Blog

13.03.2020

Rusztowania na wysuwnicach

W artykule znajdziesz:

Rusztowania na wysuwnicach

Rusztowania na wysuwnicach

Rusztowanie na wysuwnicach jest rusztowaniem wspornikowym i wykonuje się je na wyższych kondygnacjach budynków do remontów gzymsów, dachów itp. Wysuwnice na jednej trzeciej ich długości wypuszcza się na zewnątrz przez otwory okienne lub specjalnie wykute w ścianie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wewnątrz budynku wysuwnice 1 zamocowuje się w istniejącej konstrukcji budynku przeważnie między stropami. Zamocowanie to składa się ze słupów 2, zaklinowanych między stropami oraz usztywnionych krzyżulcami i ryglami 3, podtrzymującymi bezpośrednio końce wysuwnic. Na wysuniętych częściach belek układa się pomost. Do końca wysuwnicy przybija się słupki, podparte zastrzałami i podtrzymujące poręcz. Szerokość pomostów nie może przekraczać 150 cm. Odstęp osiowy wysuwnic nie może być większy niż 1,5 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wysuwnice wykonuje się z krawędziaków o przekroju 12X14 do 16X16 cm.

Słupy z krawędziaków 12X16 cm, a rygle - 12X14 cm. Krzyżulce z desek grubości 24 mm i szerokości 14-H20 cm, pomost z desek grubości 38 mm i szerokości 20 cm, poręcze z desek grubości 38 mm i szerokości 18 cm, odbojnice z desek grubości 38 mm i szerokości 20 cm (uprawnienia budowlane). Słupki i zastrzały poręczy wykonuje się z desek grubości 38 mm i szerokości 10 cm wykonuje się też ze wsporników metalowych mocowanych w specjalnych otworach pozostawionych w ścianach.

Rusztowania te stosuje się przeważnie do podtrzymywania deskowań ścian betonowych. Wewnątrz budynków najczęściej są stosowane rusztowania kozłowe, używane czasem również jako uzupełniające rusztowania zewnętrzne. Rusztowanie to składa się z kozłów oraz ułożonego na nich pomostu. Wysokość kozła nie powinna przekraczać 2,5 m, długość powinna wynosić 1,2 wysokości (program egzamin ustny).

Kozły rozstawia się w odległościach nie większych niż 1,5 m. Kozły wyższe od 1,5 m muszą mieć nogi usztywnione łatami. Leżnie kozłów używanych do robót wymagające użycia ciężkich materiałów lub urządzeń wykonuje się z krawędziaków 12X12 cm, do robót zużywających małe ilości materiałów z desek grubości 32 mm i szerokości 18 cm (opinie o programie). Nogi kozłów wykonuje się w pierwszym wypadku z łat 76X76 mm, w drugim - z desek takich jak leżnie. Nogi usztywnia się deskami grubości 32 mm i szerokości 12 cm.

Pomosty i schodnie

Pomosty i schodnie mają takie same wymiary jak w rusztowaniach stojakowych. Rusztowania kozłowe mogą być ustawione w dwóch poziomach.
Kozły jest trudno przewozie, gdyż zajmują dużo miejsca w skrzyni wozu i łatwo ulegają uszkodzeniom wskutek wstrząsów. Dlatego zastępuje się je rusztowaniami stolikowymi, tworzonymi przez ustawienie obok siebie szeregu stolików. Każdy stolik ma płytę drewnianą opartą na składanej ramie metalowej wykonywanej z rur stalowych czarnych O 12,5 mm. Rusztowania stolikowe można też ustawiać w dwu kondygnacjach.

Rusztowania przesuwne

Rusztowania przesuwne stosuje się do wykonywania tynków zewnętrznych na budynkach niskich lub do tynkowania wnętrz hal (segregator aktów prawnych).

Rusztowanie takie składa się najczęściej z:

a) wózka,

b) konstrukcji stałej,

c) konstrukcji podnoszonej z pomostem.

Konstrukcja podnoszona może wchodzić w stałą w sposób teleskopowy lub opierać się na wózku za pomocą konstrukcji nożycowych. Złącza elementów ustrojów nośnych, zakładanie uzbrojenia instalacyjnego itp. lekkie prace wykonuje się z rusztowań przejezdnych. Są to kosze robocze, umocowane na układzie dźwigni, podnoszonych dźwignikami hydraulicznymi, zainstalowanymi na podwoziu samochodowym.

Omówione wyżej rusztowania robocze wymagają mocowania do ścian wznoszonej budowli dla zapewnienia im stateczności. Tylko rusztowania montażowe wykonuje się jako wolno stojące. Często jednak potrzebne są również wolno stojące rusztowania robocze, np. do podwieszenia szyny wciągnika do dźwigarów przekrycia hali. Tego rodzaju rusztowania mają kształt wieży montowanej z płaskich elementów. Najbardziej rozpowszechnione jest rusztowanie „Warszawa”. Wysokość jego można regulować przez nałożenie lub zdjęcie elementów wykonanych z rur metalowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami