Blog

20.04.2022

Źródło powierzchniowe

W artykule znajdziesz:

Źródło powierzchniowe

Źródło powierzchniowe - źródło dźwięku składające się z jednakowych źródeł punktowych ułożonych na dowolnej powierzchni w odległościach pomijalnie małych w stosunku do długości promieniowanej fali akustycznej źródło promieniowania (jonizującego) - urządzenie lub substancja wysyłające promieniowanie jonizujące; najczęściej stosuje się źródła izotopowe, reaktory jądrowe, akceleratory i lampy rentgenowskie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Źródło (promieniowania) otwarte - izotopowe źródło promieniowania jonizującego o takiej budowie, że zawarta w nim substancja promieniotwórcza może wchodzić w bezpośrednią styczność z otoczeniem; ź.o. są np. substancje promieniotwórcze poddawane operacjom radiochemicznym źródło (promieniowania) zamknięte - substancja promieniotwórcza stosowana w zamkniętej szczelnej obudowie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Źródło punktowe - źródło energii promienistej o rozmiarach pomijalnie małych w porównaniu z jego odległością od odbiornika promieniowania źródło punktowe - kula pulsująca o promieniu pomijalnie małym w stosunku do długości promieniowanej fali akustycznej źródło punktowe - punkt izolowany w polu wektorowym, płaskim lub przestrzennym, w którym rozbieżność wektora pola jest nieskończenie wielka źródło rozruchowe reaktora - źródło neutronów, którego zadaniem jest zwiększenie początkowego (zerowego) strumienia neutronów w wyłączonym reaktorze do poziomu, dla którego jest zapewnione prawidłowe działanie przyrządów pomiarowych i staje się możliwa kontrola rozruchu (uprawnienia budowlane).

Źródło sygnałów pomiarowe - urządzenie wytwarzające sygnały zawierające informację służącą do celów pomiarowych (np. wytwarzające sygnały służące jako wzorzec do pomiarów jakiejś wielkości) źródło ujemne, upust - źródło punktowe (płaskie lub przestrzenne), do którego płyn dopływa (wydajność ź.u. jest określana liczbowo ze znakiem - źródło wtórne - powierzchnia lub ciało, które nie emituje samoistnie światła, lecz odbiera je i wydaje przynajmniej w części przez odbicie lub przepuszczanie (program egzamin ustny).

Źródło wzbudzenia

Źródło wzbudzenia, wzbudzalnik - w analizie spektralnej emisyjnej - źródło energii dostarczanej badanej próbce w celu przeprowadzenia jej w stan gazowy i wzbudzenia, umożliwiającego emisję promieniowania elektromagnetycznego Źródło wzorcowe - źródło promieniowania o parametrach (np. aktywność, czystość) określonych z wymaganą dokładnością do stosowania jako wzorzec ćródło zakłóceń - część urządzenia, urządzenie lub zespól urządzeń, które podczas swego działania powodują lub mogą powodować zakłócenia radioelektryczne (opinie o programie).

Źródło zastępcze zakłóceń, symulator zakłóceń - urządzenie elektryczne do wytwarzania napięć, prądów lub pól elektromagnetycznych imitujących spotykane w praktyce zakłócenia radioelektryczne źródło zimne - geol. źródło, którego woda ma temperaturę zbliżoną do średniej rocznej temperatury danego obszaru  żabka - nastawny klucz ślusarski do rur żabka - przyrząd dźwigniowy do kleszczowego chwytania przewodu żabka - płytka z płaską sprężynką, ślizgająca się w kanale wystawiacza wierszy, podtrzymująca czcionki lub wiersz w chwili, gdy opuszcza kanał wierszowy (segregator aktów prawnych).

Żabka dachowa - pasek blachy do zamocowania arkuszy blachy, którego jeden koniec jest przybity do konstrukcji dachu, a drugi wpuszczony w rąbek łączący arkusze blachy żabka niwelacyjna - podstawka pod łatę niwelacyjną zapobiegająca wgłębieniu się łaty w grunt żagiel - płachta zszyta z pasów mocnej tkaniny rozpinana na maszcie lub sztagu statku wodnego w celu wykorzystania energii wiatru do napędu statku.

Żagiel, wrożnik, pendentyw - bud. część sklepienia żaglowego (lub łupiny żaglowej), zawarta między podstawą sklepienia (łupiny) i podstawą jego Gej) czaszy żagiel słoneczny - urządzenie na statku kosmicznym w postaci reflektora z folii metalowej lub metalizowanej, pozwalające na wykorzystanie ciśnienia promieniowania słonecznego do napędu lub kierowania statkiem żaglomistrzostwo, żaglownictwo - umiejętność szycia, trymowania i naprawiania żagli (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami