Blog
Rusztowanie na stojakach
W artykule znajdziesz:
Rusztowanie na stojakach
Rusztowanie na stojakach charakteryzuje się tym, że na całej powierzchni rzutu poziomego kopuły są ustawione w odpowiednich odstępach stojaki rusztowania, na których oparte są krążyny (program uprawnienia budowlane na komputer). Rusztowanie takie składa się zwykle z dwóch części: dolnej i górnej. W części dolnej stojaki rozmieszczone wzdłuż promieni kopuły są umieszczone pionowo i usztywnione stężeniami ukośnymi. Na stojakach spoczywają oczepy z krawędziaków, na których z kolei ustawione są stojaki rusztowania górnego. Stojaki te są nachylone względem poziomu i mają kierunek mniej więcej prostopadły do powierzchni kopuły.
Na tych stojakach oparte są belki-oczepy stanowiące część składową krążyny, którą uzyskuje się w ten sposób, że na oczepach nabija się deski przycięte do potrzebnej krzywej tworzącej kopuły (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Część oczepów i krążyn (średnicowych) ma całkowitą długość promienia, a część (pośrednich) jest krótsza.
W ten sposób różnice rozpiętości desek deskowania są stosunkowo mniejsze. Rusztowanie górne jest również stężone stężeniami poziomymi i ukośnymi. Stojaki znajdujące się w środku kopuły zarówno rusztowania dolnego jak i górnego często są połączone stężeniami ukośnymi i poziomymi i tworzą kratę przestrzenną stanowiącą rusztowanie wieżowe (uprawnienia budowlane).
Stojaki rusztowania dolnego opiera się na klinach, stojaki wieży centralnej również na klinach lub dźwignikach hydraulicznych względnie skrzyniach z piaskiem. Urządzenia te służą do opuszczania rusztowania i deskowania kopuły przed ich demontażem.
Stojaki ukośne rusztowania górnego ustawia się nad stojakami rusztowania dolnego; mają one dolne końce ścięte skośnie i oparte bezpośrednio na oczepach rusztowania dolnego. W celu zabezpieczenia dolnych końców stojaków ukośnych przed przesunięciem poziomym (pod działaniem siły składowej poziomej), do oczepów przybija się deski, przy czym tworzą one pierścienie poziome równocześnie stężające całe rusztowanie. Można też stojaki zabezpieczyć przed przesunięciem, stosując pod każdym jeden klin.
Inne szczegóły rusztowania i deskowania (program egzamin ustny).
Drugi rodzaj konstrukcji rusztowania, tj. rusztowanie wieżowe, składa się z krążyn (często kratowych z desek zbijanych gwoździami) o długości w przybliżeniu równej połowie średnicy kopuły.
Deskowania i rusztowania kopuł
Krążyny opierają się jednym końcem na rusztowaniu umieszczonym wzdłuż pierścienia nasadowego kopuły i w środku kopuły na rusztowaniu typu wieżowego. Ten ostatni sposób stosuje się w przypadku, gdy kopuła znajduje się na znacznej wysokości w stosunku do poziomu, na którym można ustawić rusztowanie. W ten sposób zużywa się na rusztowanie znacznie mniej drewna niż ma to miejsce przy zastosowaniu rusztowania zwykłego stojakowego na całym rzucie poziomym kopuły (opinie o programie). Pracochłonne natomiast jest wykonanie wiązarów gwoździowanych stanowiących krążyny. Montaż krążyn wymaga zastosowania odpowiednich żurawi. Można je ustawić właśnie na rusztowaniu wieżowym w środku obiektu. Wieża rusztowaniowa spoczywa na urządzeniach do opuszczania rusztowania.
Wprawdzie rusztowanie wraz z krążynami i deskowaniem stanowi ustrój stosunkowo sztywny, to jednak w celu uniknięcia deformacji całej konstrukcji przy betonowaniu kopuły beton należy wykonywać pasami nie szerszymi od 2 m, zaczynającymi się przy wieńcu wezgłowiowym i spiralnie układanym w kierunku szczytu kopuły (segregator aktów prawnych).
Jeśli przewiduje się sprężenie pierścienia nasadowego kopuły, to po sprężeniu kopuła unosi się do góry i automatycznie odciąża rusztowanie, które można w tym przypadku zdemontować bez konieczności opuszczania za pomocą uprzednio podłożonych pod stojaki klinów, dźwigników itp.
Konstrukcje kopuł żelbetowych najczęściej występują jako przekrycia różnego rodzaju zbiorników. Deskowania i rusztowania kopuł przekrywających zbiorniki. Dalsze przykładypoświęconym deskowaniom zbiorników, z którymi kopuły są konstrukcyjnie połączone (promocja 3 w 1). Poza tym kopuły występują jako przekrycia hal (targowisk) i w budownictwie monumentalnym.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32