Systemy deskowań wielkowymiarowych

Systemowe deskowania wielkowymiarowe muszą być montowane z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu, czyli żurawi (program na komputer). Są to deskowania, które mogą przenieść ciśnienie mieszanki betonowej na poziomie 70-100 kN/mkw. W przypadku, gdy wytrzymałość deskowania wynosi 100 kN/mkw możliwe jest betonowanie ściany wysokiej na 4 metry bez potrzeby stosowania przerw w nakładaniu mieszanki betonowej. Z tego właśnie względu deskowania wielkowymiarowe znakomicie sprawdzają się podczas realizacji inwestycji inżynieryjnych, przemysłowych, użyteczności publicznej, budownictwa mieszkalnego oraz innych obiektów wielokondygnacyjnych (program na telefon).

Wydajność w czasie montażu

Systemy deskowań wielkowymiarowych

Najważniejszą cechą tego typu deskowań jest duża wydajność w czasie montażu oraz możliwość utrzymanie szybkiego tempa betonowania (program na egzamin ustny).
Dzięki dużym formatom płyt, a zwłaszcza scalonych jednostek powierzchniowych, tego rodzaju deskowania znakomicie sprawdzają się w przypadku deskowania dużych powierzchni ściennych. Co więcej, pozwalają one na obniżeni kosztów robocizny w porównaniu do deskowań drobnowymiarowych nawet o 50% (promocja 3 w 1). Wielkowymiarowe elementy deskowań idealnie nadają się do tworzenia tzw. betony elewacyjnego. W skład rozwiązań wielkowymiarowych wchodzą tzw. elementy podstawowe i niezbędne akcesoria. Do elementów podstawowych zaliczają się:
• płyty wielozadaniowe (uniwersalne),
• tarcze (płyty) deskowania,
• elementy narożników – prostokątnych wewnętrznych i zewnętrznych stałych, a także narożników przegubowych, które regulowane są bezstopniowo.
Każda tarcza (płyta) deskowania zbudowana jest z poszycia i ramy (segregator). Rama oraz wewnętrzne usztywnienia stanowią konstrukcję tarczy i wykonane są ze stopów aluminiowych lub profili stalowych o przekroju zamkniętym. Dzięki temu cały element zyskuje sztywność na skręcanie i stabilność kształtu. W ramie oraz żebrach systematycznie regularnie rozmieszczone są otwory funkcyjne, które ułatwiają bezpieczne łączenie ze sobą wszystkich elementów systemu oraz elementów dodatkowych, np. podpór czy wsporników pomostu roboczego (opinie).