Blog

25.05.2020

Ruszty ażurowe

W artykule znajdziesz:

Ruszty ażurowe

Ruszty ażurowe

Ruszty ażurowe o większych rozpiętościach (24,0 i 30,0 m) tworzą załamaną połać dachu zbliżoną do kształtu łukowego. Pracują one w przybliżeniu.

Stropem grzybkowym nazywamy płytę (w przypadku układu monolitycznego) lub zespół płyt (w przypadku układu prefabrykowanego) opierających się bezpośrednio na słupach lub za pośrednictwem głowic (program uprawnienia budowlane na komputer). Na obwodzie strop grzybkowy może spoczywać na sztywnej podporze ciągłej (np. na ścianie) lub na słupach w sposób bezpośredni lub za pośrednictwem wieńcowej belki obwodowej.
Stropy te wykonuje się jako monolityczne lub prefabrykowane (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W pierwszym przypadku płyta o stałej zwykle grubości jest monolitycznie połączona ze słupami przeważnie za pośrednictwem głowic, w drugim zaś - prefabrykowana płyta, składająca się z płytowych elementów o mniejszych wymiarach, opiera się na prefabrykowanych (najczęściej) słupach, wykonanych łącznie z głowicami lub na prefabrykowanych słupach za pośrednictwem prefabrykowanych głowic.

Istnieją jeszcze typy grzybkowych stropów o konstrukcji monolityczno-prefabrykowanej; należą do nich stropy prefabrykowane umonolitycznione górnym zbrojonym nadbetonem oraz płyty monolityczne oparte na prefabrykowanych głowicach i słupach. W rozwiązaniu monolitycznym często stosuje się sprężenie płyt.
Konstrukcja stropów bezgłowicowych polega na oparciu płyt stropowych na słupach za pośrednictwem układów rusztowych ukrytych całkowicie w grubości płyty stropowej (uprawnienia budowlane).

Kształty przekrojów poprzecznych słupów zarówno monolitycznych jak i prefabrykowanych są bardzo różne: kwadratowe, prostokątne, wieloboczne lub kołowe (ostatni rodzaj stosuje się głównie w słupach monolitycznych).
Zasadniczym zadaniem głowic jest zabezpieczenie płyty przed przebicie- jej przez słupy oraz - w przypadku stropów monolitycznych - utworzenie sztywnego połączenia słupów z płytą i wprowadzenie korzystnej zmian] w rozkładzie momentów zginających w płycie (program egzamin ustny).

Słupy skrajne

Słupy skrajne - jeśli wsparł: są na nich belki wieńczące strop - mogą być bez głowic bądź też mogą by; zakończone półgłowicami, a w przypadku słupów narożnych - ćwierć głowicami.
Pod względem konstrukcyjnym głowice dzielą się na monolityczne lub prefabrykowane. Rozróżnia się w zasadzie trzy typy głowic monolitycznych: bez płyty nadgłowicowej (głowice takie spotyka się tylko przy małych obciążeniach użytkowych), z płytą głowicową oraz głowice o powierzchniach załamanych.

Głowice prefabrykowane to przeważnie: pryzmatyczne (rzadziej stożkowe) pełne, pryzmatyczne puste w środku, głowice płaskie oraz głowice żebrowe (opinie o programie).
Główną zaletą tych stropów jest ekonomiczna ich praca przy znacznych obciążeniach (w granicach od 500 do 2000 kG/m2 i więcej); siatka słupów powinna być jednak jak najbardziej zbliżona do kwadratowej o rozstawach słupów 5-6 m. Ponieważ w stropach tych brak jest żeber, wysokość użyteczna pomieszczeń jest większa niż przy stropach plytowo-żebrowych o tej samej kubaturze obiektu (wpływa to na koszt inwestycyjny oraz na koszty eksploatacyjne). Poza tym te stropy o gładkiej powierzchni sufitu szczególnie nadają się tam, gdzie żądana jest duża czystość pomieszczeń (magazyny przemysłu spożywczego, chłodnie, przetwórnie mięsne itp.). Zaletami stropów grzybkowych monolitycznych w stosunku do stropów płytowo-żebrowych jest mniejsze zużycie deskowań i łatwość ich montażu, a beton przeznaczony do betonowania płyt może być mniej plastyczny (potrzeba mniej cementu dla uzyskania tej samej wytrzymałości betonu) (segregator aktów prawnych).

Dodatkową zaletą stropów prefabrykowanych jest możliwość wyeliminowania deskowań i stemplowa oraz szybkość montażu stropu - co rzutuje na termin wykonania obiektu.
Aby stropy pracowały jak najbardziej ekonomicznie zaleca się, by stosunek rozpiętości I, i l2 przęseł stropowych był równy jedności (by siatka słupów tworzyła pola kwadratowe) lub - przy polach prostokątnych - by stosunek najmniejszej rozpiętości do największej był nie mniejszy od 0,8 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami