Blog

17.07.2021

Rysy w konstrukcjach betonowych

W artykule znajdziesz:

Rysy w konstrukcjach betonowych

Rysy w konstrukcjach betonowych

Gdyby naprawa izolacji za pomocą tego sposobu miała być wykonana na dłuższym odcinku ściany, to należy roboty prowadzić odcinkami, podobnie jak się je wykonuje, jeśli izolację wprowadza się do istniejących ścian nieizolowanych (pkt 52).
Przez cały czas trwania robót izolowanych woda gruntowa powinna być usuwana w ten sposób, aby roboty mogły się odbywać w warunkach suchych. Wykonywanie robót powinno się odbywać pod stałym nadzorem ze strony kierownictwa robót, przy czym rzemieślnicy powinni być wysoko kwalifikowani i sumienni (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rysy w konstrukcjach betonowych lub żelbetowych zazwyczaj powstają pod wpływem działania sił zewnętrznych, gdy naprężenia (szczególnie rozciągające) przekraczają wytrzymałość materiału. Podobne zjawisko występuje pod wpływem skurczu betonu, przede wszystkim w pierwszych miesiącach po wykonaniu konstrukcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Rysy mogą również powstawać pod wpływem naprężeń termicznych, gdy konstrukcja podlega działaniu zmiennych temperatur. Często wymienione przyczyny powstawania rys występują łącznie i skutki ich sumują się. Wymiary rys termicznych zwykle zmieniają się w zależności od zmian temperatury. Z tego względu uszczelnienie jest znacznie trudniejsze niż uszczelnienie rys o stałej wielkości (uprawnienia budowlane).

W celu uszczelnienia ścian lub dna zbiornika w miejscu rys zaleca się w obrębie tych rys odbić wyprawę na powierzchniach wewnętrznych (program egzamin ustny).
Wyprawę należy odbić wzdłuż rysy pasami o szerokości 20-30 cm. W razie stwierdzenia, że wyprawa jest „odparzona", należy ją na większej przestrzeni również usunąć. Po oczyszczeniu ściany z resztek zaprawy i betonu należy wykonać nową wyprawę (wodoszczelną) z zaprawy używanej do wyprawienia ścian wewnętrznych zbiornika. Technika wykonania nowej wyprawy w zasadzie powinna być taka sama, jaką stosuje się przy wykonywaniu wypraw. Grubość warstwy nowej wyprawy może być nieco większa od grubości warstwy wyprawy normalnie stosowanej. Nową wyprawę zaleca się wzmocnić paskami siatki stalowej typu Rabica. Druty siatki powinny być otoczone zaprawą, przy czym warstwa ochronna zewnętrzna powinna wynosić co najmniej 1 cm (opinie o programie).

Uszczelnienia rys

Siatkę stalową stosuje się w celu zmniejszenia skurczu w wyprawie, co z kolei wpłynie na zmniejszenie możliwości powstania w wyprawie rys. Wykonaną wyprawę należy utrzymywać stale w stanie wilgotnym aż do czasu napełnienia zbiorników wodą.
W przypadku stwierdzenia miejsc nieszczelnych pomiędzy ścianami i dnem zbiornika w obrębie styku roboczego można je uszczelnić w ten sam sposób jak rysy (segregator aktów prawnych).

Zabiegi zmierzające do uszczelnienia rys w ścianach, zwłaszcza jeśli są to rysy termiczne, najlepiej spełniłyby swoje zadanie, gdyby w okresie ich wykonywania panowała na zewnątrz i wewnątrz zbiorników temperatura najbardziej zbliżona do temperatury wody magazynowanej w zbiorniku. W takim bowiem przypadku rysy termiczne w ścianach będą zachowywać stałą grubość, dzięki czemu prawdopodobieństwo powstania rys w nowej wyprawie byłoby najmniejsze.
Uszczelnienia rys można dokonać przez wypełnienie ich gęstą papką glinianą, rozrobioną w wodzie.

Do tego celu nadaje się silnie koloidalna glina, nie zawierająca piasku i części wapiennych. Do gliny można dodać nieznaczną ilość wapna (promocja 3 w 1).
Niekiedy, zwłaszcza jeśli beton zawiera pewne ilości niezwiązanego wapnia, może po upływie pewnego czasu od momentu napełnienia zbiornika wodą nastąpić samoczynne uszczelnienie rys.
Sposób uszczelniania rys i pęknięć włoskowatych (o szerokości 0,15-20 mm) w betonach za pomocą materiałów asfaltowych podaje Duriez.

Do uszczelniania tych rys stosuje się praskę do smarów stałych, tzw. tekalemitkę. Zamiast uchwytu umieszczonego na końcu rurki prowadzącej smar i nakładanego na smarownicę przylutowuje się do przewodu igłę używaną do zastrzyków lekarskich o dużej średnicy, np. 1,5 mm dla rys o szerokości 0,5 mm, a 2-3 mm dla rys o szerokości powyżej 0,5 mm.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami