Blog

13.03.2020

Rusztowania wiszące

W artykule znajdziesz:

Rusztowania wiszące

Rusztowania wiszące

Lekkie roboty elewacyjne wykonuje się przeważnie z rusztowań wiszących, których montaż i demontaż jest dużo łatwiejszy
od rusztowań stojących.
Rusztowania wiszące składają się z kosza podwieszonego do wysuwnic (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rusztowanie jest unoszone wciągarkami ręcznymi dwukorbowymi z przekładnią zębatą lub wciągarkami mechanicznymi. Średnice lin wynoszą co najmniej 9 mm, wysokość podnoszenia 25 m. Wysuwnice powinny być ułożone prostopadle do ściany i mocno przymocowane lub dociśnięte do konstrukcji dachu lub stropu. Długość wysuwnicy poza zewnętrznym licem ściany powinna być dwa razy mniejsza od długości pozostawionej za licem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Według PN-69/B-50507 rusztowania wiszące mogą być przejezdne i nieprzejezdne, pomostowe, koszowe i krzesełkowe.

Rusztowania pomostowe typ RWS-2/80, produkowane w kraju przez „Zremb”. Z poszczególnych segmentów można zestawić pomost potrzebnej długości. Często są używane też rusztowania koszowe, zawieszone na 2 wspornikach. Może w nim pracować dwóch ludzi Jest ono - podobnie do pomostowego - podnoszone za pomocą wciągarek mechanicznych. W niektórych typach rusztowań koszowych są stosowane tez wciągarki ręczne.

Rusztowania krzesełkowe wiszą na jednym wsporniku i jednej linie, do której jest umocowane krzesełko (uprawnienia budowlane). Człowiek pracuje siedząc w krzesełku zamykanym od przodu jak krzesełka wyciągów górskich. Rusztowania krzesełkowe służą głównie do wieszania rur spustowych lub wykonywania drobnych napraw elewacji.
Przepisy bhp dotyczące rusztowań
Rusztowania usytuowane bezpośrednio przy drogach komunikacyjnych powinny mieć daszki ochronne nachylone w kierunku rusztowania pod kątem 40° do poziomu (program egzamin ustny).

Również przejścia i przejazdy pod rusztowaniami muszą być zabezpieczone daszkami ochronnymi. Daszki powinny być szczelne i wykonane z materiałów amortyzujących upadek przedmiotu zrzuconego z rusztowania, to jest z desek, płyt pilśniowych, płyt paździerzowych itp. Odległość daszka od terenu w najniższym punkcie nie może być mniejsza od 2,4 m.

Wysięg daszków

Wysięg daszków, licząc od zewnętrznego rzędu stojaków, powinien wynosić 2,2 m w rusztowaniach o wysokości 20,0 m lub 3,5 m w rusztowaniach wyższych (opinie o programie). Narożne stojaki rusztowań oraz stojaki przy przejazdach powinny być zabezpieczone odbojami.

Nie wolno ustawiać ani rozbierać rusztowania:
- o zmroku bez sztucznego oświetlenia zapewniającego dobrą widoczność,
- w czasie gęstej mgły lub ulewnego deszczu,
- podczas burzy i silnego wiatru o szybkości przekraczającej 10 m/s (5° w skali Beauforta).

Ustawiając rusztowanie wewnętrzne należy zwracać baczną uwagę, aby kozły lub stojaki opierały się na sztywnym i równym podłożu czterema nogami lub całą podstawą. Nie można pozostawiać nie zagiętych gwoździ we wszystkich elementach rusztowania.
Podczas montażu (demontażu) rusztowań na wysokości powyżej 4 m mogą pracować jedynie robotnicy, którzy uzyskali zezwolenie od lekarza na tego rodzaju pracę. Robót takich nie mogą wykonywać młodociani.
Teren, na którym stawiamy rusztowanie, powinien być w miarę możności ogrodzony (segregator aktów prawnych).

Jeżeli jest to niemożliwe ze względu na tamowanie ruchu na drogach publicznych, należy teren zamknąć dla ruchu przynajmniej na czas ustawiania i rozbiórki rusztowań. Można to wykonać za pomocą barier z tablicami ostrzegawczymi lub stawiając człowieka z tarczą albo chorągiewką. Tablice ostrzegawcze powinny być czytelne z odległości 10 m i umieszczone 2,5 m ponad terenem. Jeżeli rusztowanie zamknęło używany uprzednio przejazd lub go zwęziło, trzeba to zasygnalizować barierą z tarczą ostrzegawczą. Na noc na barierze musi być umieszczone czerwone światło.

Rusztowania muszą być konserwowane, tj. należy usuwać w nich wszystkie usterki i utrzymywać w czystości.
Zabrania się obciążać pomost rusztowań ponad jego nośność przez składowanie zbyt dużych ilości materiałów lub przenoszenie po pomostach ciężkich elementów konstrukcyjnych, tj. dla znormalizowanych rusztowań drewnianych ponad 2 kN/m2. Nie można też dopuścić do gromadzenia się ludzi na rusztowaniach. Po pomostach rusztowań nie wolno biegać (promocja 3 w 1). Biegnący człowiek wywiera nacisk do 3-4 kN, co może spowodować załamanie się pomostu. Nie można składować materiałów na daszkach ochronnych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami