Blog
Rysy i spękania uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Rysy i spękania uprawnienia budowlane
W przypadku wystąpienia rys i spękań nie zagrażających bezpośrednio bezpieczeństwu konstrukcji budynku badania rozwarcia rys można przeprowadzić za pomocą pasków kontrolnych z gipsu, cementu, szkła lub żelaza.
Najczęściej stosowane są paski z gipsu lub cementu (program uprawnienia budowlane na komputer). Gdy założony pasek pęknie, należy założyć następny. Aby zbadać z dokładnością do 1 mm powiększanie się rozwarcia rys, stosuje się paski stalowe.
Metodę badania położenia strukturalnych, punktów rysy lub pęknięcia stosuje się w przypadku, gdy chodzi o dokładne określenie wielkości przemieszczeń uszkodzonych części elementów konstrukcyjnych w dwóch do siebie prostopadłych kierunkach X i Y (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na podstawie zdjęć fotogrametrycznych charakterystycznych, odpowiadających sobie punktów załamań na krawędziach rysy oraz wybranych, charakterystycznych punktów strukturalnych na powierzchni badanego elementu dokonuje się okresowo pomiarów wzajemnych przemieszczeń tych punktów w układzie prostopadłych osi X, Y. Wielkość i kierunek przemieszczeń pozwala ocenić proces zarysowania konstrukcji w czasie i prędkość jego rozwoju i na tej podstawie określić stopień zagrożenia konstrukcji (uprawnienia budowlane).
Poza obserwacją i badaniami rys i pęknięć w ścianach należy za pomocą pionu lub teodolitu zbadać wychylenie ścian z pionu oraz określić w sposób szacunkowy stan zniszczenia muru. W przypadkach wątpliwych należy laboratoryjnie zbadać wzięte ze ścian próbki cegieł i zaprawy. Należy również zbadać stan izolacji poziomej i pionowej murów piwnic oraz stopień ich zawilgocenia.
W przypadku ugięcia stropu pomiaru ugięcia należy dokonywać za pomocą co najmniej trzech czujników umieszczonych przy podporach stropu i w środku rozpiętości (program egzamin ustny).
W stropach o belkach stalowych należy zbadać, czy nie wystąpiły objawy ich korozji, a w belkach żelbetowych sprawdzić, czy nie ma rys i spękań, przy czym badanie rys wykonuje się w sposób analogiczny jak w ścianach. Dotyczy to także słupów żelbetowych w budynkach.
Konstrukcje stalowe
Jeśli w budynku występują konstrukcje stalowe, należy zwrócić specjalną uwagę, czy nie nastąpiło wyboczenie elementów stalowych oraz czy nie wystąpiły rysy i pęknięcia szczególnie w miejscach połączeń spawanych lub nitowanych, a także w częściach przypodporowych. Poza tym niezbędne jest zbadanie, czy nie ma objawów korozji konstrukcji oraz ustalenie stopnia osłabienia poszczególnych elementów w przypadku jej wystąpienia.
Przy występowaniu w budynkach łuków i sklepień należy dokładnie zbadać, czy nie powstały w nich rysy i spękania w zworniku i w pobliżu wezgłowi oraz czy nie są uszkodzone miejsca podporowe (opinie o programie).
Dokładnie należy zbadać wszystkie elementy klatek schodowych, jak belki biegów, podestów i spoczników oraz ich płyty, stopnie wspornikowe, balustrady biegów i podestów (zarówno w zakresie ugięć, występowania rys i spękań, jak i stanu ich podpór). Przy badaniach konstrukcji dachów i stropodachów, poza badaniami analogicznymi do badania stropów, należy dodatkowo sprawdzić prawidłowość wykonania dylatacji oraz szczelność na zacieki, szczególnie w miejscach przebić instalacji oraz przy wyłazach, kominach, wybudówkach, ściankach kolankowych itp.
Po badaniach stanu pokrycia dachowego należy dokładnie zbadać stopień jego zużycia, stan i prawidłowość dylatacji, wszelkich obróbek blacharskich, prawidłowość układu odwodnienia dachu, stanu rynien i rur spustowych, wpustów dachowych przy odwodnieniu wewnętrznym itp.
Przy badaniach stanu stolarki należy szczególnie zwrócić uwagę na jej szczelność, prawidłowe osadzenie w ościeżach oraz dokładne wykonanie fartuchów okiennych (segregator aktów prawnych).
Przy badaniu pieców i trzonów kuchennych należy sprawdzić występowanie pęknięć, prawidłowość ciągu, nagrzewania się, utrzymywanie ciepła oraz szczelność (promocja 3 w 1).
Zbadania wymaga stan techniczny instalacji wewnętrznych budynku oraz ustalenie stopnia ich zużycia. Badaniom takim powinny podlegać instalacje elektryczne, wodociągowo-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, ciepłej wody oraz gazowe. Instalacje pracujące pod ciśnieniem powinny być sprawdzone pod działaniem odpowiedniego ciśnienia na szczelność.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32