Blog

Opłaty notarialne zdjęcie nr 2
18.01.2023

Scenariusz przełamania zapóźnienia cywilizacyjnego

W artykule znajdziesz:

Opłaty notarialne zdjęcie nr 3
Scenariusz przełamania zapóźnienia cywilizacyjnego

Jest to struktura integralnie wmontowana w koncepcję terytorialnego systemu państwa. Jej alternatywę stanowi koncepcja podziału Polski Północnej na duże regiony węzłowe: Pomorze Zachodnie, Pomorze Nadwiślańskie i Warmińsko-Mazurski. Podstawy strategii rozwoju PRB opierają się na trzech scenariuszach rozwoju Polski (program uprawnienia budowlane na komputer). Są to:

  1. Scenariusz przełamania zapóźnienia cywilizacyjnego.
  2. Scenariusz „błędnego koła".
  3. Scenariusz „pełzającej zapaści cywilizacyjnej" (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Scenariusz przełamania zapóźnienia cywilizacyjnego (A) daje możliwość integracji z Unią Europejską w dążeniu do przełamania recesji i wyprowadzenia Polski na drogę konsekwentnego rozwoju (uprawnienia budowlane).

Korzystne warunki

Najistotniejsze dla polityki ekorozwoju uwarunkowania społeczno-gospodarcze, wynikające z tego scenariusza, J. Kołodziejski sprowadza do sytuacji, w której:

  1. restrukturyzacja technologiczna przemysłu oraz transformacja jego struktury - przebiegające od przemysłu ciężkiego, surowcowo-energetycznego do przemysłu wysokiej techniki - stanie się siłą napędową restrukturyzacji regionów tradycyjnie „uprzemysłowionych" i powodować będzie zasadnicze zmniejszenie emisji zanieczyszczeń wody, atmosfery i gleby oraz spadek zasobochłonności rozwoju gospodarczego wraz ze wszystkimi pozytywnymi skutkami dla środowiska i dalszego rozwoju; można oczekiwać, że wraz z tym restrukturyzacji poddane zostaną co najmniej, ale i przede wszystkim: GOP (przemysł wydobywczy i hutniczy), aglomeracja łódzka (przemysł lekki), wałbrzyski okręg przemysłowy (przemysł węglowy), aglomeracja krakowska (huta); dwa okręgi wydobycia surowców będą zanikać (Dolnośląśkie i Konińskie Zagłębie Węglowe), a siedem pozostanie do pierwszych dziesięcioleci XXI wieku (program egzamin ustny);
  2. zmiana struktury i tempa procesu industrializacji stanie się podstawą przekształceń strukturalnych procesu urbanizacji poprzez:
  3. zmniejszenie udziału zatrudnienia w sektorze I (rolnictwo, leśnictwo) do ok. 10% (z 27,6% w 1990 r.), a w sektorze II (przemysł i budownictwo) o ok. 5% (w 1990 r. - 35,5%) oraz wzrost w sektorze III (usługi) do ok. 60% (z 36,9% w 1990 r.),
  4. wzrost poziomu urbanizacji (udział ludności miejskiej w ludności ogółem) z ok. 62% w 1990 roku do ok. 70% w 2010 roku (opinie o programie),
  5. zmiany w strukturze przestrzennej urbanizacji w drodze zahamowania rozwoju demograficznego aglomeracji i okręgów przemysłowych południowej Polski; wraz z tym może nastąpić wzrost około 20-25 miast i aglomeracji, które staną się ośrodkami nowych regionów samorządowych, a mechanizm gospodarki rynkowej spowoduje przyspieszony rozwój kilku miast, które mogą stać się biegunami wzrostu;
  6. restrukturyzacja rolnictwa poprzez przemiany własnościowe i przekształcenie struktury agrarnej (prywatyzacja PGR-ów, stały wzrost powierzchni ‘redniego gospodarstwa rolnego) spowoduje zmniejszenie zatrudnienia w rolnictwie oraz stopniową eliminację upraw na najgorszych gruntach i zwiększenie produkcji na najlepszych (segregator aktów prawnych);
  7. restrukturyzacja zagospodarowania rekreacyjnego poprzez prywatyzację bazy turystycznej oraz rozbudowę i unowocześnienie infrastruktury technicznej generować będzie rozwój społeczno-gospodarczy regionów ekologicznie niezdegradowanych Polski Północnej.

Przedstawione wyżej procesy i sterujące nimi przedsięwzięcia stanowiłyby główne linie strategiczne restrukturyzacji gospodarki, tworząc korzystne warunki do realizacji aktywnej polityki ekorozwoju. Przewiduje się bowiem, że procesy rozwoju zgodnie z tym scenariuszem przebiegałyby przez trzy jakościowo zróżnicowane fazy:

1) fazę przełamania recesji, w której średnioroczne tempo wzrostu nie przekroczy 4%,

2) fazę przyspieszenia wzrostu, w której może osiągnąć od 5-8%,

3) fazę zrównoważonego i stabilnego rozwoju, w której można liczyć się z ok. 4% średniorocznym tempem wzrostu.

W pierwszych trzech fazach należałoby realizować rozwój ekologicznie uwarunkowany i tworzyć trwałe przesłanki do pełnej realizacji strategii ekorozwoju w fazie trzeciej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Opłaty notarialne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Opłaty notarialne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Opłaty notarialne zdjęcie nr 8 Opłaty notarialne zdjęcie nr 9 Opłaty notarialne zdjęcie nr 10
Opłaty notarialne zdjęcie nr 11
Opłaty notarialne zdjęcie nr 12 Opłaty notarialne zdjęcie nr 13 Opłaty notarialne zdjęcie nr 14
Opłaty notarialne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Opłaty notarialne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Opłaty notarialne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami