Blog

28.11.2022

Rynny żelbetowe

W artykule znajdziesz:

Rynny żelbetowe

Rynny żelbetowe to prefabrykowane elementy stanowiące równocześnie gzyms wieńczący, wykonane tak, że tworzą wsporniki umocowane do ściany lub opierają się na wspornikach wpuszczonych w ścianę. Spadki wyrabia się za pomocą wodoszczelnej zaprawy cementowej. Wyprawę wygładza się starannie, smaruje roztworem gruntującym, a następnie powleka lepikiem asfaltowym lub kryje papą (program uprawnienia budowlane na komputer).

Produkowane fabrycznie rynny z tworzyw sztucznych wykonywane są z twardej folii PCW, laminatów wzmocnionych włóknem szklanym i z polietylenu, grubości 0,8-1,2 mm, barwionych najczęściej na kolor szary. Ponieważ tworzywa sztuczne charakteryzują się dużą rozszerzalnością termiczną, wykonywany na budowie montaż musi umożliwiać swobodne ruchy w uchwytach. Ze względu na małą wytrzymałość tych tworzyw na naciski, i ich kruchość, rynny należy układać ostrożnie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przekrój rynien jest taki sam jak blaszanych; różnią się natomiast sposobem zamocowania. Wymiary, przekroje i masę rynien z PCW podano w tabl. 6-8. Nie korodujące rynny z tworzyw sztucznych są szczególnie przydatne w miastach przemysłowych.

Najczęściej stosowane są rynny półokrągłe. Występują w odcinkach 3,00 m (uprawnienia budowlane). Z tworzyw sztucznych produkuje się także narożniki zewnętrzne, narożniki wewnętrzne oraz denka lewe i prawe, jak również nakładki (kompensatory) dylatacyjne, umożliwiające podłużne ruchy termiczne. Rynny mocuje się do okapów takimi samymi uchwytami jak rynny blaszane, rozstawionymi co 40 cm. Prawidłowy spadek rynny (0,2-0,5%) ustala się przez odchylenie uchwytów.

Elementy rynien łączy się przez sklejanie lub spawanie. Przed klejeniem należy elementy dobrze spasować, odtłuścić i zmiękczyć rozpuszczalnikiem. Rodzaj kleju zależy od materiału, z którego wykonuje się rynny. Poszczególne odcinki skleja się na zakłady szerokości 3-4 cm. Spawanie wykonuje się specjalnymi żelazkami elektrycznymi, które topiąc tworzywo łączą elementy (program egzamin ustny).

Przekrój rury

Po sklejeniu rynny montuje się, rozpoczynając od ułożenia ich na uchwytach i ustalenia wlotu do rur spustowych. Następnie odgina się wąsy uchwytów przytrzymujących brzegi rynien, tak aby zagwarantować swobodne podłużne ruchy termiczne rynien. Przed ostatecznym zagięciem wąsów należy sprawdzić prawidłowość spadku (opinie o programie).

W budynkach z attykami lub przy dachach o spadku dośrodkowym wody opadowe zbierane są do koryt lub zlewów (koszy) dachowych, skąd odprowadzane są z kolei do rur spustowych. Koryta są wyrabiane od razu w podkładzie, z nadaniem im odpowiednich spadków. Przed obróbką z blachy wykłada się je przynajmniej jedną warstwą papy. Papą wykłada się również prefabrykowane koryta żelbetowe (uprzednio wylewając je lepikiem). Następnie, niezależnie od rodzaju pokrycia połaci, kryje się je blachą ocynkowaną grubości 0,5-0,7 mm lub cynkową 0,6-0,7 mm. Koryta mogą mieć przekrój półokrągły lub skrzynkowy. Jeżeli koryta biegną między dwoma połaciami, to mocuje się je do blach okapowych na zwoje, rąbki lub lutując. Przy attykach krawędź od strony attyki łączy się na rąbek leżący z wykładziną zewnętrzną ściany attyki lub z kołnierzem zabezpieczającym tę ścianę (segregator aktów prawnych).

Służące do odprowadzania zgromadzonej w rynnach wody zewnętrzne rury spustowe wykonuje się z blachy cynkowej, ocynkowanej, miedzianej oraz z tworzyw sztucznych. Jako rur wewnętrznych używa się rur żeliwnych, azbestowo-cementowych lub winidurowych. Rury umieszcza się co 12-40 m, przede wszystkim przy koszach.

Przekrój rury, który powinien wynosić nie mniej niż 3/4 przekroju rynny, jest również uzależniony od wymiarów arkusza, z którego wykonuje się dany odcinek. Najczęściej używa się blachy grubości 0,55-r0,7 mm w arkuszach 1×2. Dzieląc wymiar 1 m na dwie części otrzymujemy blachy na rury okrągłe średnicy 15 cm lub kwadratowe 12 x 12, dzieląc na 3 części rury okrągłe będą miały średnicę 10 cm. Wymiar poprzeczny rury nic powinien być mniejszy niż 10 cm, gdyż przy zbyt małych przekrojach rury ulegają uszkodzeniom w czasie zamarzania wody zimą (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami