Blog
Rusztowanie dolne
W artykule znajdziesz:
Rusztowanie dolne
Rusztowanie dolne może być wykonane na całej powierzchni hali tylko wzdłuż belek kształtujących rynny. W pierwszym przypadku układa się na rusztowaniu pomost roboczy i na nim opiera się niższy koniec krążyny. W drugim przypadku koniec niższy krążyny opiera się na rusztowaniu wieżowym podpierającym deskowanie rynny (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wyższy koniec krążyny opiera się w obu przypadkach na stojakach, które wsparte są na uprzednio wykonanej belce kształtującej rynnę lub na rusztowaniu dolnym.
Rusztowanie z podwójnych jarzm umieszczonych pod belką kształtującą rynnę składa się ze stojaków usztywnionych stężeniami w płaszczyznach podłużnych i poprzecznych. Na każdej parze stojaków w kierunku poprzecznym spoczywają belki poprzeczne, na których z kolei opierają się belki podłużne. Na tych belkach ustawia się deskowanie belki kształtującej rynny jak też stojaki górnego rusztowania podtrzymujące krążyny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Belki te można wykonać jako belki drewniane wzmocnione ściągami stalowymi, jako belki stalowe dwuteowe lub jako belki kratowe stalowe w razie potrzeby inwentaryzowane, podobnie jak drewniane wzmocnione cięgnami. Rusztowania wieżowe drewniane mogą być zastąpione rusztowaniami rurowymi lub specjalnymi rusztowaniami rurowymi, lub specjalnymi rusztowaniami wieżowymi inwentaryzowanymi.
Deskowanie może składać się z desek ułożonych poprzecznie bezpośrednio na krążynach i do nich przybitych. Takie deskowanie nie daje dostatecznie gładkiej powierzchni podniebienia łupiny, bowiem szpary między deskami sprzyjają powstawaniu w betonie jakby bardzo drobnych żeberek. Aby otrzymać bardziej gładką powierzchnię podniebienia łupiny, nie wymagającą tynkowania, stosuje się deskowanie z desek ułożonych w kierunku podłużnym (uprawnienia budowlane). W tym przypadku krążyna składa się z kratownicy trójkątnej drewnianej z desek zbijanych na gwoździe, do której pasa górnego są przybite krótkie stojaki z desek, a na nich umocowane są żebra (podłużnice).
Do żeber są przybite wygięte deski podłużne deskowania. Długość poszczególnych stojaków powinna być dopasowana do krzywizny podniebienia łupiny.
Jeśli promień krzywizny tworzącej łupiny jest stosunkowo mały i wyginanie desek nastręcza trudności, to należy je przed przybiciem odpowiednio zmoczyć wodą lub nawet ponacinać w równych odstępach od strony powierzchni dolnej (program egzamin ustny).
Montaż prefabrykatu deskowania
Przy większych rozpiętościach belek krążynowych, dolny pas drewniany belki można wzmocnić prętem stalowym. W celu uproszczenia montażu rusztowania i deskowania górnego, belki krążynowe konstruuje się w postaci prefabrykatów wykonanych w ciesielni i w całości montowanych na miejscu wbudowania. Prefabrykat taki (bęben) składa się zwykle z dwóch krążyn i umocowanego do nich deskowania o długości równej podwójnemu odstępowi między krążynami (opinie o programie). Wystające poza krążyny przęsło z desek jest na końcu usztywnione krążyną z pojedynczej deski, co ułatwia właściwe oparcie tych desek na krążynie następnego prefabrykatu (bębna).
Deskowanie do wykonania belki kształtującej rynnę oraz deskowanie górne i dolne łupiny przy wezgłowiu. Krążyny deskowania górnego są umocowane w odpowiedniej odległości ustalającej grubość płyty łupiny do krążyn dolnego deskowania (segregator aktów prawnych). Zwykle używa się do tego klocków betonowych o wysokości równej grubości płyty oraz drutu lub śrub, które umocowane są do belki biegnącej prostopadle do krążyn i służą do umocowania krążyn rusztowania górnego. Deski rusztowania zewnętrznego lub całe tarcze układa się w miarę postępowania betonowania łupiny.
Przedstawione wyżej deskowanie i rusztowanie dachów pilastych o łupinach cylindrycznych ma w zasadzie charakter deskowań przestawnych. Dolne rusztowanie wieżowe da się z łatwością przenosić na kolejne następne stanowiska po zdjęciu bębnów rusztowania górnego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32