Blog

Rzędy dźwigarków
W artykule znajdziesz:
Rzędy dźwigarków

Kolejne dźwigarki zawiesić na głowicy opadowej i za pomocą podpory z głowicą opadową unieść do góry.
Ustawić kolejne rzędy dźwigarków i ułożyć panele (program uprawnienia budowlane na komputer). Panele można wkładać do dźwigarków zarówno od dołu - stojąc na rusztowaniu - jak i od góry. Podczas wkładania od góry koniecznie należy zapewnić stabilność montowanemu deskowaniu, np. przez zamocowanie do ściany, usztywnienie krzyżulcami itp.
Dokonać niwelacji deskowania i ostatecznej regulacji wysokości podpór za pomocą nakrętki kołnierzowej.
Utworzoną w ten sposób płytę konstrukcji deskowania należy unieruchomić względem konstrukcji budynku.
Wzdłuż krawędzi stropu zamontować zastawki skrajne i bariery ochronne o wysokości I 10 cm.
Rozdeskowanie rozpocząć od opuszczenia głowic opadowych przez wybicie młotkiem klinującego pierścienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Po poluzowaniu głowic opadowych deskowanie w tym obszarze opuszcza się około 12 cm.
Demontaż paneli: panele przesunąć w bok na jeden z dźwigarków i wyjąć od strony drugiego z dźwigarków. Demontaż dźwigarków: podnieść lekko dźwigarek do góry, przesunąć w bok zdemontować. Podpory z głowicą opadową pozostają jako podparcie stropu (uprawnienia budowlane). Podpory z głowicami opadowymi przy ścianach i słupach konstrukcyjnych oraz podpory stałe utrzymujące belki przyścienne mogą być również usunięte.
Demontaż podpór z głowicami opadowymi wykonać po osiągnięciu przez beton wytrzymałości określonej w projekcie technicznym.
Deskowania panelowe
Deskowania panelowe należą do grupy deskowań stropowych z poszyciem systemowym. Są one bardzo proste w swej konstrukcji; składają się tylko z dwóch podstawowych elementów: paneli (płyt) i podpór z głowicami czterorożnymi (program egzamin ustny). Przyjęty układ konstrukcyjny eliminuje stosowanie dźwigarków. Deskowania panelowe są stosowane do deskowania stropów w budynkach o średniej wielkości pomieszczeń, jakie występują w budownictwie mieszkalnym oraz użyteczności publicznej.
Używając panelowego systemu deskowania, można realizować stropy o grubości do 50 cm. Obecnie w Polsce najbardziej znanym systemem deskowania panelowego jest Topee.
Należy zauważyć, że producenci systemów deskowań stropowych ramowo-dźwigarkowych opartych na głowicach opadowych mają w swoich zestawach również deskowania panelowe. Deskowania te są zalecane przez nich do stosowania przede wszystkim jako uzupełnienie systemów deskowań ramowo-dźwigarkowych (opinie o programie).
Główny element deskowania - płyta panelowa składa się z obwodowej ramy oraz żeber wewnętrznych wykonanych z profili aluminiowych tworzących (z ramą) sztywną samonośną konstrukcję. Pokryte są one powłoką proszkową, co utrudnia przyleganie betonu, zabezpiecza przed wszelkim zabrudzeniem i ułatwia czyszczenie. Poszycie stanowi sklejka wodoodporna lub płyta z tworzywa sztucznego o grubości wynikającej z wymagań statyczno-wytrzymałościowych.
Wymiary płyt w poszczególnych systemach deskowań są zróżnicowane (segregator aktów prawnych). Na przykład podstawowa płyta panelowa w systemie Topec Hiinnebeck wynosi 180 cm x 180 cm.
Przy użyciu jednej płyty można pokryć powierzchnię 3,24 nr, co minimalizuje liczbę użytych elementów, a jednocześnie przyspiesza tempo robót. W systemach NOEdeck, Skydeck, MevaDeck do deskowania metodą panelową używa się tych samych płyt co w metodzie deskowań ramowych z głowicą opadową. Płyty w tych systemach deskowań są prostokątne. Wymiary podstawowych płyt są następujące: NOEdeck: 150 cm x 90 cm (F = 1,35 nf), Skydeck: 150 cm x 75 cm (F = 1,13 nf), MD: 160 cm x 80 cm (F = 1,28 m2), a więc kilkakrotnie mniejsze niż w systemie Topec Hiinnebeck. W celu lepszego dopasowania się do geometrii formowanego stropu, w zestawach tych systemów są również panele o innych wymiarach (będących częścią wymiaru podstawowego) (promocja 3 w 1).
Stosowane są także wstawki kompensacyjne.
Panele opierają się punktowo na podporach: płyty są układane bezpośrednio na głowicach w taki sposób, że na głowicy stykają się naroża czterech płyt.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32