Blog
Rysy ukośne
W artykule znajdziesz:
Rysy ukośne
Tworzą się tam rysy ukośne a zniszczenie belki (tzn. utrata nośności) następuje niekiedy w przekroju rysy przy podporowej, wyprzedzając utratę nośności przekroju obciążonego momentem maksymalnym. Właściwe ujęcie tego zagadnienia polega przede wszystkim na określeniu obciążenia niszczącego, składającego się w danym przypadku z momentu zginającego i siły poprzecznej. W tym celu należy zanalizować warunki równowagi i warunki odkształcenia przekroju, w którym powstała rysa, tzn. przekroju ukośnego obciążonego momentami M i siłami Q, zakładając, że położenie rysy, a więc i przekroju jest znane (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zagadnienie zarysowania w części końcowej belki sprężonej, obciążonej zarówno siłami poprzecznymi jak i momentami zginającymi, rozwiązuje się w oparciu o ogólną hipotezę O. Mohra wytężenia betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W każdym punkcie belki sprężonej mamy 3 naprężenia główne, przy czym z reguły naprężenia prostopadłe do płaszczyzny działania sił zewnętrznych (stanowiącej jednocześnie płaszczyznę symetrii belki) są równe zeru. Jedno z pozostałych naprężeń głównych jest naprężeniem ściskającym, drugie zaś ściskającym lub rozciągającym. Nas interesuje wyłącznie drugi przypadek, ponieważ wówczas tylko może dojść do zarysowania. W tym przypadku zniszczenie może nastąpić tylko w płaszczyznach normalnych do płaszczyzny symetrii, a więc zagadnienie możemy sprowadzić do problemu płaskiego (uprawnienia budowlane). Znając naprężenia normalne i styczne w dwóch płaszczyznach wzajemnie prostopadłych (jednej normalnej, a drugiej równoległej do osi belki) wykreślamy w znany sposób kolo Mohra.
Punkty rr, i er3 przecięcia koła i poziomej osi wyznaczają naprężenia główne, z których a3 jest naprężeniem rozciągającym. Kąt f» między osią działania naprężenia ściskającego a osią belki odczytujemy z rysunku. Naprężenia ścinające w powyższym obliczeniu należy oczywiście
wyznaczyć z uwzględnieniem wpływu ewentualnych składowych pionowych sił sprężających (program egzamin ustny). Po wykreśleniu kola Mohra dla rzeczywistego stanu naprężenia, wykreślamy obwiednię Mohra-Caąuota dla danego betonu na podstawie danych doświadczalnych, biorąc ten sam początek układu C (któremu odpowiadają naprężenia zerowe). Koło nasze musi oczywiście leżeć w polu odciętym przez tę obwiednię.
Badania doświadczalne zniszczenia belek
Zmniejszamy teraz obwiednię, ściślej przetransformujemy ją w sposób jednokładny, o środku jednokładności w punkcie C, tak aż zetknie się ona z wykreślonym kołem (w punktach L, L’), tzn., aż przejdzie w krzywą b. Otóż, zgodnie z hipotezą Robinsona, punkty te wyznaczają na kole Mohra dwa najbardziej prawdopodobne kierunki poślizgu. Normalne do prawdopodobnych płaszczyzn poślizgu tworzą więc z kierunkiem rozciągania głównego (opinie o programie).
Badania doświadczalne zniszczenia belek sprężonych pod wpływem sił poprzecznych przeprowadza się z reguły na belkach obciążonych dwiema symetrycznymi siłami w pobliżu podpór. Odległość między siłą i odpowiednią podporą nazywają niektórzy autorzy rozpiętością ścinania. Stosunek jej do rozpiętości całkowitej określa równocześnie od razu stosunek M/Q.
Podobnie jak przy zniszczeniu momentem możemy tu mieć do czynienia z kilkoma odmiennymi sposobami zniszczenia. W połączeniu z odpowiadającymi im obrazami zarysowania możemy sklasyfikować je następująco (segregator aktów prawnych).
Jest to najczęściej spotykany przypadek zniszczenia, zwłaszcza w przypadku przekrojów prostokątnych. Rysy prowadzące do zniszczenia zaczynają tworzyć się podobnie jak rysy przy „czystym” zginaniu i w pewnej odległości od dolnej krawędzi belki zaczynają odchylać się od kierunku prostopadłego do osi belki, zarówno w kierunku ku strefie ściskanej, jak i ku dołowi belki, tworząc odgałęzienia przybierające szybko kierunek poziomy (wzdłuż trasy uzbrojenia) (promocja 3 w 1).
Zniszczenie wywołane jest przez nagły wzrost rysy ukośnej ku strefie ściskanej, co powoduje zmniejszenie zasięgu tej strefy oraz wzrost koncentracji naprężeń ściskających aż do zmiażdżenia betonu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32