Blog

Obecność soli zdjęcie nr 2
21.12.2020

Schemat statyczny ramy wlotowej

W artykule znajdziesz:

Schemat statyczny ramy wlotowej

Obecność soli zdjęcie nr 3
Schemat statyczny ramy wlotowej

W kopalniach gazowych dochodzi dodatkowe wymaganie, aby luneta miała jednolity spadek stropu wznoszący się ku wentylatorowi bez żadnych bezodpływowych wnęk, grożących gromadzeniem się metanu (lżejszego od powietrza). Rozwiązanie konstrukcyjne obudowy kanału może być rozmaite, w zależności od warunków lokalnych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Tak więc rama wlotowa do szybu, wykonywana równocześnie z głowicą szybową, ma na wysokości rozpór górnej i dolnej dwa żelbetowe pierścienie poziome w obrysie obudowy szybu, przejmujące składowe poziome obciążeń z tej obudowy. Wewnętrzna powierzchnia ramy nie może wystawać z obrysu szybu, jest więc odcinkiem walca. Zewnętrzna powierzchnia jest dokładnie pionowa, dla umożliwienia niezależnego od szybu osiadania kanału wentylacyjnego. Górna powierzchnia rozpory dolnej i dolna powierzchnia rozpory górnej nachylone są do poziomu pod tym samym kątem co ukośny odcinek lunety, przy czym dolna rozpora ścięta jest wymaganym zaokrągleniem. Wewnętrzne powierzchnie slupów są przedłużeniem lunety, a zewnętrzne skierowane są wzdłuż promienia szybu, w celu lepszego przejęcia osiowych obciążeń z obudowy.
Schemat statyczny ramy wlotowej stanowi rama jednokomorowa zamknięta, o czterech węzłach sztywnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Taki sam schemat statyczny ma przejściowy odcinek kanału posadowiony schodkowo, wykonywany w wykopie otwartym aż do pierwszej dylatacji równocześnie z głowicą szybową.
Wykonywanie robót fundamentowych na głębokości rzędu 10 do 12 m w najgłębszej części powinno nastąpić przed zbudowaniem jakichkolwiek stałych obiektów, a nawet urządzeń prowizorycznych do głębienia szybu, z reguły płytko posadowionych (uprawnienia budowlane). Poziomy odcinek kanału może być wykonywany równocześnie z pozostałymi budowlami powierzchniowego urządzenia wentylacyjnego. W przypadku, gdy odcinek ten prowadzony jest na powierzchni, ściany boczne wykonuje się z cegły na zaprawie cementowej, a okno i strop - jako płyty żelbetowe swobodnie podparte lub sprężyście utwierdzone w zespolonej konstrukcji ceglano-żelbetowej ścian bocznych.

Grubość obudowy kanału

Grubość obudowy kanału wynika z obliczeń statycznych, jednak dla żelbetu powinna wynosić co naj mniej 20 cm, a dla konstrukcji ceglanej lub zespolonej 1,5 cegły (program egzamin ustny).
Powyższy sposób powiązania i wykonania kanału jest najtańszy, jednak nie zawsze może być stosowany. Na przykład w przypadku rekonstrukcji kopalni gdy szyb dotychczas wdechowy lub wentylacyjnie obojętny przebudowuje się n; wydechowy lub gdy zachodzi konieczność wykonania kanału głębiej niż istnie jacy, z uwagi na większą wydajność lub wprowadzenie nowego urządzenia wyciągowego, trzeba stosować droższy sposób realizacji. Ukośny odcinek wykonuje się wówczas przed wykonaniem ramy wlotowej.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa istniejących wrażliwych na ruchy podłoża budowli urządzeń wyciągowych wykonuje się czasem z obu stron kanału stalowe ścianki szczelne pozostające w gruncie i stanowiące zewnętrzne deskowanie ścian kanału (opinie o programie). Ścianki te są rozparte tymczasowymi rozporami stalowymi lub drewnianymi, odcinanymi po zabetonowaniu i stwardnieniu obudowy kanału.
Korzystniejszym sposobem zabezpieczenia głębokiego wykopu jest zastosowanie - przy odpowiednich warunkach gruntowych - pali WOLFSHOLZA o średnicy 40 cm w odległości osiowej 80 cm. Odstępy między palami wypełnione są sklepieniami grubości 12 cm, skierowanymi wypukłością na zewnątrz (segregator aktów prawnych).

Pale rozparte są w kierunku poprzecznym kanału; odległości między rozporami wynoszą średnio 2 m i są zagęszczane ku dołowi, wraz ze wzrostem parcia ziemi.
Rozpory odcinane są po zabetonowaniu i stwardnieniu kanału z tym, że w kopalniach gazowych obcinanie palnikami odbywa się przed otwarciem obudowy szybowej i z zachowaniem przepisów dotyczących badania powietrza na zawartość metanu.

Konstrukcję ścian kanału nawiązuje się do pali; schemat statyczny poprzecznego przekroju kanału jest dość skomplikowany z uwagi na ciągłość pali powyżej i poniżej kanału (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Obecność soli zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Obecność soli zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Obecność soli zdjęcie nr 8 Obecność soli zdjęcie nr 9 Obecność soli zdjęcie nr 10
Obecność soli zdjęcie nr 11
Obecność soli zdjęcie nr 12 Obecność soli zdjęcie nr 13 Obecność soli zdjęcie nr 14
Obecność soli zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obecność soli zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obecność soli zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami