Blog

Konstrukcje mostów i wiaduktów kolejowych zdjęcie nr 2
19.02.2020

Rysy i pęknięcia uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Rysy i pęknięcia uprawnienia budowlane

Konstrukcje mostów i wiaduktów kolejowych zdjęcie nr 3
Rysy i pęknięcia uprawnienia budowlane

Kształt i kierunek rys i zachowanie się ich w czasie może wskazać przyczynę ich powstania i oceny, czy przyczyna nadal istnieje, czy też ustała (program uprawnienia budowlane na komputer). Badania wizualne nieuzbrojonym okiem, a nawet za pomocą szkła powiększającego lub mikroskopu przenośnego nie zawsze dadzą pełną odpowiedź na wyżej postawione pytania i wtedy należy założyć na rysy
klamry (plomby) kontrolne z zaprawy lub gipsu, a nawet z pasków szklanych wtopionych w zaprawę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pęknięcie plomby (szkiełka) świadczy o ruchomości rysy i trwaniu przyczyn, które spowodowały jej powstanie. Są to jednak badania prymitywne, niedokładne i nie dające właściwego obrazu charakteru rys, z którego można by wyciągnąć poprawne wnioski
Dlatego w przypadkach wątpliwych, gdy nie ma dostatecznych innych podstaw do ustalenia przyczyny powstania rys, należy sięgnąć po metodę J. Pluty, tzw. mikrofotogrametryczną. Polega ona na tym, że w określonym miejscu fotografuje się rysę przez mikroskop sprzężony z aparatem fotograficznym. Uzyskaną fotografię rysy powiększa się na odbitce fotograficznej (uprawnienia budowlane).

Dzięki mikroskopowi i powiększeniu odbitki uzyskuje się powiększenie rysy co najmniej stokrotne. Na takim zdjęciu wyraźnie widać, w jakim kierunku nastąpiło wzajemne przesunięcie oddzielonych rysą elementów konstrukcyjnych. Te same punkty (strukturalne punkty charakterystyczne) na dwu brzegach rysy przesuwają się w określonych różnych kierunkach. Jeśli wzajemne przesunięcie jest poziome, to można wnioskować, że rysę wywołała siła pozioma, u więc, obok siły powstałej z obciążeń, również skurcz betonu lub zmiany temperatury. Natomiast przesunięcie pionowe lub ukośne wskazuje na różne przemieszczenie się pionowe lub ukośne oddzielonych rysą elementów konstrukcji. Świadczy to zwykle o nierównomiernym osiadaniu konstrukcji.

Wykonując fotografie rys w tych samych miejscach tą samą aparaturą w różnych odstępach czasu (np. co kilka miesięcy), można - porównując zdjęcia - dokładnie sprawdzić, o ile rysa się powiększyła lub zmalała i jaka jest jej aktualna rozwartość (program egzamin ustny). Z tych danych wywnioskujemy, czy rysa jest ustabilizowana (co oznacza, że przyczyna powstania rysy przestała istnieć), czy też nie. Należy być jednak w tej ocenie dość ostrożnym, bo praktycznie większość rys powstałych z różnych przyczyn staje się rysami ruchomymi, niejako powstałymi szczelinami dylatacyjnymi, rozwierającymi się lub zwierającymi na skutek zmian temperatury. Należy liczyć się z tym, że taka rysa zwykle z biegiem czasu poszerza się. Dzieje się to wskutek tego, że przy rozwarciu się rysy dostają się do niej okruchy betonu, zaprawy, cegły itp. Powstają w ten sposób odkształcenia trwałe, które z czasem powiększają się pod wpływem zmian temperatury lub powtarzających się obciążeń zmiennych (opinie o programie).

 

Wskazówki szczegółowe

Jeśli w ścianach budynku powstają rysy ukośne, może to świadczyć, że część ściany znajdująca się pod pochyłością rysy osiadła bardziej od części ściany, w której powstał jakby nadwieszony wspornik. Rysy tego typu często przebiegają przez najsłabsze przekroje ściany, tzn. przez otwory okienne i inne.

Jeżeli pęknięcia w ścianach powstały wskutek nierównomiernego osiadania gruntu, należy zapobiec dalszemu osiadaniu środkami fundamentowymi, a pęknięcie ściany skotwić (segregator aktów prawnych).

Jeśli budynek osiada równomiernie, to w ścianach podokiennych najniższej kondygnacji spoczywającej na gruncie powstają rysy pionowe lub ukośne, wynikające z faktu, że ściana podokienna, pracując jak belka obciążona z dołu do góry odporem gruntu, mie była na takie obciążenie obliczona lub na takie obciążenie nie była obliczona ława fundamentowa, na której ta ściana spoczywa.
Rysy pionowe w słupach i filarach betonowych i murowanych wskazują, że konstrukcja jest przeciążona i znajduje się na pograniczu zniszczenia, gdy materiał ulegnie zmiażdżeniu.

Pęknięcia poziome lub ukośne ścian w najwyższej kondygnacji powstają zwykle wskutek ustawicznych odkształceń termicznych (zmian temperatury) dachu lub stropodachu (promocja 3 w 1).

W takich przypadkach należy wyeliminować odkształcenia termiczne stropodachu, zwiększając jego izolacyjność termiczną, dzieląc go szczelinami dylatacyjnymi na mniejsze odcinki itp. lub stosując zabiegi zmierzające do uniezależnienia oddziaływania stropodachu na ściany.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Konstrukcje mostów i wiaduktów kolejowych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Konstrukcje mostów i wiaduktów kolejowych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Konstrukcje mostów i wiaduktów kolejowych zdjęcie nr 8 Konstrukcje mostów i wiaduktów kolejowych zdjęcie nr 9 Konstrukcje mostów i wiaduktów kolejowych zdjęcie nr 10
Konstrukcje mostów i wiaduktów kolejowych zdjęcie nr 11
Konstrukcje mostów i wiaduktów kolejowych zdjęcie nr 12 Konstrukcje mostów i wiaduktów kolejowych zdjęcie nr 13 Konstrukcje mostów i wiaduktów kolejowych zdjęcie nr 14
Konstrukcje mostów i wiaduktów kolejowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Konstrukcje mostów i wiaduktów kolejowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Konstrukcje mostów i wiaduktów kolejowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami