Blog
System budownictwa ogólnego uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
System budownictwa ogólnego uprawnienia budowlane
System SBO został opracowany jako system budownictwa otwartego dla wykonywania wszystkich podstawowych obiektów budownictwa ogólnego, a mianowicie:
- szkół wszelkich typów,
- budynków administracyjnych,
- szpitali, sanatoriów, przychodni,
- hoteli,
- internatów i domów studenckich,
- budynków handlu i usług,
- budynków kultury,
- budynków posadowionych na terenach górniczych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Układem konstrukcyjnym w systemie SBO jest układ szkieletowy oparty na siatce modularnej n x 60 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W przeciwieństwie do systemu W-70, w którym stosuje się tylko jedną wysokość kondygnacji (280 cm), system budownictwa ogólnego umożliwia wykonywanie budynków o 4 wysokościach kondygnacji: 280; 330; 360 i 450 cm. Ponadto system SBO pozwala na wznoszenie budynków w granicach od 2 do 11 kondygnacji (z wyłączeniem obiektów parterowych) - z możliwością stosowania różnych wysokości poszczególnych kondygnacji (uprawnienia budowlane).
System SBO poza otwartością i kompleksowością daje rozległe możliwości do wprowadzenia nowoczesnych technologii produkcji, przystosowania elementów nośnych, wypełniających i instalacji do tych technologii w stałych zakładach prefabrykacji, w których roboty wykończeniowe mogą być prowadzone przy maksymalnym ich uprzemysłowieniu.
Ponadto system SBO może być wprowadzony na linie technologiczne wytwórni zestawów dla systemu W-70. Przy opracowywaniu systemu SBO kierowano się również tym, aby obejmował on główne odmiany typów prefabrykatów w różnych wersjach materiałowych oraz aby zmiejszyć do minimum liczbę tych typów (program egzamin ustny).
Łącznie liczba prefabrykatów
Łącznie liczba tych typów prefabrykatów (obliczona wg III stopnia zróżnicowania) w tym systemie wynosi 427. Liczba typów elementów prefabrykowanych przyjętych z systemu W-70 wynosi 41, czy ok. 10% ogólnej liczby typów w systemie SBO. Ponieważ zintegrowane z systemem W-70 typy prefabrykatów należą do najliczniejszych, jak np. płyty stropowe, dlatego też w wielu rozwiązaniach można z fabryk domów proc.- kujących elementy W-70 uzyskiwać ok. 50°/o wszystkich prefabrykatów koniecznych do wykonania budynków wznoszonych systemem SBO.
Konstrukcję szkieletową budynku montuje się z prefabrykatów ryglowych opartych na krótkich wspornikach słupów i łączonych ze sobą za pomocą spawania z obetonowaniem złączy na budowie (opinie o programie).
Prefabrykaty słupowe wysokości jednej lub dwu kondygnacji i wysokościach przekroju 30; 45 60 cm oraz prefabrykaty ryglowe o wysokościach przekroju 20; 35 i 45 cm mają stalą szerokość 30 cm. Slupy (o wysokości 280; 330; 360 i 450 cm) są spawane w miejscu styku na całym obwodzie, a rygle łączone są ze słupami za pomocą żelbetowych wieńców monolitycznych. Rygiel składa się więc z dwóch części z prefabrykatu z wypuszczonymi w górnej płaszczyźnie prętami zbrojenia oraz z nadbetonu-wieńca wykonanego na budowie. Nadbeton ten zwiększa wysokość rygla o grubość stropu, tj. o 22 cm. Rozpiętości rygli wynoszą od 240 do 900 cm ze zróżnicowaniem wysokości co 60 cm.
Płyty stropowe są płytami kanałowymi o grubości 22 cm i o analogicznym ustroju, jak w systemie W-70. Płyta stropowa ma przy słupach szkieletu wycięcia dla ich przepuszczenia. Niektóre układy prefabrykatów stropowych umożliwiają wykonanie szczelin instalacyjnych o szerokości 30 do 60 cm. Szerokości płyt stropowych wynoszą 120, 180 i 240 cm (segregator aktów prawnych).
Płyty ścian wewnętrznych, betonowe i żelbetowe, o grubości 15 cm, o wysokościach dostosowanych do wysokości kondygnacji i o szerokościach 120;
150; 180 i 250 cm, wykonywane są jako płyty pełne, lub płyty z otworem drzwiowym oraz płyty z wnękami dla oparcia spoczników międzypiętrowych (promocja 3 w 1).
Płyty ścian zewnętrznych osłonowych produkowane są w trzech wersjach jako płyty trójwarstwowe, podokienne, grubości 20 cm, składające się z 6-centymetrowej warstwy fakturowej, 6-centymetrowej warstwy ocieplającej ze styropianu oraz 8-centymetrowej warstwy wewnętrznej z betonu, jako płyty jednowarstwowe z betonu komórkowego, scalane z dyli poziomych o wysokości 40 i 60 cm przez zespolenie klejem kauczukowym i przy użyciu ściągów stalowych osadzonych w otworach 0 5 cm w prefabrykatach, jako płyty trójwarstwowe z wbudowaną stolarką, jak w systemie W-70.
Konstrukcja dachowa składa się z płyt dachowych panwiowych o wysokości 24 cm i grubości 5 cm, analogicznych do stosowanych w systemie W-70, oraz ze ścianki kolankowej o wysokości 90 cm. Płyty dachowe mają szerokość 90, 120 i 180 cm.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32