Blog

Zasady egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
28.03.2019

Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie – kto może je pełnić?

W artykule znajdziesz:

Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie – kto może je pełnić?

W Polsce do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie uprawnione są wyłącznie osoby, które mają przewidziane przepisami wykształcenie oraz praktykę zawodową (program na komputer). Według obowiązującej ustawy Prawo budowlane, do pełnienia tych funkcji mają prawo wyłącznie osoby posiadające uprawnienia budowlane. Nazwa samodzielne funkcje wzięła się stąd, że osoby posiadające wspomniane uprawnienia mogą samodzielnie rozwiązywać zagadnienia inżynieryjne, wśród których są m.in. zagadnienia techniczno-organizacyjne, architektoniczne oraz fachowe oceny zjawisk (program na telefon).
Na osobach, które wykonują samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, spoczywa duża odpowiedzialność. Jedna pomyłka inżyniera budowy może kosztować zdrowie, a nawet życie wielu ludzi. Z tego właśnie względu zarówno projektanci, jak i inżynierowie to osoby zaufania publicznego (program na egzamin ustny).

Prawo do wykonywania zawodów

Zasady egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie – kto może je pełnić?

Osoby, które korzystają z różnego rodzaju obiektów budowlanych, mają zaufanie do tego, że prace budowlane zostały przeprowadzone w taki sposób, aby nie istniało żadne zagrożenie (promocja 3 w 1). Właśnie dlatego wykonując wszystkie zadania związane z projektowaniem, kierowaniem robotami budowlanymi czy prowadzeniem nadzoru trzeba pamiętać, że są to naprawdę ważne funkcje. Samodzielne funkcje techniczne mogą więc pełnić wyłącznie osoby posiadające uprawnienia budowlane.
Uprawnienia budowlane są potwierdzeniem tego, że inżynier budownictwa został przeszkolony w wymagany prawem sposób. Wynika to z faktu, że do uzyskania uprawnień niezbędne jest nie tylko posiadanie odpowiedniego wykształcenia, ale także odbycie praktyki zawodowej i zdanie egzaminu państwowego (segregator). Prawo do wykonywania zawodów, które związane są z samodzielnymi funkcjami technicznymi w budownictwie, musi być potwierdzone decyzją, którą wydaje odpowiedni organ samorządu zawodowego (opinie). Otrzymuje się ją po zdaniu wspomnianego egzaminu, który potwierdza znajomość przepisów budowlanych i określa, czy praktyka zawodowa kandydata jest odpowiednia, aby mógł on w prawidłowy sposób wykonywać swoje obowiązki.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zasady egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zasady egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zasady egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Zasady egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Zasady egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Zasady egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Zasady egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Zasady egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Zasady egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Zasady egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zasady egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zasady egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami