Blog
Równoważne poziomy hałasu
W artykule znajdziesz:
Równoważne poziomy hałasu dotyczą:
- dla pory dziennej - odcinka czasowego ośmiu najniekorzystniejszych następujących po sobie godzin,
- dla pory nocnej - odcinka czasowego 0,5 najniekorzystniejszej godziny (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dopuszczalne poziomy dźwięku A hałasów przenikających do pomieszczeń
budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej według PN-87/B-02151.02. Dopuszczalne poziomy dźwięku w pomieszczeniach mieszkalnych (w budynkach mieszkalnych, hotelach i internatach) dotyczą chłonności pomieszczenia A0 = 10 m2, która w przybliżeniu odpowiada chłonności pomieszczeń umeblowanych. Kontrolując zatem spełnienie warunków normowych w pomieszczeniach o innej chłonności (np. w pomieszczeniach nie umeblowanych), należy do wyników pomiarów zastosować poprawkę wynikającą ze wzoru (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Hałasy decydujące o klimacie akustycznym pomieszczeń w budynkach pochodzą z trzech podstawowych źródeł:
- hałasy przenikające z zewnątrz budynku pochodzące od środków komunikacji i transportu, hałasy tzw. osiedlowe (np. hałasy bawiących się dzieci), hałasy tzw. komunalne (pochodzące np. z boisk szkolnych, obiektów sportowych i rekreacyjnych, restauracji z działalnością rozrywkową) oraz tzw. hałasy przemysłowe (pochodzące od obiektów i zakładów przemysłowych lub usługowych, zlokalizowanych w pobliżu budynków chronionych),
- hałasy przenikające z innych pomieszczeń zlokalizowanych w tych samych budynkach. Źródłem tych hałasów może być działalność człowieka (rozmowy, chodzenie, zabawy dzieci itp.), użytkowanie wszelkiego rodzaju urządzeń (np. urządzeń gospodarstwa domowego, urządzeń radiowych i elektroakustycznych) (uprawnienia budowlane),
- hałasy instalacyjne, pochodzące od technicznego wyposażenia budynku (od instalacji wodociągowych, centralnego ogrzewania, wentylacyjnych, dźwigowych, instalacji specjalistycznych, np. w obiektach szpitalnych). Do tej grupy zaliczane są również hałasy przenikające do pomieszczeń chronionych z wszelkiego rodzaju pomieszczeń usługowych, związanych i nie związanych z funkcją danego budynku (program egzamin ustny).
Zjawisko maskowania hałasów
W zależności od konkretnej sytuacji, warunki akustyczne w pomieszczeniach są wynikiem występowania wszystkich trzech grup hałasów lub każdego oddzielnie. Przy równoczesnym działaniu kilku źródeł hałasu występuje często tzw. zjawisko maskowania hałasów o niższych poziomach hałasami o poziomach wyższych. Jeżeli różnice w występujących równocześnie poziomach ciśnienia akustycznego przekraczają 8-10 dB, to praktycznie o wielkości poziomu wypadkowego decyduje poziom najwyższy (opinie o programie).
Omawiane zjawisko obserwuje się bardzo często w budynkach mieszkalnych usytuowanych przy ulicach o stosunkowo dużym nasileniu ruchu komunikacyjnego. W budynkach takich w ciągu dnia hałasy instalacyjne i hałasy od sąsiadów są maskowane przez hałasy komunikacyjne. Wieczorem natomiast i w nocy, kiedy zmniejsza się nasilenie ruchu komunikacyjnego, hałasy instalacyjne i dochodzące z sąsiednich pomieszczeń, mimo nie zmienionych poziomów, stają się bardziej dokuczliwe (segregator aktów prawnych).
Przenikania hałasów do pomieszczeń w budynkach (bez względu na grupę źródeł hałasów) odbywa się dwiema drogami:
- za pośrednictwem ośrodka powietrznego, w postaci tzw. dźwięków powietrznych rozprzestrzeniających się w tym ośrodku; do grupy dźwięków powietrznych zaliczane są również fale akustyczne przenikające przez przegrody otaczające rozpatrywane pomieszczenie, np. przez ścianę zewnętrzną budynku przy zamkniętych oknach, przez ścianę oddzielającą pomieszczenie od innych „hałaśliwych” pomieszczeń sąsiednich (promocja 3 w 1);
- za pośrednictwem ośrodka stałego, w postaci dźwięków materiałowych, które następnie są wypromieniowane do pomieszczeń w postaci dźwięków powietrznych; przenikanie hałasów za pośrednictwem ośrodka stałego następuje zarówno przy występowaniu źródeł dźwięków powietrznych, jak i materiałowych. Metody realizacji ochrony przeciwdźwiękowej w budynkach.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32