odcinków rur łączonych przez spawanie.

Pasty uszczelniające

W porównaniu z innymi rodzajami połączeń połączenia spawane mają szereg zalet jak: taniość, łatwość wykonania i izolowania, szczelność oraz wytrzymałość. Instalacje łączone przez spawanie są bezpieczniejsze. Wytrzymałość spoin nie przekracza na ogół 90% mechanicznej wytrzymałości materiału rur. Zmiany kierunku przebiegu rury instalacyjnej uzyskujemy dzięki odpowiedniemu gięciu rur. Do kształtek giętych zaliczamy łuki i kolana (opinie o programie).

W instalacjach gazowych typu przemysłowego do wbudowania armatury szeroko stosowane są złącza kołnierzowe. Do uszczelniania złączy gwintowanych rur i montowanej armatury stosowane są najczęściej niżej podane materiały uszczelniające: Pakuły. Są to wyczesane włókna konopne. Stosowane są do uszczelniania gwintowanych złączy rur instalacyjnych i armatury. Pasma pakuł używane do uszczelnień smaruje się niewysychającą pastą uszczelniającą, np. pastą grafitową (segregator aktów prawnych).

Pasty uszczelniające dla złączy gwintowanych. Pasta miniowa przygotowana jest przez zmieszanie 2 części wagowych minii i 1 części wagowej pokostu naturalnego. Pokosty syntetyczne nie nadają się do przygotowania pasty. Pastę niewysychającą wg przepisu WNIIGS przygotowuje się z utlenionego tłuszczu fokowego lub rybnego (90-^98% wag.) i niegaszonego wapna (2-10% wag.).

Płyty azbestowo-kauczukowe wykonywane są przez walcowanie masy składającej się z włókna azbestowego, kleju kauczukowego oraz wypełniaczy i przyspieszaczy wulkanizacyjnych (promocja 3 w 1). Płaskie uszczelki wycinane z tych płyt używane są w złączkach gazomierzowych, dwuzłączkach oraz złączkach kołnierzowych. Sznury konopne i jutowe plecione znajdują zastosowanie do uszczelniania dławików, kurków i zasuw. W użyciu są sznury suche, łojowane lub nasycone grafitowe.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Centralizacja egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Centralizacja egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Centralizacja egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Centralizacja egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Centralizacja egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Centralizacja egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Centralizacja egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Centralizacja egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Centralizacja egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Centralizacja egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Centralizacja egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Centralizacja egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami