Blog

Obliczanie i konstrukcja wlotu i spirali zdjęcie nr 2
17.06.2019

Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie

W artykule znajdziesz:

Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie


Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie można sprawować po uzyskaniu uprawnień budowlanych (https://uprawnienia-budowlane.pl). Postępowanie kwalifikacyjne w sprawie nadania uprawnień składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest kwalifikacja wykształcenia i praktyki zawodowej jako pokrewne bądź odpowiednie dla wybranej przez kandydata specjalności (program na komputer).

Obliczanie i konstrukcja wlotu i spirali zdjęcie nr 3
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie

Drugim etapem jest egzamin sprawdzający znajomość procesu budowlanego oraz umiejętność wykorzystywania wiedzy technicznej w praktyce (program na telefon). Warunkiem niezbędnym do uzyskania uprawnień budowlanych jest zaliczenie tego egzaminu. Składa się go przed komisją egzaminacyjną, która powołana przez właściwy miejscowo organ samorządu zawodowego. Powołania może również dokonać inny organ, który ma do tego upoważnienie (program egzamin ustny).

Egzamin na uprawnienia budowlane ma dwie części. Część pisemna jest przeprowadzana w postaci testu, natomiast część ustna wymaga odpowiedzi przed komisją egzaminacyjną (opinie o programie). W zależności od tego, jakie kandydat ma wykształcenie oraz w jakim zakresie odbył praktykę zawodową, uprawnienia budowlane można uzyskać wybranej specjalności do:
• projektowania,
• kierowania robotami budowlanymi,
• projektowania i kierowania robotami budowlanymi.
Jeśli wnioskodawca ubiega się o uprawnienia w innej specjalności lub w innym zakresie niż posiadane, to egzamin jest ograniczony do zagadnień, których nie objął zakres poprzedniego egzaminu (segregator aktów prawnych).

Pozytywny wynik


Egzamin na uprawnienia budowlane jest przeprowadzany dwa razy w roku, a terminy ustalają właściwe izby samorządu zawodowego. Kandydat otrzymuje zawiadomienie o terminie egzaminu za pośrednictwem przesyłki poleconej, wysyłanej za potwierdzeniem odbioru. Informacja musi dotrzeć do kandydata przynajmniej miesiąc przed terminem egzaminu (promocja 3  w 1). W przypadku, gdy wynik egzaminu pisemnego jest negatywny, kandydat nie będzie dopuszczony do części ustnej. Osoba, której nie udało się zaliczyć egzaminu, może do niego przystąpić kolejny raz, gdy upłyną trzy miesiące, czyli w kolejnej sesji egzaminacyjnej. Pozytywny wynik pisemnej części egzaminu jest ważny przez 3 lata.

Najnowsze wpisy

18.06.2025
Obliczanie i konstrukcja wlotu i spirali zdjęcie nr 4
Jak wygląda proces ocieplenia poddasza?

Proces ocieplenia poddasza to wieloetapowe zadanie, które wymaga dokładnego przygotowania i precyzyjnego wykonania, aby zapewnić skuteczną izolację termiczną oraz ochronę…

16.06.2025
Obliczanie i konstrukcja wlotu i spirali zdjęcie nr 5
Podbijanie fundamentów

Podbijanie fundamentów staje się konieczne zawsze wtedy, gdy dotychczasowy fundament nie jest w stanie sprostać rosnącym obciążeniom lub gdy zaczynają…

Obliczanie i konstrukcja wlotu i spirali zdjęcie nr 8 Obliczanie i konstrukcja wlotu i spirali zdjęcie nr 9 Obliczanie i konstrukcja wlotu i spirali zdjęcie nr 10
Obliczanie i konstrukcja wlotu i spirali zdjęcie nr 11
Obliczanie i konstrukcja wlotu i spirali zdjęcie nr 12 Obliczanie i konstrukcja wlotu i spirali zdjęcie nr 13 Obliczanie i konstrukcja wlotu i spirali zdjęcie nr 14
Obliczanie i konstrukcja wlotu i spirali zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obliczanie i konstrukcja wlotu i spirali zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obliczanie i konstrukcja wlotu i spirali zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami