Blog

25.02.2020

Ściągi z płaskowników uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Ściągi z płaskowników uprawnienia budowlane

Ściągi z płaskowników uprawnienia budowlane

Ściągi z płaskowników są łączone ze ścianą wewnętrzną śrubami przechodzącymi przez otwory wykonane w tej ścianie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Po wykonaniu otworów na śruby i ściągi i wykuciu bruzdy na kotew należy powierzchnie bruzdy wyrównać zaprawą cementową marki 100. Po stwardnieniu zaprawy wsuwa się ściągi z płaskowników w wykute otwory prowizorycznie śrubami w ścianie wewnętrznej i mocuje się w ten sposób na ściągach kotew. Następnie otwory ze śrubami oraz ze ściągami wypełnia się dokładnie zaprawą cementową marki 100 (po uprzednim zwilżeniu leli wodą). Po stwardnieniu zaprawy dokręca się wszystkie nakrętki i wykonuje pozostałe roboty związane z wypełnieniem bruzd i kotwi z ceownika (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W węzłach prefabrykowanych elementów ścian wewnętrznych występują także uszkodzenia w postaci rys i spękań. W ścianach wewnętrznych rozróżnia się następujące podstawowe typy węzłów: połączenie czterech i trzech elementów oraz połączenie dwóch elementów szeregowo i dwóch elementów tworzących narożnik. W związku z tym zastępcze połączenia elementów będą się różniły w zależności od typu węzła. Stosuje się tu także połączenia na ściągi wykonane z płaskowników, a zamiast śrub przeważnie stalowe bolce wkładane w otwory na wcisk i zaspawane z wierzchu. Poza tym, aby uniknąć niepotrzebnego pogrubienia ścian, płaskowniki umieszcza się w płytkich bruzdach wykutych w ścianach (uprawnienia budowlane).

W przypadku uszkodzenia połączeń w węźle czterech ścian wewnętrznych połączenie zastępcze tych ścian wykonuje się u dołu i u góry (po uprzednim usunięciu przyczyn powstania oraz po wykonaniu iniekcji mieszaniną klejącą na bazie żywicy epoksydowej. Po stwardnieniu mieszanki klejącej należy w elementach ściennych wykonać utwory na bolce w sposób mechaniczny, za pomocą lancy tlenowej czy inaczej, oraz wykuć bruzdy na płaskowniki głębokości około 10 mm i odpowiedniej szerokości. Po wsunięciu na właściwe miejsca ściągów z płaskowników I zamocowaniu bolców należy bardzo dokładnie wypełnić (najlepiej pod ciśnieniem) zaprawą cementową marki 100 otwory w ścianach, w których zostały umieszczone bolce. Po stwardnieniu zaprawy należy bolce w piaskowni kach zaspawać, płaskowniki osiatkować wąskim paskiem siatki cięto-ciągnionej, wykonać narzut z zaprawy cementowej, a następnie powierzchnię tę po kryć warstwą szpachli.

Ściągi z płaskowników powinny być zabezpieczone przed korozją prze/ pomalowanie odpowiednią farbą lub w inny sposób (program egzamin ustny).

Stalowe bolce

Przy uszkodzeniu połączeń w węźle trzech ścian wewnętrznych sposób wykonania zastępczych połączeń będzie zbliżony do sposobu wykonania połączeń w węźle czterech ścian. Różnica polega na tym, że płaskownik od strony zewnętrznej dwóch elementów ustawionych szeregowo musi być znacznie grubszy i szerszy od pozostałych ściągów z płaskowników (opinie o programie). W płaskowniku tym, poza otworami na bolce stalowe, należy wykonać otwory na śrubowe zakończenie płaskowników łączących element ścienny, prostopadli- ustawiony do elementów ustawionych szeregowo.
Wzmocnienie węzła wykonuje się po usunięciu przyczyn, które spowodowały powstanie w nim uszkodzeń, oraz po zainiektowaniu, jak poprzednio, powstałych w węźle rys i spękań (segregator aktów prawnych).
Po wykonaniu w elementach ściennych otworów na bolce i wykuciu bruzd na płaskowniki dalsze prace wykonuje się w sposób opisany poprzednio, z tą różnicą, że ściągi z płaskowników (stężające element ściany prostopadłej) są łączone z płaskownikiem umieszczonym na stronie zewnętrznej elementów ustawionych szeregowo za pomocą nakrętek. Nakrętki te można ukryć za pomocą pilastra lub w inny dowolny sposób. Zamaskowanie pozostałych ściągów z płaskowników wykonuje się w sposób podany poprzednio.
Kotwienie elementów prefabrykowanych ustawionych szeregowo wykonuje się w sposób prosty, za pomocą ściągów z płaskowników i bolców (promocja 3 w 1).
W przypadku dwóch elementów ściennych ustawionych do siebie prostopadle, których połączenie w węźle betonowym czy też żelbetowym i stało uszkodzone, kotwienie ich wykonuje się za pomocą stalowych bolców I płaskowników zgiętych pod kątem prostym oraz odcinków prostych z płaskowników. Po wykonaniu otworów na bolce i wykuciu bruzd na kotwie, płaskownika płaskownik zgięty pod kątem prostym umieszcza się w bruździe z zewnętrznej strony naroża, a proste odcinki płaskowników od strony wewnętrznej łączy się stalowymi bolcami.

Wszystkie pozostałe czynności, zarówno poprzedzające skotwienie elementów ściennych, jak i wykonywane po kotwieniu, są identyczne, jak omówione poprzednio.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami